Azza Taurus 5000B: překvapivě pevná skříň s oknem
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Azza Taurus 5000B: překvapivě pevná skříň s oknem

Azza Taurus 5000B: překvapivě pevná skříň s oknem | Kapitola 5

Pavel Boček

Pavel Boček

12. 10. 2016 03:00 11

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Exteriér 3. Interiér 4. Chlazení a instalace komponent 5. Měření a závěr

Dnes se podíváme na nejnovější model společnosti Azza, Taurus 5000B. Skříň je cenově nastavena poměrně slušně, přitom nabízí pevnou konstrukci, na dnešní poměry překvapivě silné plechy, slušné chlazení, barevně podsvícené okno a pár dalších vychytávek.

Reklama

Měření

Nominální rychlost ventilátorů je kolem 1100 ot./min. Ačkoli to je rychlost poměrně rozumná, při okolním hluku 39 dBA v tiché místnosti je již pět osazených větráků se 44,2 dBA dost slyšet. Není to sice ještě vyloženě hlučné, ale rozhodně ani tiché. Přišel jsem také s novým testem pro zjištění toho, jak dokáže skříň utlumit vnitřní hluk. Na to jsem vytáhl starý Enterprise SCSi disk s kuličkovými ložisky. Disk samotný, nacházející se asi ve stejné pozici, jako je ve skříni (pouze v ležel na dně anechoické komory, nikoli však ve stejné výšce jako ve skříni, tedy ne ani ve stejné vzdálenosti od sonometru!) produkoval hluk 41,3 dBA. S diskem uvnitř skříně a vypnutými ventilátory to narostlo na 44,2 dBA. Když jsem ještě zapnul i ventilátory, tak hluk vyletěl až na 48,5 dBA, což už začíná být randál. Testovací výbava a přístroje (komora, otáčkoměr, sonometr) je stejná jako pro měření zdrojů.

Závěr

Můj celkový dojem ze skříně Azza Taurus 5000B je dobrý, minimálně za cenu ve Státech. Nicméně pokud chce Azza ukrást podíl na trhu high-endových skříní, kterému dominují jména jako Corsair, Fractal Design, Cooler Master a další „velké“ značky, tak musí Linkworld v kvalitě výroby ještě zabrat. Cena je hezká, ale nelze soupeřit pouze s cenou u podobně drahých skříní, obzvláště s tolika neduhy a omezeními. Ano, skříň nabízí mnoho high-endových prvků, ale ty stále ještě nejsou dotaženy do konce. Například konektory molex u ventilátorů jsou dost bídné. Ani ventilátory samotné nejsou moc tiché, jaký má smysl osadit skříň pěti větráky když je pak stejně musíte vyhodit a pořídit lepší? Dvířka přes 5,25" pozice jsou pěkná, ale pokud se otevírají jen na jednu stranu (a nejde to přehodit), je to rovněž dost k prdu.

Rovněž je hezké dostat CSAZ-5000B vybavenu tolika prachovými filtry, ovšem rozumně vyjímatelné za účelem vymytí jsou pouze spodní dva. U předního a horního je taková procedura docela bolestná. A způsob, jakým je nutné to dělat, v podstatě zaručuje, že se to nakonec vysype. Opět, toto má k ideálu dost daleko. Co lze vyzdvihnout je pevnost konstrukce, skříň se nekroutí když ji zkroutit zkoušíte a to ani se sejmutými bočnicemi. První a nejdůležitější vlastnostní skříně je dle mého názoru právě to, aby poskytla nainstalovaným komponentám pořádnou oporu. Druhou je pak chlazení. Na moje nároky je skříň pevná celkem dost, což může být trochu překvapení. Abych byl upřímný, byť jsem zatím žádnou skříň od Linkworldu v ruce neměl, soudě dle jejich zdrojů bych očekával papírovou krabici od bot. Je tedy pěkné vidět, že Linkworld umí udělat slušný produkt. Povrchové zpracování je také dobré, byť po několika odšroubováních velkých šroubů se již lak na bočnicích pod jejich hlavami sedřel. Na druhé straně, toto se obvykle stává s naprostou většinou skříní.

Možnosti chlazení jsou v této skříni také dobré, se sedmi pozicemi pro ventilátory, do kterých je možné nacpat i radiátory. Ačkoli jak již bylo řečeno, poskytnuté ventilátory jsou pouze takový základ a pokud to s tichem myslíte vážně, stejně musí ven. K zahození by nebylo ani vybavit skříň z výroby nějakým tišicím materiálem. Jak ukázal pokus se SCSi diskem, právě ideálem v potlačení hluku Taurus 5000 není. Další vylepšení může být rozhodě provedeno u prostředního koše pro disky. Jelikož se aretační mechanismus rozbil už po cestě, co můžeme čekat po několika letech, až z plastu vyprchají změkčovadla a ztvrdne? Bude se lámat už když se na něj křivě podíváte?

Když to shrnu, osobně bych si skříň nekoupil ani pro sebe, ani pro zákazníky, ale to je hlavně tím, že má okno, kterému moc nefandím (ani moji zákazníci). Pokud by Azza nabízela variantu bez okna a to navíc ještě o nějkou stovku levněji, možná by byla dobrá alespoň pro zákazníky. Nicméně pokud si v oknech libujete a chcete nějakou rozumně pevnou bednu s alespoň nějakými pokročilými funkcemi za o něco nižší cenu, než kolik chtějí ostatní, Azza Taurus 5000 může být tou pravou právě pro vás.

                                          

Azza Taurus 5000B
KLADY
Azza Taurus 5000B: překvapivě pevná skříň s oknem
i Zdroj: PCTuning.cz
Azza Taurus 5000B: překvapivě pevná skříň s oknem
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
pevná konstrukce, dobré mechanické a povrchové zpracování plechušpatná kvalita konektorů ventilátorů
pozice pro optické mechanikydiskutabilní aretační mechanismus koše pro disky
podpora dlouhých grafických karetmontážní systém předního a horního prachového filtru
bohaté možnosti chlazení, 5 pozic osazených ventilátoryžádný tišicí materál
prachové filtryhlučné ventilátory
povětšinou beznářaďová montáž, šrouby s velkou hlavou 
krytky pro konektory předního/horního panelu 
rozumná cena 
Orientační cena s DPH: 2800 Kč

Poděkování

Za poskytnutí skříně Azza Taurus 5000B děkuji společnosti Azza.

Článek je překladem originálu, který v angličtině vyšel na Hardware Insights.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama