Domácí síťování: Než zřídíte DSL; jak zvenčí na PC, disk a kameru
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Než zřídíte DSL; jak zvenčí na PC, disk a kameru

Domácí síťování: Než zřídíte DSL; jak zvenčí na PC, disk a kameru | Kapitola 5

Petr Šaroun

Petr Šaroun

28. 8. 2018 03:00 27

Seznam kapitol

1. DSL, veřejná IP, VPN 2. Než začneme vybírat DSL modem 3. DSL a tajemství dlouhých tras 4. Konfigurace VDSL části modemu 5. Veřejná adresa IPv4
6. DDNS služby – jak zjišťovat vaši IP, když se mění 7. USB port a sdílení disku 8. Sdílení zařízení do internetu 9. VPN – Ke svému PC zvenčí. A proč? 10. Závěr

Dnes se trochu podíváme na slasti a strasti s připojením VDSL. S modemem Zyxel SBG3300 se pak z práce připojíme k našemu počítači doma pomocí VPN a budeme ho ovládat tak, jako bychom u něj seděli. Vysdílíme si do internetu IP kameru, abychom mohli na mobilu sledovat, co se děje doma. A také si nasdílíme USB disk do internetu.

Reklama

Veřejná adresa IPv4

IPv4 adresa může být veřejná a statická, tedy stále stejná, to bývá těžce zpoplatněno. Slušný poskytovatel DSL připojení vám dá IPv4 adresu veřejnou, tedy takovou, která je dostupná odkudkoliv z internetu, ale ne statickou, proto se po restartu DSL modemu změní.

Poznámka: Může být značný rozdíl, jestli si linku pořídíte „na firmu“ nebo jako fyzická osoba. Firma může dostat za nižší cenu veřejnou IPv4 adresu, fyzická osoba bude skrytá za devatero NATy.

Provedeme nejsnazší test, jestli máme veřejnou adresu nebo nás poskytovatel připojení šidí. Povolíme tedy správu na WAN rozhraní:

Povolení vzdálené správy po webu
i Zdroj: PCTuning.cz
Povolení vzdálené správy po webu

Teď potřebuji zjistit vlastní IP adresu, klasicky přes www.mojeip.cz.

Kontrola vlastní IP
i Zdroj: PCTuning.cz
Kontrola vlastní IP

A ověřím, jestli je port otevřený.

Otestování portu 80
i Zdroj: PCTuning.cz
Otestování portu 80

A tady už je výsledek testu, port je otevřený.

Stav modemu
i Zdroj: PCTuning.cz
Stav modemu

Výborně, port je otevřený! A máme tedy veřejnou IPv4 adresu! Adresa je veřejná, ale není statická, proto se klidně po každém restartu změní. Abych neprovokoval, vzdálenou správu z WAN obratem zase vypnu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama