Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!
Článek Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 12. 2017 03:00 61

Seznam kapitol

1. Obnovená tradice speciálních desek 2. Extrémní výbava v obrázcích 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Napájení desky 8. BIOS 9. Přetaktování vzduch, voda a paměti 10. Vliv režimu SVID na teplotu CPU 11. Přetaktování s dusíkem 12. Hodnocení

Dnes se podíváme na extrémní taktování Core i7-8700K na další desce v řadě „Apex“ určené extrémním taktovačům s kapalným dusíkem. Výbava pro rekordy je extrémní, vše je podřízeno pouze tomuto účelu. Tuhle desku potřebujete, jestli chcete z Coffee Lake dostat maximum. Vyzkoušíme taktování na vzduchu, vodě i s kapalným dusíkem.

Reklama
Reklama

Hodnocení

Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Zpracování a výbava

V prvé řadě je nutné říci, že Maximus X Apex je drahá deska. Za 8800 Kč s daní nabízí luxusní výbavu pro extrémní taktování, pro hráče se ale nehodí. Ze zaměření na extrémy pramení několik zásadních omezení. První jsou jen dva paměťové sloty – 32 GB může být už někomu málo. Další je nízký počet portů SATA, který také může být pro herní stroj omezením. Z pohledu nadšence do taktování, ale lepší desku nenajdete. Pro kapalný dusík nebo vodu nabízí maximální komfort a plnou „palbu“ všech funkcí a vychytávek. Pokud chcete z Core i7-8700K dostat naprosté maximum, nehledě na cenu, je tohle jasný favorit. Zpracování, výbava i příbal je ukázkový, deska nemá na trhu rovnocennou konkurenci.

Přetaktování

Procersor bez delidu na taktu 5,5 GHz a paměti na 4,26 GHz chlazené běžným AIO setem
Procersor bez delidu na taktu 5,5 GHz a paměti na 4,26 GHz chlazené běžným AIO setem

Už roky platí, že běžné domácí přetaktování nezávisí většinou na desce ale na procesoru, pokud tedy nekoupíte tu nejlevnější desku a neosadíte ji energeticky nejnáročnějším procesorem. Stejných výsledků u domácího taktování dosáhnete na desce za tři tisíce Kč jako na desce za deset tisíc. Rozdíl nastane až u extrémních taktovacích technik, zejména u dusíku. Tam je potřeba už víc než jen silné napájení. A tato deska má vše, co potřebujete. Tedy skoro vše.

Chybí mi jednodušší PCB, které by se snadněji izolovalo. Jinak je výbava královská a není zde jediný nedostatek. Přetaktování s vodou nebo vzduchem na této desce je snadné, BIOS jednoduchý a přehledný. To samé platí i pro extrém, zde už ale záleží na vašem CPU a kam vás pustí. Deska samotná vám k rekordům jen pomůže, základem je CPU co to zvládne. Dosažené výsledky ale hovoří za vše, Apex dostál své pověsti, a ukázal, že tohle je extrémní deska v každém ohledu.

Osobní názor

Loňský model Maximus IX Apex ukázal, že Asus ví, jak udělat čistě extrémní desku, k čemuž ho předurčuje dlouhá tradice desek Rampage Extreme. Trochu jsem nechápal, k čemu ale tento model uvedl, jelikož z ekonomického hlediska to není rozumné. Jde o drahou desku určenou specifickým účelům, a jsem přesvědčen, že se jich prodalo jen velmi málo. Asus je ale firmou, která prodělek v jednom směru, nahradí bezpečně ziskem z jiných produktů, takže ho to nijak netrápí. Může si experimenty dovolit, což nám ukazuje už roky zpět. Druhý model Maximus X Apex do dokládá, Asus se toho nebojí a s klidem, čistě extrémní desky určitě uvede i v budoucnu. Apex je skvělá deska, a pokud vám stačí dva sloty pamětí a čtyři SATA, není co řešit – pomocí ní z Core i7-8700K vyždímáte všechno, jen musíte mít krapet štěstí na dobrý kus. Hráč má ale na výběr z mnoha vhodnějších desek. Extrémní taktovač ale jinou volbu v podstatě nemá.

Hodnocení

Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Redakce uděluje ocenění za extrémní desku pro extrémní nadšence

Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Za půjčení desky děkujeme ASUS Czech Republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning