Asus Maximus XI Extreme – ultimátní luxus pro Intel
Seznam kapitol
Už jsme dlouho žádnou desku netestovali, tak to dnes napravíme s nejvyšším modelem od Asus pro Intel Coffee Lake. Asus se proti minulé generaci trochu umoudřil, deska už není určená pouze majitelům vodních chlazení, a také cena je o tři tisíce korun nižší než u předchozího modelu. Stále je to ale dělo.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Tentokrát opět na vzduchu

Situace se základními deskami je v roce 2018/2019 hodně nepřehledná, v nabídce se krapet ztrácí i sami výrobci. Mně osobně to připadá, že už je to ani nebaví vydávat, modelů je tolik, že není jednoduché si vybrat. V posledních letech nebylo modelů nikdy málo, ale tentokrát jde o extrém.
Asus v minulé generaci desek (stejný čipset, jen s jiným názvem) nabízel nejvyšší model (Maximus IX Extreme) pro Kaby Lake jen s vodním blokem, neberu mu to, chtěl si to zkusit. V této modelové řadě to už neudělal, takové úzkoprofilové řešení nemohlo mít úspěch. V této generaci je Asus skromnější, vrátil se k roky prověřenému konceptu, kdy si chladič koupí zákazník sám.
Nejvyšší model má tedy klasickou koncepci, u níž je vše v základu chlazené vzduchem. Jak čipset, tak i kaskáda procesoru. Zajímavé je, že vodou lze chladit kaskádu u nižšího modelu Maximus XI Formula, má připravené fitinky. Nejvyšší model je ale vodního chlazení prost.
Výrobce zde počítá s tím, že si v případě vodního chlazení, zákazník vybere všechny bloky své. Výrobců je spousta. Model Extreme je určen hráčům a také taktovačům bez extrémů, těm patří model Apex. Deska je sama o sobě, skromnější a usedlejší než jsem za poslední dobu u Asus zvyklí. Barevné detaily zmizely, deska je čistě černá. Tuhle změnu vítám, deska má mít styl a být černá. RGB samozřejmě ale nechybí, možnost vybarvit si ji máte.

A jelikož testujeme nejvyšší model je jisté, že tohle je čistokrevný highend. Zapomeňte na poměr ceny a výkonu, pokud hledáte nějakou výhodnou desku, tato pro vás není. Je drahá, exklusivní, maximálně nabušená funkcemi a vůbec není cenově výhodná. Asus má výrazně výhodnější desky s čipsetem Z390, a to ve všech cenových relacích. Tahle deska je demonstrace síly, produkt pro největší nadšence požadující absolutní TOP nabídku za jakoukoliv cenu.
I když tohle platí už roky, připomínám, že stejně dobře pro hraní i domácí taktování poslouží i deska za polovinu ceny. I tak ale Asus trochu ustoupil a nabízí desku za celkem solidní cenu – tedy pokud budeme srovnávat s modelem předchozí generace. Ten stál šestnáct tisíc korun, tentokrát je to tři tisíce levnější.
I tak je to hodně, ale jistý ústupek ze strany výrobce je cítit. Zřejmě i Asus pociťuje slabší prodeje u domácích sestav, kde v nižší cenových třídách ukusuje Intelu znatelně AMD s Ryzeny a levnými deskami.
Extrémní výbava desky

Obrázek ukazuje většinu toho, co deska nabízí. Bohužel se na něj nevešlo všechno, takže to vyjmenuji textem. Levá strana je tradiční, k dispozici máme MIMO Wi-Fi, 5G síťový kodek, mnoho USB portů všech formátů a konektorů. Kvalitní je zvuková část desky, nese kvalitní kondenzátory, mosfety i další prvky. Deska je dále vybavená čtyřmi sloty M.2, dva jsou na speciální kartě (ukážeme si). Zkrátka nepřijdou majitelé vodníků, mohou monitorovat i napájet pumpy i ventilátory. RGB je samozřejmostí, interní i externí pomocí RGB portů.
Deska umí měřit průtok vody, její teplotu a detekuje průsaky na několik místech. Je vybavená externím taktovacím procesorem, má silné napájení a pro přetaktování je na ní vše, co nadšenec potřebuje. Nechybí displej, měřicí body napětí, tlačítka pro taktování a dvojice BIOSů. Téhle desce zkrátka nechybí nic, aby také ne, za 13 tisíc korun. Na detailní popis zásadních vlastností pokračujte do další kapitoly.