Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník
Článek Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník | Kapitola 2

Ondřej Košťál

Ondřej Košťál

10. 11. 2016 04:00 21

Seznam kapitol

1. Bez chladiče až po kilogramy kovu 2. DirectCU II – výkonný chladič od Asusu 3. Arctic Accelero Hybrid III 140 – uzavřený vodník 4. Arctic Accelero S3 – pasiv na mnoho způsobů
5. Alphacool NexXxoS GPX-A 280 – blok pro všechny 6. Teplotní testy 7. Závěr a hodnocení

Grafická karta je komponenta, jež vydává do prostoru skříně nejvíce tepla, a tak je právě u grafik chlazení důležitější než kdekoliv jinde. Každý výrobce nabízí řadu modelů, lišících se hlavně chlazením. Na Radeonu R9 280X porovnáme základní typy alternativních chladičů, které lze pro grafické karty použít a jaké se prodává.

Reklama
Reklama

Mým původním plánem bylo otestovat vše na referenčním modelu, který by byl porovnán i proti nějaké nereferenční verzi. Vše ale skončilo na tom, že v době shánění grafiky prostě už referenční modely nebyly a nová generace byla v nedohlednu, jelikož na článku jsem tradičně dělal nějakou tu dobu.

Vše nakonec skončilo u karty, kterou mám v počítači a kdysi jsem ji koupil za pár korun z Aukra, když probíhala bitcoinová těžební horečka a na Aukru bylo podobných Radeonů mraky. Chladiče DirectCU od Asusu jsou skvělé! Současné generace už dokonce fungují v částečně pasivním režimu, kdy se ventilátory roztáčí až po dosažení určité teploty (třeba 60 °C).

DirectCU 2. generace je chladič rozumné velikosti. Pasiv se rozprostírá nad celou grafickou kartou a teplo od jádra rozvádí několik měděných heatpipe. Ty mají různý průměr a celkem jich je zde pět a mají přímý kontakt s grafickým čipem (odtud pojmenování DirectCU).

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník

Pasivní část je ochlazována dvěma různými 92mm ventilátory a to je vše. Na kartě už je pak jen další pasivní chladič na napájecí části.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník

Nakonec se ještě můžeme podívat na obnaženou kartu, ale vzhledem k tomu, že jde už o historický kousek, už to není zase tak zajímavé.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník

Vrchní kryt chladiče je kovový a další kov najdeme ještě na zadní straně, kde L profil pomáhá kartě, aby se nekroutila pod tíhou chladiče.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník
Model DirectCU II
Typ aktivní, přímý kontakt heatpipe s jádrem
Rozměry 270 × 134 × 31 mm
Hmotnost 785 g
Materiál měděná základna, měděné heat-pipes, hliníkový pasiv
Ventilátory 2× 92 mm
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning