Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!
PCTuning Článek

Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 12. 2017 03:00 61

Seznam kapitol

1. Obnovená tradice speciálních desek 2. Extrémní výbava v obrázcích 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Napájení desky 8. BIOS 9. Přetaktování vzduch, voda a paměti 10. Vliv režimu SVID na teplotu CPU 11. Přetaktování s dusíkem 12. Hodnocení

Dnes se podíváme na extrémní taktování Core i7-8700K na další desce v řadě „Apex“ určené extrémním taktovačům s kapalným dusíkem. Výbava pro rekordy je extrémní, vše je podřízeno pouze tomuto účelu. Tuhle desku potřebujete, jestli chcete z Coffee Lake dostat maximum. Vyzkoušíme taktování na vzduchu, vodě i s kapalným dusíkem.

Reklama
Reklama

Obnovená tradice speciálních desek

Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Extrémní přetaktování je v podstatě mrtvé a málokdo z výrobců jej podporuje. Výjimkou je Asus. Dříve bylo extrémní taktování ukázkou toho, že jsou desky a grafiky odolné tak, že snesou i podobné zacházení, což pomáhalo marketingu při prodejích běžným lidem. Dnes to běžné lidi naprosto nezajímá, komunita jež se extrémům věnuje čítá už jen pár lidí po celém světě, a brzy umře zcela.

Pro pamětníky je ale stále disciplínou s nádechem nostalgie, zábava jež zkrátka neurazí. Právě těmto posledním „mohykánům“ přinesl Asus vloni první desku série APEX, neboli čistě taktovací desku (Maximus IX Apex). Letos uvádí její vylepšenou podobu, v modelu Maximus X Apex.

Fakt, že se nová deska od té loňské ničím zásadním neliší, je trochu zklamáním. Za to ale nemůže ani tak Asus, jako spíš Intel a jeho divná strategie se Z370 a Coffee Lake. Ty nelze použít na Z270, takže potřebujeme nové desky s čipsetem Z370, který je totožný s Z270. Uměle vytvořené omezení, které vedlo jen k znechucení stávajících zákazníků Intelu, kteří by klidně na Cofee Lake upgradovali, ale desku se jim měnit zatím nechce. Těm, kteří Coffee Lake prostě chtějí, nezbývá než nějakou desku se Z370 vybrat. Trh jich nabízí desítky, ve všech cenových relacích. A jelikož Core i7-8700K je nový král přetaktování, musela přijít i čistě taktovací deska, neboli nový Apex.

Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Aby se neřeklo, že výrobce jen změnil chladič a prodává loňský model za nový, deska je přece jen v detailech jiná. Změněn byl chladič na kaskádě procesoru, některá tlačítka a ovládací prvky jsou jinde, ale najdete je tam všechny. Z podstatných věcí se nezměnilo nic, přibyla jen nová síťová karta standardu 5G, nikoliv 10G ale o kousek nižší. Na druhou stranu je to možná dobře, že deska zůstala stejná, majitel té předchozí nebude tápat, jelikož vše už bude znát a orientace bude rychlejší. Kdo měl Core i7-7700K a desku Apex na lámání rekordů, jistě už dnes nový Apex a Core i7-8700K má a taktuje. Pokud totiž chytíte skvělý čip, jako se to povedlo mně, je to radost a čistá zábava.

Extrémní výbava

Obrázek ukazuje všechno, co deska nabízí. Levá strana je spíše taková „klasická“, tedy podobná jiným základním deskám. Zadní panel nese tradiční porty, rozhraní a tlačítka. Dále jsou zde sloty PCI-e s kovovým rámečkem, zvuková část desky a konektory na spodní hraně. Zde není nic speciálního, snad kromě místa, kam se umístí svítící plátek s vaším jménem. Ten si můžete vyrobit sami pomocí 3D tisku.

Asus Maximus X Apex – taktujeme i7-8700K s LN2 na 7 GHz!

Zajímavější je pravá strana desky. V pravém horním roku je celá armáda taktovacích pomocníků, které si samozřejmě představíme detailněji v dalších kapitolách. Ultra novinkou jsou detekční místa pro kondenzaci vody, což je užitečná věc. Zajímavé jsou i paměťové sloty, které nejsou všechny paměťové – ten třetí je rozhraní PCIe pro osazení speciální karty s M.2 diskem. Potěší také řada portů SATA, rozhraní pro napájení pumpy a další vychytávky jako sundavací kryt čipu PCH. Nakonec jen zmíním samozřejmé osvětlení AURA, které nesmí chybět ani na čistě taktovací desce.

Na závěr první kapitoly ještě zmíním, co vás čeká. Nepůjde o běžnou recenzi desky, tento model si zaslouží pozornost hlavně kvůli taktování, takže budeme taktovat na vzduchu, na vodě a také s dusíkem. Také se detailněji zaměřím na napájecí kaskádu a všechny pomůcky pro taktování ve speciální kapitole.

Výsledky byly nakonec skvělé a předčily očekávání. Dosáhl jsem na frekvenci 7 GHz, což dává jen několik procesorů na světě, jelikož světový rekord je 7,3 GHz. Procesor, který mám k dispozici, by se dal vyvažovat zlatem a nadšenci by za něj dali cokoliv. Přitom jde o běžný kus z české distribuce Mironet.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning