barbone-w-skulltrail-sen-kazdeho-hrace
PCTuning Článek

BARBONE W SkullTrail - sen každého hráče

Z. Obermaier
Z. Obermaier
9. 6. 2008 05:00 39 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Konfigurace BARBONE W SkullTrail 3. BARBONE W SkullTrail "in natura" 4. BIOS a přetaktování
5. SkullTrail v systému, spotřeba a zkušenosti 6. Testy výkonu 7. Shrnutí výkonu 8. Závěr

Dnes se podíváme na skutečnou specialitu. Na nejvýkonnější, u nás běžně prodávanou počítačovou sestavu. Počítač je postaven na technologii Intel SkullTrail a disponuje výkonem osmi procesorů a čtyř grafických jader. Brutální výkon je vykoupen i velmi vysokou cenou. Je cena adekvátní nabízenému výkonu? Je vůbec takový počítač u nás prodejný? Odpovědí budiž dnešní test.

Reklama
Reklama

V této kapitole si prohlédneme konfiguraci testované sestavy, také si detailněji představíme každou důležitou komponentu počítače.

Počítač je postaven ve skříni Gigabyte Aurora 3D 570, která svými rozměry dostačuje "pouze s odřenýma ušima". Základní deska SkullTrail nese oficiálně označení Intel D5400XS a je osazena dvěma čtyřjádrovými procesory Core 2 Extreme QX9775 s taktem 3,2GHz. Kapacita pamětí je 2x2GB s moduly o rychlosti 800MHz. Grafické karty jsou proti předváděcí sestavě jiné, původní měla dvojici GeForce 9800 GTX ve SLI, naše má dvě GeForce 9800 GX2 v Quad-SLI.

Sestava je dále vybavena DVD vypalovačkou Samsung a 500GB diskem téže značky. Systémový disk je 10 000 otáčkový Western Digital Raptor o kapacitě 150GB. Naše konkrétní sestava je v tomto směru také odlišná, nese dva 500GB disky Samsung v RAIDu. Zdroj, který počítač napájí také pochází z dílny Gigabyte a jedná se o model Odin 1200W. Výčet hlavních komponent uzavírá klávesnice a myš od Logitech. Nainstalován je operační systém Windows Vista Ultimate v 64-bitové verzi.

Cena sestavy se dvěma GeForce 9800 GTX je 115 000Kč s DPH, náš model s dvojicí GeForce 9800 GX2 přijde asi o 7000Kč dráže. V celkové částce se ale nepatrně vyšší investice zcela jistě ztratí. Výrobce také není při vybavení stroje úplně striktní, a je možné provést úpravy. Další 4GB RAM by vás přišly na 4000Kč, a RAID ze dvou Raptorů jistě bude také zajímavou volbou. Nyní se pojďme na komponenty podívat podrobněji.

Detaily použitých komponent

Skříň Gigabyte Aurora 3D 570 se běžně prodává za cenu 3900Kč s DPH, a jedná se o střední vyšší třídu tohoto výrobce. Zpracování je excelentní a eloxovaný povrch je velmi pěkný. Jedná se o middle-tower a tomu odpovídá celkem stísněný prostor uvnitř. Pro potřeby takto drahého a luxusního počítače, bych si dokázal představit větší skříň. Na našich stránkách jsme testovali starší model, který se od tohoto mnoho neliší - recenze zde.

Počítač je osazen dvěma čtyřjádrovými procesory Intel Core 2 Extreme QX9775. Pozor,  procesor je určen pro patici LGA 771, a do běžné desky jej neosadíte. Parametry procesorů jsou následující: takt 3,2GHz (FSB 1600MHz), 12MB L2 cache, TDP 150W. Pokud byste chtěli podobný procesor (jediný na trhu s FSB 1600MHz) i do klasické desky s LGA 775, poohlédněte se po modelu QX9770 - má stejné parametry. Cena obou čipů (QX9775, QX9770) je podobná - 30 000kč s DPH.

Základní deska D5400XS vychází svou koncepcí z řady 5000 serverových desek. V mnoha směrech je ale uzpůsobena standardům běžných počítačů desktopového trhu. V podstatě jediné co ze serverových desek zůstalo jsou čipset, patice LGA 771 a paměťové sloty FB-DIMM. Další komponenty (zvukový kodek, SATA řadič, LAN) známe z klasických desek.

Severní můstek je tvořen čipem Intel 5400 a jižní Intel 6321ESB. Severní můstek s řadičem pamětí se nachází pod chladičem, mezi oběma paticemi procesorů. Nad nimi vidíte čtyři paměťové sloty, do nich je možné osadit až 16GB paměti standardu FB-DIMM. Maximální kapacita RAM je ale omezena systémovými prostředky. Pokud osadíte čtyři grafické karty, sníží se maximální možná kapacita pamětí až o 1GB.

Pod plastovým krytem s ventilátorem, je umístěn jižní můstek a dva PCI Express přepínače nForce 100. Ty jsou standardu PCIe 1.1, novější byly až čipy nForce 200 - ty známe z čipsetu nForce 780i SLI. Plné PEG porty se šestnácti PCIe linkami nalezneme na desce čtyři, o všechny PCIe linky pro grafické karty se starají čipy nForce 100 - to znamená hlavně podporu pro grafické karty ve SLI. To dělá z této desky, první a také asi i poslední desku s čipsetem Intel a podporou SLI. Paradoxem je fakt, že i když je toto v podstatě SLI deska (o PCIe se starají nForce čipy), tak není problém rozjet ani CrossFire X zapojení grafik konkurence. To opět potvrzuje dávno známý fakt - že SLI i CrossFire lze provozovat na jakémkoliv čipsetu, stačí jen režim povolit ovladači.

Multi-GPU režim je ale omezen, Tri-SLI se třemi grafikami na desce nefunguje. Problém je v ovladačích, a NVIDIA prý umožní Tri-SLI pouze na svých čipsetech nForce. Na SkullTrail je tedy možné využít pouze klasické SLI ze dvou grafik, a nebo Quad-SLI ze dvou duálních GeForce 9800 GX2. Pro karty ATi žádné omezení není, je možné osadit i čtyři karty a ty budou fungovat.

Co se týká rozšíření, je deska kvalitně vybavená. Nese šest SATA portů, jeden IDE kanál, deset USB portů, Firewire a osmi kanálový zvukový kodek. Síťová karta je pouze jediná, a není možné osadit PS2 myš ani klávesnici. Pro tuto desku potřebujete USB klávesnici i myš. Floppy konektor budeme hledat marně, ten deska skutečně nemá.

Výroba těchto desek je velmi limitovaná, a měsíčně jich Intel vyrobí jen omezené množství. Obecně se nepočítalo s nějakým masovým prodejem, ale podle dostupných informací je o toto řešení mnohem větší zájem než výrobce dokáže nyní uspokojit. Cena této desky je u nás stanovena na 11500Kč s DPH.

Chlazení procesorů našeho počítače obstarávají, celkem tiše dva chladiče Zalman CNPS 9500. Chladící výkon stačí i pro středně vysoké přetaktování, a i v tomto případě není hluk nijak vysoký. Výhoda je možnost změny orientace chladiče - aby šlo teplo ven ze skříně. Cena jednoho chladiče se pohybuje kolem 1000Kč s DPH. Test těchto chladičů naleznete zde.

Na této platformě lze použít pouze paměti standardu FB-DIMM. Možnosti těchto modulů jsou velmi pokrokové, řadič pamětí nekomunikuje s paměťmi paralelně v 64-bitových kanálech (jak je tomu dnes běžné u dual-channel) ale sériově za sebou. FB-DIMM paměti používají klasické DDR2 čipy, jejich architektura a způsob ovládání je odlišná. O veškeré záležitosti se v tomto případě stará AMB buffer, čip umístěný uprostřed. Princip a funkce FB-DIMM pro nás dnes ale není důležitá, jejich další existence je stejně již zpečetěna. Cena osazených 2x 2GB 800MHz pamětí se pohybuje kolem 4500Kč s DPH.

Naše konkrétní sestava je osazená dvojicí karet Gigabyte GeForce 9800 GX2 v zapojení Quad-SLI. Jedná se o nejvýkonnější grafickou kartu dneška, její konstrukce duální karty není ale úplně šťastná. SLI režim většinou funguje bez potíží, produkované teplo je ale enormní. Dvojice těchto opravdu žhavých karet, již vyprodukuje obrovské množství odpadního tepla a spolu s dvěma procesory je počítač ve stávající skříni téměř neuchladitelný. Cena obou grafických karet se vyšplhá na velmi vysokých 22 000Kč s DPH.

Pokud jste si dobře prohlédli desku, tak jistě víte, že ne každý zdroj je pro ni dostatečný. Deska potřebuje základní 24-pinové napájení, ale kromě něj i dva 8-pinové konektory pro napájení procesorů a dvojici 6+8 pin pro dvě grafické karty. Takové konektory mnoho zdrojů nemá, a proto je výběr pro SkullTrail jasně omezen. Musíte se poohlédnout po moderním, drahém a výkonném zdroji - jiné řešení neexistuje. V našem případě byl zvolen zdroj Gigabyte Odin 1200W, který všechny potřebné konektory má. Jeho cena je ale vysokých 9000Kč s DPH. Za tyto peníze ale získáte mnohem více, než jen klasický zdroj. Pomocí přibalených teplotních čidel je možné sledovat teploty počítače, spotřebu a zatížení větví v přiloženém softwaru.

Prodejní verze počítače je vybavena jedním velmi rychlým WD Raptorem 150GB, jako systémovým diskem. Druhý disk (úložiště) představuje klasický disk Samsung 500GB s 16MB cache. V testovacím stroji ale disk Raptor není, místo něj zde najdeme druhý Samsung - oba jsou zapojeny v RAID 0 poli. Cena diskového pole je tedy něco kolem 3200Kč s DPH. Test tohoto harddisku najdete zde.

Prodejce vám k sestavě přidá i velmi kvalitní myš a klávesnici v ceně 4500Kč s DPH. Oba produkty patří k naprosté špičce, a i na našem serveru jim bylo uděleno ocenění. Test myši  Logitech G9 najdete zde, klávesnici G15 potom tady.

Pokud pouze sečteme ceny osazených komponent, včetně OEM verze operačního systému Windows Vista Ultimate, dostaneme se na 122 000Kč s DPH. To je tedy asi 7000Kč nad základní rozpočet, který je počítán se dvěma levnějšími grafikami. Sestava tedy není vůbec předražená, a odráží skutečně cenu komponent na běžném trhu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning