Asus Maximus XI Extreme – ultimátní luxus pro Intel
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Maximus XI Extreme – ultimátní luxus pro Intel

Asus Maximus XI Extreme – ultimátní luxus pro Intel | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 2. 2019 08:00 37

Seznam kapitol

1. Tentokrát opět na vzduchu 2. Výbava desky v detailech 3. Testovací sestava 4. Představení desky (balení a layout) 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Napájení desky 8. BIOS 9. Přetaktování Core i7-9700K 10. Testy výkonu a rozhraní M.2, SATA a USB 11. Hodnocení

Už jsme dlouho žádnou desku netestovali, tak to dnes napravíme s nejvyšším modelem od Asus pro Intel Coffee Lake. Asus se proti minulé generaci trochu umoudřil, deska už není určená pouze majitelům vodních chlazení, a také cena je o tři tisíce korun nižší než u předchozího modelu. Stále je to ale dělo.

Reklama

Hodnocení

Asus Maximus XI Extreme – ultimátní luxus pro Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava

Asus má výrobu a kvalitu zvládnutou dokonale, prověřeno je to mnoha roky produkce desek. V highendu jsou jejich produkty naprostou špičkou po stránce zpracování, výbavy ale i ceny. Asus chce za své prémiové výrobky i prémiovou cenu. Dnes testovaná deska je špičková ve všech směrech, funkčnost je stoprocentní, taktování všeho fungovalo na první pokus. Výkon, možnosti BIOSu a utility jsou přidanou hodnotou navíc. Pokud chcete absolutní highend pro Core i9 nebo Core i7 Coffee Lake, není co řešit.

Přetaktování

Dlouhé roky platilo, že přetaktování nezávisí mnoho na desce ale na procesoru, pokud tedy nekoupíte tu nejlevnější desku a neosadíte ji energeticky nejnáročnějším procesorem. Stejných výsledků u domácího taktování dosáhnete na desce za tři tisíce korun jako na desce za deset tisíc. U Coffee Lake ale toto pravidlo začíná brát za své. Nová osmijádra jsou tak náročná na napájení, že s levnou deskou neuspějete. Potřebujete silnou kaskádu, která udrží stabilní napájení a tedy i frekvence. Pokud VRM začne „throttlovat“, klesají i takty CPU. U této desky to nehrozí, má kaskádu dostačující i pro extrémy s dusíkem. Pro OC je to skvělá deska, takty pamětí 4,2 GHz a procesor na 5,1 GHz jsem nastavil od oka, a na první dobrou vše jelo stabilně. Nebylo potřeba žádné ladění.

Osobní názor

Nejvyšší model je zkrátka nejvyšší model, tady nejsou žádné kompromisy na místě. Výbava je perfektní, příbal také. Majitele jistě potěší MIMO Wi-Fi, 5G síťovka, čtveřice slotů M.2, výbava pro vodní chlazení, měření průtoku vody, možnost zapojení až osmi radiátorů, hlídání průsaků vody, zkrátka tahle deska je TOP. Taktování procesoru i pamětí je snadné a funkční, výkon odpovídá dané platformě. Pro náročné hráče nebo domácí ladiče s velkou vodou, je tohle jasný kandidát na základ počítače. Méně nároční si jistě vyberou z nižších modelů, kterých je na trhu hromada ve všech cenových relacích.

Hodnocení

Asus Maximus XI Extreme – ultimátní luxus pro Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus Maximus XI Extreme – ultimátní luxus pro Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení desky děkujeme ASUS Czech Republic

Asus Maximus XI Extreme – ultimátní luxus pro Intel
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení pamětí DDR4 děkujeme ADATA Europe

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama