PCTuning Článek

Core i5 600 a Core i3 500 - 32nm dvoujádra Westmere

z-obermaier
Z. Obermaier
4. 1. 2010 21:00 31 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - 32nm ofenzíva 2. Nehalem versus Westmere 3. Procesory Core i5-600 a Core i3-500 4. Integrované grafické jádro 5. Čipsety H55/H57/Q57 Express 6. Testovací sestava 7. Přetaktování Core i5-600
8. Syntetické testy - Paměti 9. Syntetické testy - Benchmarky 10. Praktické testy a hry 11. 64-bitové testy 12. Spotřeba a shrnutí výkonu 13. Hodnocení a závěr

O prvních 32nm procesorech od Intelu hovoříme už téměř rok, od uvedení prvních čipů architektury Nehalem. Na jejich uvedení jsme si ale celkem dlouho počkali. Dnešním dnem započíná nová éra úspornějších a výkonných čipů s nimiž Intel napíše důležitou kapitolu v historii desktopových i mobilních procesorů.

Reklama
Reklama

Před několika měsíci se dostala architektura Nehalem i do střední třídy v podobě procesorů řady Core i7-800 a Core i5-700. Velký článek, včetně popisu rozdílů proti Core i7-900 najdete samozřejmě u nás. I když je výkon procesorů s jádrem Lynnfield jen o málo nižší než jejich dražší sourozenci z patice LGA 1366, přece jim k dokonalosti něco chybí. Tím je novější 32nm výrobní proces, který si Intel schoval až do této chvíle. Novou technologii je nutné nejprve odladit na méně složitých čipech, tedy se jako první 32nm čipy objeví dvoujádra. Podívejte se na první obrázek, čím vším Intel zaútočí na trh od této chvíle ..

Osmnáct nových procesorů

Do nejvýkonnějších notebooků se objeví pět Core i7 procesorů, také můžete čekat další čtveřici čipů označených Core i5. V desktopu se chystá čtveřice Core i5 a dvojice Core i3 čipů. Ty doplní ještě nejlevnější Pentium G6950. Důležité je připomenout, že všechna jmenovaná CPU jsou vyrobená na 32nm výrobním procesu. Kromě zmíněných procesorů, se objeví řada nových čipsetů pro notebooky i desktop. Pokud by vás zajímala dlouhodobější předpověď na plány Intelu, podívejte se do našeho článku - zde. Na trhu se totiž objeví ještě další spousta 32nm procesorů, včetně šestijádrového monstra Core i7-980X.

Obrázek ukazuje všechny hlavní výhody nové řady procesorů. Zde musím připomenout, že půjde o "nejlevnější" čipy z nabídky Intelu, které by měly nahradit dvoujádrové Core 2 Duo a i slabší čtyřjádra této architektury. Jde o nabídku do nejnižších segmentů trhu, tedy žádné drtiče výkonu a rekordů (i když?). Rok 2010 bude zkrátka celý ve znamení architektury Nehalem a Westmere, všechny starší platformy by měly z trhu pomalu zmizet, jelikož jsou pro Intel nevýhodné z hlediska výroby a hlavně udržování tak široké nabídky na trhu. Core 2 jsem už pohřbíval v článcích několikrát, tentokrát ale snad už hraje trauermarsch doopravdy.

Proč až nyní a ne dříve?

Pokud IT sledujete, tak si jistě pamatujete informaci ze začátku loňského roku, že první procesory s integrovaným grafickým jádrem se objeví ve třetím kvartále roku 2009. Měly to být ale jiné procesory, než se dnes dostávají na trh. Jako první se totiž měly objevit čipy vyrobené kompletně na 45nm výrobě s jádrem nazvaným Havendale. Vzhledem k vysokým plánovaným frekvencím a grafickému jádru, by ale nebylo možné dodržet stanovené TDP a tak Intel nakonec celou tuto řadu zrušil, i když měl vyrobeny vzorky a ty už putovaly výrobcům desek a testerům. Padlo rozhodnutí odložit uvedení a procesorovou část vyrobit na 32nm procesu. To významně zdrželo vstup na trh, jelikož testování zabralo mnoho měsíců. Mezi lidmi už kolují ES čipy s jádrem Clarkdale zhruba někdy od srpna loňského roku.

Westmere za babku? - Ani ne!

Tady bych se rád zmínil o cenách nadcházejících procesorů, kterým se sice budeme věnovat i dále v článku, zde jen tedy okrajově. Podle všeho totiž nepůjde o žádnou láci a víceméně se bude opakovat i exces podobný ceně procesoru Core i7-870 (nejméně výhodného CPU vůbec?). Procesor Core i5-670 by se měl v našich končinách nabízet za cenu +/- 6000 Kč s DPH což je doslova ranec. Upozorňuji, že za stejnou cenu můžete mít Core i7-860 nebo Core 2 Quad Q9550. Tato cena mi přijde už docela šílená, vzhledem k povaze procesoru. Druhý nejvyšší model Core i5-660 (661) by se měl prodávat za 4200 Kč s DPH, což už nezní špatně ale přeci jen je to vůči stejně drahému Core i5-750 nějak moc. Poslední model Core i5-650 s frekvencí 3,2 GHz pak bude mít cenovku těsně kolem 4000 Kč s DPH. Jde tedy o nejzajímavější ze všech zmíněných procesorů.

Řada procesorů Core i3-500 by měla začínat na 3000 Kč s DPH a nejlevnější z 32nm čipů (Pentium) by se měl objevit za 1800 Kč s DPH. No jak sami uvidíte, výkon a taktování jsou malý zázrak, ovšem za tuto cenu dnes kupovat dvoujádro není nejlepší volbou. Už by to chtělo pořádnou konkurenci, protože ceny Intelu v poslední době připadají mimo realitu i mě, a já byl k podobným maličkostem vždy imunní. Tohle je ale už celkem silná káva a poměr ceny k výkonu dostává výrazně "na zadek", hlavně u nejvyšších modelů všech řad. Připlácet několik tisíc za o pár set MHz vyšší takt mi nepřipadá rozumné, když navíc čip nenabízí nic extra navíc (například odemčený násobič).

Poslední slajd odhaluje kompletní strategii roku 2010. V High-endu budou stále trůnit čipy Core i7-900 v čele se šestijádrovým králem výkonu. Krapet levněji si podobný výkon pořídíme s procesory Core i7-800 a Core i5-700. Dvě zmíněné řady budou dále přežívat ve své 45nm podobě až do konce roku. Modernější 32nm nabídka bude obsahovat Core i5-600 a Core i3-500 procesory, o kterých je dnešní článek. Pojďme si je tedy představit ..

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning