ASUS Zenbook Pro 15 – laptop s displejem v touchpadu
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek ASUS Zenbook Pro 15 – laptop s displejem v touchpadu

ASUS Zenbook Pro 15 – laptop s displejem v touchpadu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 10. 2018 03:00 3

Seznam kapitol

1. Šest jader Coffee Lake a druhý displej 2. Představení, balení a specifikace 3. Asus Zenbook Pro 15 – hardware I. (CPU, GPU) 4. Asus Zenbook Pro 15 - Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. ScreenPad a jeho funkce 9. Výkon procesoru (Core i7-8750H) 10. Testy herního výkonu (GTX 1050) 11. Galerie notebooku 12. Závěr

Počítač v testu není herní dělo, ale spíše pracovní nástroj profíka. Nové mobilní šestijádro a GTX 1050 ale řadu her spustí bez problémů. K vyšší produktivitě může pomoci druhý displej v touchpadu. Najde praktické využití, nebo je to jen frajeřinka? - Spíše to druhé, ale moc povedená.

Reklama

Šest jader Coffee Lake a druhý displej

ASUS Zenbook Pro 15 – laptop s displejem v touchpadu
i Zdroj: PCTuning.cz

Řada notebooků Zenbook je z pohledu výrobce to nejlepší, co Asus vyrábí. Zenbooky mají vysoký výkon, tenké tělo, perfektní zpracování, vzhled a vždy nějakou tu vychytávku navíc. Nejde primárně o herní stroje, právě naopak. Zenbooky míří na tvůrce obsahu, kreativce, kteří chtějí stylový ale výkonný počítač na cesty, práci a prezentace. Je zcela jisté, že Asus míří Zenbooky přímo proti Macbookům Pro. Jasně to definuje vzhled, kvalita a vnitřní komponenty.

Nová řada Zenbooků Pro 15 (a 14) přináší několik novinek. První je velice vysoký výkon, který se proti starším generacím významně posunul nahoru. Dvě procesorová jádra navíc jsou znát, čekali jsme na ně v noteboocích roky. Procesorový výkon je skvělý, ale tenké tělo má i svá úskalí. Jistě tušíte, že půjde o chlazení, o tom ale až později. Zajímavý je také grafický výkon, jelikož GeForce GTX 1050 není žádné „ořezávátko“ a ve FHD utáhne snad většinu her plynule. Tohle vše ale není na první pohled vidět. Co naopak vidět je, je speciální touchpad. Asus ho nazval ScreenPad a jde o klasický touchpad, pod nímž je umístěn malý FHD displej. Ten nabízí řadu využití, aplikace se pro něj stahují z webu. Budeme se mu samozřejmě věnovat detailně.

ASUS Zenbook Pro 15 – laptop s displejem v touchpadu
i Zdroj: PCTuning.cz

Výrobce láká i na další možnosti počítače. Nabízí několik konfigurací procesorů, disků i LCD displejů. Jednou z unikátních vlastností je také možnost rozšíření pracovní plochy na druhý displej. Ten je sice malý ale je na něj možné dát třeba ovládání nějaké aplikace, kterou pak nemusíte na hlavním panelu shazovat. Využití je opravdu mnoho. Nová Coffee Lake se šesti jádry a HT jsem už zmínil, nejvyšší model může být až Core i9-8950HK. My dnes testujeme českou konfiguraci, tedy levnější, která nemá absolutní konfigurací.

ASUS Zenbook Pro 15 – laptop s displejem v touchpadu
i Zdroj: PCTuning.cz

V tuto chvíli je až neuvěřitelné, že s mobilními šestijádry Coffee Lake se dá v ČR koupit víc než 150 různých notebooků! Pokud si dáte vyhledat Core i7-8750H, Core i7-8850H a nebo Core i9-8950HK nebude stačit zírat kolik nabídek vám v českých eshopech vyjede. S klidem mohu říci, že nic jiného ve výkonných noteboocích roku 2018 nenajdete. Mobilní Ryzeny 7 mají jen čtyři jádra a SMT. Coffee Lake jsou jediná šestijádra do notebooků na současném trhu. Jejich problém je ale ten, že, stejně jako jejich desktopoví sourozenci, hodně hřejí, a to je v noteboocích problém. Výkon je tím omezován, viz aféra kolem Macbooku Pro s Core i9.

ASUS Zenbook Pro 15 – laptop s displejem v touchpadu
i Zdroj: PCTuning.cz

Na konec úvodní kapitoly se podívejme na možné konfigurace modelů Zenbook Pro 15. Asus vyrábí a nabízí to samé i v řadě Zenbook Pro 14, ta má jak říká název, menší displej. Šasí je vždy stejné, včetně hmotnosti a základních parametrů akumulátoru. To je zajímavé hlavně v udávané výdrži. Model Core i7 a slabší grafika totiž znamenají až třikrát delší výdrž na baterie. Čtrnáct hodin proti necelým pěti je veliký rozdíl.

První věc, kterou musíte při koupi zvolit je displej. V nabídce jsou dvě rozlišení, FHD 1920 × 1080 a QHD 3840 × 2160. To menší můžete mít ve variantě lesklé a matné. QHD displej je také zároveň dotykový. Tedy oba jsou dotykové, hlavní LCD i druhý v touchpadu. Pak nezbývá než vybrat procesor. Nejvýkonnější je Core i9-8950HK, levnější Core i7-8750H a v určitých zemích lze mít i Core i5-8300H. V ČR nikoliv. Paměť je vždy 16 GB a nelze s ní nic dělat, je pevně přiletovaná k PCB.

Variabilní je ale disková výbava, výrobce nabízí tři možnosti. První je SATA disk s kapacitou 256 GB, druhý a třetím jsou NVMe SSD disky. Kapacita je dle modelu 512 GB nebo 1 TB. Model disků není asi pevně daný, náš testovaný má disk od Toshiba, ale viděl jsem v jiných recenzích osazený Samsung. Zde myslím udělal Asus opět chybu, pracovní počítač potřebuje prostor, kolik asi zpracujete 4K videa na 1TB disku? Počítač série Pro má mít 2TB až 4TB disk. Stejně jako Macbook Pro.

ASUS Zenbook Pro 15 – laptop s displejem v touchpadu
i Zdroj: PCTuning.cz

Další komponenta, která je důležitá, je grafická karta. Nejvyšší model počítače má GeForce GTX 1050 Ti se 4 GB paměti. V tomto případě pevně přiletovanou k PCB a tedy nevyměnitelnou. Slabší model si vystačí s GeForce GTX 1050, která je ve slotu PCIe. Tu měnit teoreticky lze, prakticky asi hůře, nevím zdali je na normovaném MXM boardu. Důležité v této řadě je, že Intel GPU je aktivní a přepínání mezi Intel a Nvidia GPU funguje. To je po dlouhých letech počítač, kde tohle konečně zase je. Zbytek počítače je opět stejný napříč modely. Počty USB portů, systém a baterie je stejná. Ještě zmínka o cenách.

Celý počítač je nástupcem modelu Zenbook UX550, který je na pohled k nerozeznání. Nejvýkonnější model UX580 s QHD displejem, Core i9, 1TB diskem a GTX 1050 Ti stojí v Německu 2200 EUR, v ČR se neprodává. To je nějakých 57 000 Kč s daní. Já testuji verzi pro český trh. Ta má displej pouze FHD, 512GB disk a procesor Core i7-8750H. Grafika je slabší GTX 1050 4 GB. Cena je 45 000 Kč. Matný displej je o tisíc korun levnější. Zajímavý je ale ještě jeden model s označením Vivobook Pro 15 (N580), který má naprosto shodné parametry s naším testovaným, kromě disku jenž má jen 256 GB, a má trochu jiné šasí. Nemá ale druhý displej v touchpadu. Ten se prodává za solidních 34 000 Kč. Příplatek za luxusní design Zenbooku a ScreenPad je tedy deset tisíc, což není málo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama