Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 12. 2020 04:00 29

Seznam kapitol

1. Výhoda před konkurencí 2. Výbava desky v detailech 3. Testovací sestava 4. Představení desky (balení a layout) 5. Základní deska – layout 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku a teploty 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování Ryzen 9 5950X 11. Výkon OC, PBO 2 a Dynamic OC Switcher 12. Hodnocení

Testovat desky nemá moc smysl, pokud jde o výkon, jsou si hodně podobné, dnes se deska vybírá spíše podle toho, jakou výbavu na ní chcete mít. Dnes ale otestuji produkt, který je jasně nejzajímavější deskou pro Ryzeny 5000. Má totiž bombastickou funkci Dynamic OC Switch, která umožňuje taktovat a přitom neztratit vysoké PBO.

Reklama

Výkon OC, PBO 2 a Dynamic OC Switcher

U všech Ryzenů 2000/3000/5000 platí, že pokud přepnete v BIOSu režim Auto na manuál a začnete hýbat frekvencí jader, deska se přepne do OC režimu a vypne jednojádrové Turbo a PBO. A jelikož u žádného Ryzenu nelze přetaktovat všechna jádra nad úroveň Turba jedno jádra + PBO, vždy přetaktováním přijdete o vysoký méně vláknový výkon. A ten je třeba podstatný pro hry.

Až doteď jste museli tedy řešit, zdali chcete co nejvyšší více vláknový výkon třeba pro render nebo nechat aktivní Turbo a PBO pro nejvyšší herní výkon. S deskou Asus Crosshair VIII Dark Hero už toto dilema řešit nemusíte. Deska umí automaticky přepínat mezi oběma režimy. I když implementace je asi složitá, Asus to pro uživatele zjednodušil na čtyři položky v BIOSu.

Postup je následující: nejprve si zjistěte váš maximální OC pro všechna jádra (u mě 4,65 GHz při 1,325 V), tyto hodnoty nastavte do CCD0 a CCD1. Poté aktivujte Dynamic OC Switcher (D.O.S.). Dále nastavte hodnotu detekce přechodu mezi režimy v A. Já doporučuji hodnotu 45 A, ale můžete si zkusit s hodnotou experimentovat. Další dvě volby nechte na Auto a nebo můžete nastavit hraniční teplotu pro přepnutí a hysterezi.

Systém funguje tak, že pokud je odběr CPU pod vaším limitem (třeba 45 A), stále jedete v režimu Turbo + PBO. Ve chvíli kdy se zatíží víc jader a jde o multivláknovou zátěž, systém přepne do režimu OC. Doporučuji si to vychytat, některé hry ale přepínají moc rychle a nebo naopak pomalu. Nejlepší volba pro mě byla právě 45 A.

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak vidíte po zapnutí PBO se výkon v single–thread na této desce mírně zhoršil. Jde ale o zanedbatelný rozdíl. Po přetaktování na 4,65 GHz se ale výkon propadá až o 6,5 %. Ve hrách to může být ještě víc. Zapnutím funkce Dynamic OC Switcher se ale úroveň single–thread výkonu vrací do normálu.

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

V multi–thread zátěži se po aktivaci PBO výkon tentokrát zvýšil. Po přetaktování všech jader se samozřejmě také dál navýšil. V režimu D.O.S. je sice o kousíček horší, stále ale o skoro 10 % vyšší než na default. Zapnutí, této funkce jsme tedy udrželi vysoký single–thread výkon a navíc v plné zátěži po OC výkon všech jader. Přesně to, co Asus slibuje. Je to bomba!

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Vyzkoušel jsem i několik her, někde byl vliv malý, někde větší. Ani u jedné hry jsem ale nezaznamenal horší fps mezi režimem D.O.S. a aktivním PBO, což je účel této funkce. Ve Far Cry New Dawn se ukázalo, že hra těží z co nejvyššího multi–vláknového výkonu a nikoliv z maximálního Turba. Při použití funkce D.O.S. se proti základnímu nastavení s PBO fps zvýšila a tedy i ve hrách má jasné opodstatnění a využití.

Asus Crosshair VIII Dark Hero: Nejlepší deska pro Ryzen
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama