Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník
Článek Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník

Ondřej Košťál

Ondřej Košťál

10. 11. 2016 04:00 21

Seznam kapitol

1. Bez chladiče až po kilogramy kovu 2. DirectCU II – výkonný chladič od Asusu 3. Arctic Accelero Hybrid III 140 – uzavřený vodník 4. Arctic Accelero S3 – pasiv na mnoho způsobů
5. Alphacool NexXxoS GPX-A 280 – blok pro všechny 6. Teplotní testy 7. Závěr a hodnocení

Grafická karta je komponenta, jež vydává do prostoru skříně nejvíce tepla, a tak je právě u grafik chlazení důležitější než kdekoliv jinde. Každý výrobce nabízí řadu modelů, lišících se hlavně chlazením. Na Radeonu R9 280X porovnáme základní typy alternativních chladičů, které lze pro grafické karty použít a jaké se prodává.

Reklama
Reklama

Grafické karty vyžadují stále lepší a větší chladiče, je to zřejmé pokud se podíváte na grafické karty jak šly v historii za sebou. Mohu třeba odkázat na dvoudílný postarší článek Tomáše Šulce o nejvýznamnějších grafikách historie z roku 2013 (1. díl, 2. díl). V podstatě když se podívámexfx na první takovou grafiku z článku, dnes byste si řekli, že na ní něco chybí. Ale není tomu tak. To byl rok 1996.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Rok 1997: 3dfx Voodoo v provedení Diamond Monster 3D (zdroj: Wikipedia)

Tehdy byly grafické karty tak slabé, že žádné chladiče nepotřebovaly. Čas šel dál, výkon rostl, výrobní proces se zmenšoval a hustota zvyšovala. Přeskočíme-li na pěkný rok 2000, grafické karty už měly buď malé pasivky nebo kus kovu s prťavou uřvanou vrtulkou.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Rok 2000: nVidia GeForce 2 Ultra (zdroj: xbitlabs.com)

Roky plynuly a postupně se chladiče pomalu profilovaly až do nynější podoby. Můžeme si sem zařadit například ATI Radeon 9800 Pro, která měla zase o kousek hliníku víc a už jsou zde i náznaky nějakého žebrování.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Rok 2003: ATI Radeon 9800 Pro (zdroj: dell.com)

Ještě si sem dovolím vložit rok 2005. Třeba Radeon 850 XT již přesunul ventilátor mimo grafické jádro a přes jádro umístil pořádný kus hliníkové základny s měděným blokem a žebrováním.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Rok 2005: ATI Radeon X850 XT (zdroj: http://techreport.com/)

Ještě v roce 2008 bylo možné vídat jednoslotové grafické karty, ač nebývaly moc populární kvůli jejich hlučnosti. Už je zde ale jasně vidět, že na kartě je velký ventilátor a velký pasivní chladič. I dnes se dají najít pokusy výrobců o vyrobení jednoslotových karet, ale nejúčinnější jednoslotový chladiče je vodní blok.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Rok 2007: vlevo ATI Radeon HD 3850, vpravo HD 3870

Ano, míchám nyní dohromady i nereferenční provedení, které se ale v minulosti tak moc nelišilo. Pořád jsou to v podstatě referenční provedení, tedy základní chladič, někdy moc hlučný a neúčinný, jindy pěkný a celkem slušný. To nejlepší ale vždy ukázali až samotní partneři, kteří si navrhovali vlastní karty.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Rok 2013: nVidia GeForce GTX 780

A právě ti nám většinou servírují grafické karty, které jsou dlouhé, vysoké, chladiče zabírají tři sloty a v jedné ruce je můžete používat místo činek. Důvod je prostý. Na relativně stejné ploše máme stále více tranzistorů a produkované teplo se tedy zvyšuje. Že se s každým novým výrobním procesem zlepší provozní vlastnosti je pravda, ale pouze pokud porovnáme stejně výkonné karty.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Rok 2016: Asus Strix R9 390 DirectCU III

Jako zajímavost sem můžu vložit i některé pokusy výrobců o netradiční chlazení. Vedle těch extrémních, které mají enormní délku a výšku, to může být třeba Asus ROG Poseidon, chladič, který kombinuje vodní blok i aktivní vzduchové chlazení.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Konec roku 2015: Asus ROG GTX 980 Ti Poseidon

Pasivní modely byly také docela časté a minimálně v každé generaci grafických karet se našel výrobce, který pasivně chlazený model nabízel. Zdá se však, že o takové karty už není zájem ze strany spotřebitelů. Jediným výrobcem, který ještě občas takový model přinese, je XFX a jeho současná grafika AMD RX 460 s pasivní chladičem.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Rok 2016: Zatím poslední pasivně chlazená grafika.

My se dnes podíváme na chlazení vzduchem v nereferenčním provedení, zkusíme vyměnit chladič za pasivní, mrkneme se i na uzavřené vodní okruhy a nakonec i vlastní vodní okruh. Avšak ne na nových úspornějších kartách, ale na čipu Tahiti, v modelu R9 280X s TDP 250 W.

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník


Asus Radeon R9 280X s nereferenčním provedení s chladičem DirectCU II

Testovací sestava

Vše bylo testováno v počítačové skříni Corsair Obsidian 750D Airflow Edition. Podvozkem byla základní deska Gigabyte Z97X-Gaming 3 osazená procesorem Intel Core i7-4770K přetaktovaným na frekvenci 4,5 GHz. Ten byl doplněn 24 GB operační paměti DDR3 Kingston HyperX Fury, SSD Crucial M550 a trojicí plotnových disků (Black, Green, Red). O grafiku se staral Asus Radeon R9 280X DirectCU II TOP. Vše to napájel 900W zdroj Tagan BZ900.

Testovací sestava
Základní deska Gigabyte Z97X-Gaming 3
Procesor Intel Core i7-4770K @ 4,5 GHz při 1,23 V
Operační paměť 2× 4 GB + 2× 8 GB Kingston HyperX Fury, DDR3, 1866 MHz
Grafická karta ASUS Radeon R9 280X DirectCU II TOP, 3 GB
Pevný disk 1 SSD Crucial M550, 128 GB
Pevný disk 2 HDD Western Digital Black, 500 GB
Pevný disk 3 HDD Western Digital Blue, 1 TB
Pevný disk 4 HDD Western Digital Red, 2 TB
Zdroj Tagan BZ 900 W
Operační systém Windows 10, 64bit

Chladíme grafiku: vzduch, AiO nebo vodník

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning