Domácí síťování: Virtuální počítač na vašem NAS
Článek Domácí síťování: Virtuální počítač na vašem NAS

Domácí síťování: Virtuální počítač na vašem NAS

Petr Šaroun

Petr Šaroun

9. 10. 2018 08:00 49

Seznam kapitol

1. NAS a Virtualizace 2. Pohled dovnitř 3. Připravujeme virtualizaci 4. Vytvoření virtuálního počítače
5. Základy ovládání 6. Používáme nový virtuální počítač 7. Zkušenosti 8. Výkon a hodnocení

Dnes si vyzkoušíme Synology DiskStation DS918+. Nové verze NAS umožňují i běh virtuálních počítačů. Podíváme na to, jak vám může virtualizace sloužit a proč se s virtualizací naučit pracovat. Mimo jiné si připojíme plochu našeho virtuálního počítače s Windows 10 do tabletu s Androidem a naznačíme si i další možnosti použití.

Reklama
Reklama

Výkon

Virtuální počítač s Windows 10 má dost výkonu pro běžnou práci a brouzdání po internetu. Utáhne méně náročné herní servery a další. Ale tyto NAS nejsou osmijádrové Ryzeny, navíc prostředí je virtualizované, což část výkonu ubírá. S SSD získáte poměrně svižný systém na běžnou práci.

Zde je odkaz na Passmark a skóre CPU.

Passmark
Passmark

Tady už jsou naměřené hodnoty na virtualizované stanici, která má přidělená jen tři jádra.

Test provedený se třemi přiřazenými jádry CPU
Test provedený se třemi přiřazenými jádry CPU

NAS nelze přímo porovnávat s výkonným počítačem. Je to úplně jiná kategorie zařízení. Přesto testované zařízení odvádí skvělou práci, hlavně pokud NAS vybavíte SSD diskem pro běh virtuálních počítačů.

Samozřejmě, že jsou i méně náročná pracovní prostředí než Windows 10, můžete vyzkoušet Windows 7, který lze o poznání lépe vyladit na pomalejší hardware a bude i levnější. Pak je tu i Linux.

Hodnocení

Jako první uvedu jediné negativum, hardware NAS nemá a ani nemůže mít výkon stolního počítače. Pokud hledáte zařízení čistě pro virtualizaci, budete se muset podívat na vyšší řady. Jestliže chcete svižný NAS s možností virtualizace, jsou tyto krabičky perfektní.

  • Zařízení mají významně lepší výkon než podobná zařízení s ARM
  • Zařízení mají dobrou výkonovou rezervu pro libovolný účel
  • Virtualizace je použitelná, Windows 10 Pro běží snesitelnou rychlostí
  • Kombinace NAS a virtualizační platformy dává smysl

Velmi snadno si můžete vytvořit pracovní prostředí, které bude funkční fakticky odkudkoliv, třeba i z Vaší práce. Možná přijdete na to, že sebou nemusíte tahat notebook, protože stačí tablet s klávesnicí a myší. Případně se připojíte rovnou ze svého pracovního počítače.

Virtualizaci si můžete zdarma vyzkoušet na vašem počítači díky Hyper-V. Uvidíte, jestli se vám líbí nebo ne. A pokud budete kupovat nový NAS, můžete uvážit pořízení i něčeho s trochu lepším výkonem, což DS218+ i DS918+ jsou. Kladná hodnocení zákazníků na Alza mě jen utvrzují v tom, že tyhle krabičky jsou dobrá volba.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning