creative-zen-microphoto-osmigigabajtovy-elegan
PCTuning Článek

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán

Novák Radek

Novák Radek

7. 3. 2006 01:00 11

Seznam kapitol

1. Creative Zen Microphoto se představuje 2. Nahráváme, přehráváme a prohlížíme 3. Technické specifikace a závěr

Stejně jako mobilní telefony prodělaly transformaci černobílých displejů na barevné, prochází i MP3 přehrávače stejným procesem. Zen Microphoto je jedním z prvních pokusů společnosti Creative prozkoumat toto jí dosud neprozkoumané bojiště a používá k tomu vskutku zajímavé zbraně - elegantní design, barevný OLED a pevný disk o kapacitě 8GB - a to vše v příjemných kompaktních rozměrech

Reklama
Reklama

Zen Microphoto je přímým nástupcem svého staršího bratříčka ze stáje společnosti Creative s názvem Zen Micro. Jeho hlavní odlišností je právě přítomnost barevného OLED a od staršího modelu si ponechává způsob ovládání, design výrobku a sadu funkcí, kterou disponoval. Jak napovídá název "Zen" evokující východní filozofii, Creative se snaží o jednoduchost, eleganci a účelnost, čemuž odpovídá i samotná krabice a motiv kapky padající do vody a vytvářící vlnky, který přehrávač provází nejen na krabici.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán


Již na krabici se setkáváme s padající kapkou ..

Krabice kromě obrázku v životní velikosti ukazuje i všech deset barevných variací tohoto přehrávače. Barvu verze přítomné v krabici indikuje nálepka v pravém dolním rohu. Zadní strana nese základní informace o přehrávači, budiž jí vytčeno, že neudává podporované audioformáty a česky je zmínka pouze o tom, že uvnitř se nachází manuál přeložený do naší mateřštiny.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán

Logickým krokem vedoucím k použití přehrávače je i jeho vyjmutí z krabice. Po tomto úkonu se nám naskytne pohled na samotný přehrávač, umístěný v pěnové výstelce, která mu poskytuje plochu, na které může vyniknout. Zbytek ostatního příslušenství se pak nachází pod touto výstelkou.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán


Zen Microphoto a poskrovné příslušenství

Mezi přiložené "vybavení" se řadí kromě sluchátek i USB kabel, plátěné pouzdro a manuál s instalačním CD - vše podléhající trendu "bílé harmonie" a tedy sladěno v odstínech bílé. Nechce se mi opakovat příměr s jablečnou konkurencí, ale ten je tu více než nasnadě.

Zvyklí na obvyklou bohatou výbavu všech přehrávačů musíme konstatovat, že příslušenství jsme očekávali více - přece jenom se přehrávač svou cenou přesahující 8.000Kč řadí již do vyšší třídy, kde by alespoň nějaké další propojovací kabely (neřku-li USB On-the-Go) či napájecí adaptér nemusely chybět.

Desatero barevných podání Zenu

Jak již bylo výše vyřčeno, Zen je k dostání v deseti možných barevných kombinací - záď a boky zůstávají vždy bílé, mění se jen čelo. Nám se do rukou na testování dostala verze šedá, pro příznivce zářivějších barev připravil Creative i růžovou, oranžovou či fialovou.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán


10 možných podob Zenu

Přehrávač o rozměrech 51×83×17,2 mm je vyrobený z příjemného tvrzeného plastu, potěší svou velikostí (samozřejmě ve srovnání s iPod Nano vypadá jako tlouštík) a hlavně velmi dobře padne do ruky. Je z něj cítit poctivé továrenské provedení, vše přesně sedí a nikde nic nevrže. Zen se svými 115g nepatří k nejlehčím, ale pocitově se zdá, že tato hmotnost se k němu hodí a není na škodu. U nedávno recenzovaného MSI 536 měl člověk naopak pocit, že přehrávač je na svou hmotnost zbytečně veliký.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán


Méně elegatní tvář jinak elegantního Zenu

Přední straně vévodí OLED a ovládací prvky typu dotykové (v tomto případě by se hodil název spíše "hladící") plošky, které jsou zapuštěny do těla přístroje, takže pokud máte přehrávač neuzamklý v kapse, nemusí hrozit nechtěné stisknutí nějaké "klávesy".

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán

Zbývající ovládací prvky a konektory jsou pak umístěny na horní straně přístroje - patří k ním tlačítko zapnutí přístroje a zámek, mikrofon, mini-USB vstup a výstup na sluchátka.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán

Obě boční stěny jsou stejné, kompletně hladké a lehce zaoblené a prosty jakéhokoli dalšího prvku.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán

Stejným způsobem je vyvedená i spodní strana a záď - ta je však navíc opatřena reliéfem již zmiňovaných, vlnek a tvoří tak (bohužel) nejhezčí část přehrávače.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán


Velmi vydařená zadní část přístroje.

Zadní stěna však skrývá ještě jedno překvapení - je totiž sundavací a umožňuje tak přístup k interní baterii, takže je možné si na cesty zakoupit náhradní (na stránkách společnosti Creative za cca $40).

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán


Srdce každého čtenáře PCTuningu zaplesá - jde to rozebrat!

Display

Jak již bylo předestřeno, Microphoto je jedním z prvních pokusů společnosti Creative vyrobit MP3 přehrávač s barevným displayem. Pro tento úkol si zvolilo novou technologii jeho výroby OLED, se kterou se do budoucna velmi počítá. Microphoto se tedy může pochlubit tímto displayem s úhlopříčkou 3,81cm a rozlišením 128×128 schopným zobrazit přes 262.000 barev. Jak již rozlišení a malá úhlopříčka dávají tušit, rastr je poměrně jemný - i díky tomu, že display má po bočních stranách přibližně milimetrové okraje a nevyužívá tak celou vyhrazenou plochu.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán


Display má jemný rastr

Microphoto se může pochlubit velmi pěknými a sytými barvami, které přijdou vhod hlavně při prohlížení fotografií. Uživatel má navíc možnost volby z několika barevných profilů, plus možnost nastavení si fotografie jakožto tapety na pozadí a tak není problém vybrat si takovou barevnou konstelaci, která mu nejvíce vyhovuje.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán
Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán


Další z možných barevných schémat - vlevo výchozí verze

Až potaď jsme na display mohli pět jen samé ódy. Nyní však nastává čas zmínit se i o jedné nevýhodě použitého displaye a potažmo i největším záporu celého přehrávače. Display totiž není moc světlý, za snížených světelných podmínek sice exceluje, ale již na mírném světle je velmi špatně čitelný a na přímém slunci se stává nečitelným vůbec - ještě hůře než například pasivní CSTN LCD použitý u recenzovaného MSI 536 či velké řady mobilních telefonů.

Sluchátka

Co se produkce zvuku týče, žádné překvapení se nekoná a mají jí na starosti sluchátka typu pecky. Ta jsou opět vyvedena v bílé barvě a shodou okolností pokryta šedými molitany, takže ladí s barvou vrchní strany přehrávače.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán

Sluchátka sedí v uších dobře - ani při prudkých pohybech nevypadávají, avšak vhledem k již známé nekompatibilitě mých uší není jejich delší použití příliš příjemné - ale ruku na srdce, kolik lidí si koupí takovýto přehrávač a bude používat přibalená sluchátka?

Taštička

Nezbytný doplňkem MP3 přehrávačů je samozřejmě i taštička na jejich přenos zabraňující jejich rychlému opotřebení a snížení "wow" či "jůů" efektu.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán


Taštička ladí s přístrojem

Microphoto je doprovázen elegantním bílým pytlíčkem s tvrzeného plátna, které zaujme až magickou schopností přitahovat na sebe prach a nečistotu. Nicméně svému účelu obstojí dobře a to je hlavní.

Kabely

Množstvím rozličné kabeláže se Creative moc nevyznamenal a přítomen je pouze jeden USB kabel, který je tak zároveň jedinou možností jak přístroj v základní výbavě nabíjet.

Creative Zen Microphoto - Osmigigabajtový elegán

Kablík je samozřejmě přítomen v bílé barvě a délky zhruba 30cm.

Manuál a instalační CD

Na čem překvapivě Creative nešetřil je pěkná uživatelská příručka s obalem z křídového papíru a návody ve více jak tuctu jazyků. Češtině je vyhrazeno cca 10 stránek, na kterých je uživatelům kromě blahopřání k zakoupení popsáno základní ovládání, způsoby kopírování hudby do přehrávače a nabíjení vnitřní baterie.

Doprovodné programové vybavení je přítomno na instalačním CD a sestává z ovladačů pro Zen Microphoto a instalačních programů pro Windows Media Player 10 a Creative MediaSource. Dále obsahuje podrobnější uživatelské příručky v několika jazykových mutací, česká bohužel chybí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning