CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC

CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC | Kapitola 8

Petr Kupský

Petr Kupský

10. 10. 2017 11:00 32

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Představení a parametry 3. Exteriér 4. Interiér - uspořádání, bočnice, kryty
5. Interiér - panely, ventilátory, pozice pro disky 6. Příklad montáže - ventilátory, deska, zdroj, disky 7. Příklad montáže - grafická karta, kryty, panely 8. Hodnocení a závěr

Cooler Master dnes uvádí novou skříň určenou pro výkonná PC. Pro vysoký průtok vzduchu interiérem je vyzbrojena dvojicí impozantních RGB 200mm ventilátorů v čele s možností instalace stejné dvojice na strop skříně. Skrze bohaté „prosklení“ můžeme obdivovat výkonné komponenty umístěné v prostorném a dobře uklizeném interiéru. Jaká je?

Reklama

Hodnocení a závěr

Pokud se vrátíme k otázce položené na úvod, předchozí kapitoly nám měly poskytnout odpověď na to, zda budeme stejně jako její výrobce o skříni Cooler Master MasterCase H500P básnit i v závěru naší recenze. Tak co myslíte? Vzpomenete si na nějakou negativní vlastnost, kterou bychom ji mohli vytknout? No moc jich není. Asi už tušíte, že tentokrát v závěru zaznějí vesměs ódy chvály.

CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC
i Zdroj: PCTuning.cz

Začněme nejprve tím, že si skříň zařadíme do konkrétního cenového segmentu trhu. Podle informace od výrobce je doporučena koncová cena MSRP ve výši 149,99 USD bez daně z přidané hodnoty. Po přepočtu dle aktuálního kurzu by se cena v tuzemských obchodech mohla pohybovat na částce okolo 4000,- Kč včetně DPH.

V této cenové hladině bude o přízeň zákazníků soupeřit například s modely Be quiet! Silent Base 800, Corsair série Carbide Air, případně série Crystal, s modely Thermaltake Core X9, Core X71 a v neposlední řadě s modely MasterCase z vlastní stáje. Každý z konkurentů se však nějakým koncepčním prvkem od testované skříně Cooler Master MasterCase H500P liší, takže budeme marně hledat přímý ekvivalent. Skříň se v konkurenci na trhu zcela jistě neztratí.

Zpracování konstrukce skříně je, jak se v této cenové kategorii dalo očekávat, na celkově velmi dobré úrovni. Všechny kovové části jsou dobře opracovány a opatřeny kvalitním lakováním všech ploch bez jediné vady. Použity jsou dostatečně tlusté plechy (0,9 mm), což je s ohledem na velikost a konstrukci skříně nutností. Šasi skříně je povětšinou tvořeno rovnými plochami bez výrazných zpevňujících ohybů a prolisů. Celková plocha plechu byla také výrazně snížena volným prostorem na čele a stropě šasi a nakonec i obrovským otvorem v přepážce pod základní deskou v místě procesoru. Přesto se kompletovaná skříň výrazně nekroutí, všechny díly dobře lícují a nikde nic nevrže.

CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC
i Zdroj: PCTuning.cz

Cooler Master MasterCase H500P je poměrně rozměrnou skříní, která se svou velikostí pohybuje na pomezí mezi kategoriemi Midi a Full Tower. Její rozměry byly zřejmě definovány tak, aby bylo možné do čela i na strop skříně pohodlně umístit dvojici 200mm ventilátorů. Větší celkové rozměry se projevují hlavně na prostornosti interiéru. Výrobce prostorný interiér ale nevyužil pro osazení většího počtu košů pro pevné disky, případně pro optické mechaniky, jak je tomu zvykem u větších modelů skříní kategorie Full Tower. Naopak maximálně uvolnil prostor okolo základní desky a zbavil jej všech překážek. To uvítají hlavně zájemci o instalaci komponent vodního chlazení, které by neměly kolidovat s prvky základní desky a měly by se také pohodlně instalovat.

Do skříně můžeme osadit všechny formáty základních desek od velikosti Mini-ITX, až po E-ATX s rozměry do 305 x 272 mm. Výrobce navíc vzorně označil otvory pro našroubování distančních sloupků vyraženými písmeny v závislosti na formátu základní desky. Samotná montáž komponent v bohatě dimenzovaném prostoru byla velmi snadná. Otvory, díry a závity jsou provedeny přesně, při montáži nic nedrhne, ani není třeba nic pasovat velkou silou. Jedinou výjimkou bylo uchycení plechového držáku s SSD diskem, který byl tímto diskem mírně deformován, takže bylo potřeba na držák trochu zatlačit, aby se fixační šroub trefil do závitu v šasi. I s předem osazenou základní deskou s rozměrným chladičem procesoru, bylo zapojování všech kabelů po obvodu desky pohodlné.

Skříň Cooler Master MasterCase H500P je primárně konstruována pro poskytnutí co nejvyšších průtoku chladícího vzduchu vnitřním prostorem. K tomuto účelu je standardně vybavena dvojicí impozantních 200mm ventilátorů na čelní stěně, které jsou navíc opatřeny samostatně řízeným RGB LED podsvícením. Ventilátory jsou i na plné otáčky (800 ot./min.) velmi kultivované. Při poslechu z bezprostřední blízkosti je pouze slabě patrný hluboký aerodynamický hluk bez pazvuků. Určitou měrou k tomu přispívá i skutečnost, že za ventilátory se nachází jen minimum překážek, které by zasahovaly do proudu vzduchu.

CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC
i Zdroj: PCTuning.cz

Nespornou výhodou je samostatné napájení ventilátorů pomocí kabelu se 3pinovým FAN konektorem a samostatné napájení RGB LED osvětlení ventilátorů pomocí kabelu se standardním 4pinovým RGB konektorem. Díky tomu můžeme osvětlení ventilátorů nezávisle regulovat pomocí příslušně vybavené základní desky, případně samostatného ovladače. Podporovány jsou nejznámější systémy ovládání osvětlení výrobců základních desek pod obchodními názvy AsRock RGB LED, Asus Aura, Gigabyte RGB Fusion a MSI Mystic.

V případě zadního 140mm ventilátoru má opět produkovaný hluk spíše charakter aerodynamického hluku procházejícího vzduchu skrze lopatky a zadní mřížku šasi, ale při plných 1200 otáčkách ze minutu je již zcela zřetelný i z určitého odstupu od skříně. Ventilátor vytváří docela silný proud vzduchu, který musí protlačit otvory v šasi skříně a zdá se, že intenzivní průchod vzduchu těmito otvory generuje významnou část celkového hluku. V tomto případě bude vhodné 3pinovým FAN konektor zapojit do základní desky a pomocí biosu automaticky regulovat otáčky ventilátoru změnou napětí podle aktuální zátěže procesoru. U takto výkonného ventilátoru by neškodilo použití pouze jednoduché ochrany otvoru v šasi pomoci kruhové drátové mřížky.

Osobně bych však zadní ventilátor úplně odpojil, pozici zaslepil a místo něj bych přikoupil dvojici 200mm RGB ventilátorů a umístil bych je ve směru pro odtah vzduchu na strop skříně. Kromě tichého a účinného větrání by tím byl také výrazně posílen celkový vizuální vjem skříně.

Ještě dodejme, že do volných ventilátorových pozic na čelní stěně i na stropě skříně lze osadit až 360mm radiátor vodního chlazení, případně trojici 120/140mm ventilátorů. V obou případech je pamatováno na dostatečně volný prostor podél okrajů základní desky s ohledem na vyšší tloušťku radiátoru.

CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC
i Zdroj: PCTuning.cz

Koncepce skříně myslí také na snadné vedení kabeláže, kterou po napojení ukryjeme pod speciální kryty. Některé z krytů překvapivě najdeme také v prostoru pod základní deskou, který je přitom ukryt pod neprůhlednou plechovou bočnicí. Takové možnosti "uklizení" kabelů v tomto prostoru hned tak jinde neuvidíme. Docela se tím nabízí možnost přikoupení druhé bočnice z temperovaného skla, která je pro uchycení na pozici plechové bočnice kompatibilní.

Když už se zmiňujeme o plechové bočnici, tak zde bychom mohli vytknout, že na ní chybí jakýkoliv materiál pro odhlučnění. Je však třeba přiznat, že odhlučnění by zde nemělo nijak výrazný účinek, neboť případný hluk stejně bude mít tendenci se spíše šířit otvory s mřížkami. Navíc je bočnice od zdrojů hluku uvnitř skříně chráněna plechovou přepážkou pod základní deskou a rozměrným krytem kabeláže.

Díky větším rozměrům skříně nebudeme mít žádný problém s umístěním komponent do jejího interiéru. Vybírat si můžeme ty největší chladiče procesorů a největší modely grafických karet na trhu. Skříň Cooler Master MasterCase H500P nabízí v této souvislosti jednu specialitu, kterou je možnost osazení grafické karty ve vertikální poloze. Takto bude její líc vystaven pohledu skrze prosklenou bočnici. Výrobci grafických karet nabízejí modely opatřené chladiči s RGB podsvícením, jehož řízení může být koordinováno s podsvícením 200mm ventilátorů skříně a ostatních komponent. Jak jsme si na praktickém příkladu montáže sestavy ukázali, je potřeba v případě osazení grafické karty vertikálně počítat s možnou kolizí s rozměrným chladičem procesoru. V tomto případě je vhodnější uvažovat o AIO vodním chlazení procesoru.

CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC
i Zdroj: PCTuning.cz

Jedním z dominantních prvků exteriéru skříně je bočnice z temperovaného skla s lehkým tónováním do kouřového odstínu. Pevnost bočnice je zajištěna nejen optimální tloušťkou 4 mm, ale také olemováním dvou okrajů plechem. Zbývající dva okraje však díky této konstrukci nedoléhají po uzavření úplně k šasi skříně a vytvářejí podélnou mezeru šířky necelé dva milimetry. Zde by určitě měla být zevnitř nalepena těsnící páska, která by zabránila případnému vniknutí prachu do skříně.

Dalšími dominantami skříně jsou "prosklené" čelní a stropní panely. Obrovské 200mm ventilátory za těmito panely vypadají velmi dobře. Pokud neosadíme ventilátory na strop skříně, budeme mít nerušený pohled do interiéru skrze rozměrné okno ve stropním panelu. Oba panely je možné velmi jednoduše odejmout, přední je navíc vybaven mechanismem, udržujícím jej v pootevřeném stavu. Údržba vnitřních ploch panelů bude tedy snadná. Má to ovšem jednu nevýhodu. Při manipulaci se skříní ji nemůžeme za tato panely uchopit, neboť by nám zůstaly v rukou. Na zadní straně šasi nejsou moc vhodné plochy pro uchopení skříně, takže při manipulaci musíme skříň zvedat uchopením za dno. Při její výšce ji při přenášení budeme mít až po bradu.

Cooler Master MasterCase H500P
KLADY +ZÁPORY -
Atraktivní, dynamický a stylově čistý vzhled Obtížná manipulace s objemnou a těžkou skříní
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Absence těsnění po obvodu skleněné bočnice
Celoplošná bočnice ze 4mm temperovaného skla Absence odhlučňujícího materiálu uvnitř skříně
Rozměrné průhledy v čele a na stropě skříně Relativně hlučný zadní 140mm ventilátor
Dva impozantní 200mm ventilátory s RGB LED  
Možnost osazení dalších 200mm ventilátorů na strop  
Samostatné napojení RGB LED u ventilátorů  
Přiložené rozbočovače 1-do-3 u kabelů FAN a RGB  
Možnost osazení dvojice 360mm radiátorů  
Možnost osazení grafické karty vertikálně  
Maximální délka grafické karty: 412 mm  
Maximální výška chladiče procesoru: 190 mm  
Volný vnitřní prostor bez překážek  
Možnost organizace a ukrytí kabeláže  
Prachové filtry na dně, stropě a čele skříně  
Podpora desek formátu E-ATX (až 305 x 272 mm)  
Orientační cena vč. DPH 4000,- Kč

CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC
i Zdroj: PCTuning.cz

Skříň Cooler Master MasterCase H500P bude dominantním prvkem vašeho obytného prostoru. Byla stvořena pro instalaci těch nejvýkonnějších počítačových sestav s potřebou účinného chlazení vysokým průtokem vzduchu interiérem skříně. Stane se také výkladní skříní instalovaných komponent. Proto bude ideální pro uživatele, kteří vytváří sestavu s pohlednými, esteticky laděnými komponenty, nejlépe s centrálně řízeným RGB podsvícením. Bohatě dimenzovaný vnitřní prostor dává také velké možnosti kreativitě při instalaci komponent vodního chlazení.

PCTuning Golden Award, říjen 2017
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Golden Award, říjen 2017

Cooler Master MasterCase H500P

za kvalitní počítačovou skříň s výkonným chlazením, prostorným interiérem a atraktivním futuristickým designem.

Za zapůjčení skříně do testu děkujeme vedení společnosti Cooler Master.

CM MasterCase H500P: velký kalibr na výkonné PC
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama