Core i7 800 a Core i5 700 - Nehalem už také ve střední třídě
Článek Core i7 800 a Core i5 700 - Nehalem už také ve střední třídě

Core i7 800 a Core i5 700 - Nehalem už také ve střední třídě

Z. Obermaier

Z. Obermaier

8. 9. 2009 03:00 52

Seznam kapitol

1. Úvod - Levný Nehalem 2. Nehalem versus Nehalem 3. Procesory Core i7 800 a Core i5 700 4. Socket LGA 1156 a chladiče 5. Čipset P55 Express 6. Testovací sestavy 7. Přetaktování Core i7 a Core i5 8. Syntetické testy - Paměti
9. Syntetické testy - Benchmarky 10. Praktické testy 11. 64-bitové testy a spotřeba 12. Herní testy a porovnání SLI 13. Shrnutí výkonu 14. Modelové sestavy 15. Hodnocení a závěr

Není to ani rok od uvedení prvních procesorů architektury Nehalem - Core i7, a Intel nyní tuto pokročilou architekturu nabídne i zákazníkům střední třídy. Dnes končí informační embargo na procesory Core i7 800 a Core i5 700, které časem zcela nahradí čipy rodiny Core 2 a zaujmou jejich místo ve střední a vyšší třídě.

Reklama
Reklama
Core i7 800 a Core i5 700 - Nehalem už také ve střední třídě

Když jsem vloni v listopadu testoval Core i7, už tehdy jsem předpovídal nástup nižší řady Core i7 800. Tehdy se mnozí divili a říkali si, že jsem si opět něco vycucal z prstu, to já ale nedělám a po mnoha měsících se ukazuje, že jsem měl opět pravdu. Také závěr dnešního testu procesorů s jádrem Lynnfield jsem vám naznačil již vloni, zde se můžete přesvědčit k uveřejněné zprávě z prosince 2008. Náš dnešní test bude jen potvrzení očekávaného, již z logiky věci se ale dá výkon odhadnout i bez měření, my budeme ale přesnější a vše si samozřejmě řádně poměříme a otestujeme v reálu.

32nm u Intelu letos

Není pochyb o tom, že již od roku 2006 vládne trhu procesorů pro desktop jednoznačně Intel. Nový začátek nastartovala architektura Core, která Intel raketově vynesla vzhůru a propast mezi rivalem AMD se začala zvětšovat. Bohužel dnes je již hluboká jak Grand Canyon a stále se prohlubuje. Dnešním uvedením nových CPU, Intel odřezává poslední lanové mosty přes tuto pomyslnou propast, a AMD  zůstává bohužel vzadu. Nové 45nm procesory AMD (Phenom II, Athlon II)jsou sice solidní, konkurovat ale mohou pouze tři roky starým CPU od konkurence. Přišly zkrátka pozdě.

Procesory s jádrem Lynnfield jsou sice ještě vyrobené na 45nm procesu, změna se ale rychle blíží. Ještě před koncem roku se setkáme s novými 32nm čipy stávající architektury Nehalem, která ale s menší výrobou změní jméno na Westmere. Na podzim příštího roku bude představena zcela nová architektura Sandy Bridge, která se v roce 2011 překlopí to fáze TICK a 22nm výroby. Co na to konkurence?

Core i7 800 a Core i5 700 - Nehalem už také ve střední třídě

Na novou architekturu od AMD si ještě minimálně rok dva počkáme. V tu dobu ale Intel  nabídne podle roadmapy 22nm čipy další architektury Sandy Bridge, a AMD bude pozadu již čtyři generace. Dohnat tenhle skluz bude pro AMD velký problém dohnat, jelikož jejich vývoj a R&D brzdí nedostatek financí. Jsem dokonce přesvědčen, že AMD čeká hodně hořké probuzení do nového roku, protože v tu chvíli již budou na trhu 32nm procesory Westmere s jádrem Clarkdale, které pořádně provětrají nejlevnější segment. Jeden takový se k nám již dostal, a jsme z něj neskutečně nadšeni. No uvidíte sami za pár týdnů.

Lynnfield - Nehalem pro masy

Core i7 800 a Core i5 700 - Nehalem už také ve střední třídě

S uvedením Core i7 bylo jasné, že jeho výkonu nestačí nic. K masovému rozšíření ale nedošlo a nikdy ani nemohlo dojít. I nejlevnější model Core i7 920 je stále na střední třídu hodně drahý a 6000 Kč s DPH je ochoten obětovat málokdo. Tuto nejvýkonnější platformu si zkrátka nemůže dovolit každý, procesory i desky jsou většinou drahé a nepřináší za svou cenu adekvátní nárůst výkonu v běžných aplikacích, což je častý argument. Pro hry stále stačí rychlé dvoujádro, a většina našich čtenářů používá počítač k zábavě, nikoli práci. V profesionálním použití je totiž výkon Core i7 neoddiskutovatelný a kdo jednou poznal, nechce jinak. I když Intel prodal milion procesorů architektury Nehalem, do desktopu k běžným uživatelům se jich dostal jen zlomek z tohoto čísla.

Jednička na trhu s procesory ale chce tento trend změnit a zvýšit penetraci nových čipů i v levnějších vodách trhů střední a nižší třídy. Jaké bude nyní rozložení trhu ukazuje obrázek nad textem. Nejvýkonnější řešení budou představovat procesory Core i7 975 Extreme a Core i7 950, ano potvrzují Core i7 920 se již nebude vyrábět. Ve střední a vyšší třídě se usídlí procesory řady Core i7 800 a Core i5 700. V budgetu se objeví nové procesory Core i3, nedočkáme se jich ale dříve než příští rok. Myslíte, že jsem na něco zapomněl? Na Core 2 přeci ..

Co bude s Core 2?

Core i7 800 a Core i5 700 - Nehalem už také ve střední třídě

Bohužel tyto CPU příští rok končí a nebudou se dále už letos vyrábět. Budeme se s nimi ještě dlouho setkávat souběžně s platformou Core i7/i5 ale budou se jen doprodávat vyrobené a skladové kusy. Mnozí výrobci desek i oznámili ukončení podpory pro LGA 775, jako neperspektivní platformy. I když výkon Core 2 bude stále stačit na většinu dnešních činností u počítače, dny této úspěšné platformy jsou nadobro sečteny. Podívejme se na obrázek, jak si přerod trhu představuje Intel.

Penetrace nejdražších a nejvýkonnějších Core i7 zůstane i nadále hluboko pod 10 procent (nyní kolem 3 procent). Jak vidíte, do konce roku 2009 bude mít stále majoritní podíl přes 90 procent právě LGA 775, to se už v první polovině příštího roku výrazně změní. Z dvaceti procent by se LGA 1156 měla na konci 2010 rozšířit na 45 procent počítačů. Počítače s LGA 775 by měly do konce roku 2011 zcela vymizet z trhu, kde zůstanou jen LGA 1366, LGA 1156 a nová patice pro nadcházející architekturu Sandy Bridge - LGA 1155.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning