Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen | Kapitola 6
Seznam kapitol
Testovat desky nemá moc smysl, pokud jde o výkon, jsou si hodně podobné, dnes se deska vybírá spíše podle toho, jakou výbavu na ní chcete mít. Dnes ale otestuji produkt, který je jasně nejzajímavější deskou pro Ryzeny 5000. Má totiž bombastickou funkci Dynamic OC Switch, která umožňuje taktovat a přitom neztratit vysoké PBO.
Specifikace desky a software

Deska je připravena pro všechny procesory AMD s paticí LGA AM4+. Kompatibilitu se všemi možnými APU ale nutno ověřit na webu Asus. Osadit lze čtyři moduly DDR4 od frekvence 2133 MHz až do 5100+ MHz. Deska umožňuje nastavit děličky pamětí dle specifikace AMD a osazeného procesoru. Maximální kapacita je 128 GB. Deska je unikátní také tím, že nemá žádné externí čipy sdílené s PCI–e linkami jiného. To se týká nejen disků M.2, USB ale také dalších portů desky (2.5G síťovka).

Na desce je síťová karta z kontroléru Intel I211AT a druhá z čipu Realtek 2.5G. SATA portů je pro náročné uživatele dostatek, z jižního můstku je vyvedeno šest portů. Pro disky M.2 máme dvojici slotů. Deska disponuje dvaceti porty USB 3.x. Najdeme také jeden USB 3.1 typ C. Zvuková výbava je nadstandardní z čipu S1220, jde o zcela nový typ s vysokým standardem.

Zadní panel desky je tentokrát připevněn už z výroby, nejde ho demontovat. Osazení je následující – Zleva: Tlačítka pro reset a obnovu BIOSU, WiFi 6 MIMO, 10× USB, 2× LAN, 3× USB, 1× USB–C, SPDIF a Audio výstupy.
Software
Před časem Asus dával k deskám spoustu zajímavého software. Nyní už trochu polevil a nabízí jen pár aplikací. To ale asi nevadí, jelikož uživatelé stejně většinu z nich nepoužívali. Co určitě použijí je AURA Sync na ovládání RGB osvětlení desky a dalších kompatibilních komponent.

Další aplikace, která se hodí je Fan Xpert. Jak už název napovídá, jde o nastavení ventilátorů desky. Asus má dobře tuto věc odladěnou v BIOSu, ale může se hodit i ve Windows.

Z celé škály nástrojů Ai Suite už zbyl jen jediný, Dual Intelligent processor 5. Ten už roky pomáhá s taktováním procesoru a nastavením napájecí kaskády a napětí desky.

Ve zmíněné aplikaci můžete nastavit ohledně napájení opravdu všechno jako v BIOSu. Osobně preferuji právě BIOS, ale opět se může tohle nastavení hodit i ve Windows.
