DRM nefunguje, i kdybyste jen kafe vařili
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek DRM nefunguje, i kdybyste jen kafe vařili

DRM nefunguje, i kdybyste jen kafe vařili | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 5. 2015 03:00 29

Seznam kapitol

1. Neznačkový spotřebák 2. Kalíšky 2.0 s ochranou spotřebitele 3. DRM free kalíšky? Díky hacku! 4. No dobře, tak si kupte licenci 5. Uzavření v ekosystému

Různé formy ochran najdeme i ve věcech, kde by to nikdo normální nečekal – v bateriích, v tiskárnách a dokonce i kávovarech. Nikdo je nemá rád, ale šéfy korporací nářky a stížnosti nevzrušují. Výnos je výnos, i kdyby se měla příroda prohnout a zákazník zaplakat.

Reklama

Buď jak buď výrobce kávovarů Keuring, Green Mountain Coffee Roasters, přišel s myšlenkou, že problém není v jednorázových kalíšcích, ale v konkurenčních výrobcích kalíšků, kteří mu snižují zisky. A proto se objevil Keurig 2.0, který přinesl DRM pro kalíšky. Smrtelně vážně, kávovar odmítne uvařit kávu, pokud patrona s koncentrátem není cerifikovaná.

Dělá to samozřejmě rozverně. Na displeji se objeví hláška: „Oops! This pack wasn't designed for this brewer. Please try one of the hundreds of packs with the Keurig(R) logo.“ (Jujky! Tahle náplň nebyla navržena pro tento kávovar. Prosíme vyzkoušejte nějakou ze stovek náplní s logem Keurig(R).“) Poněkud méně vtipné je to, že se tuto nepříjemnou informaci dozvíte teprve potom, co vám kávovar kelímek propíchne.

DRM nefunguje, i kdybyste jen kafe vařili
i Zdroj: PCTuning.cz

V podstatě okamžitě po uvedení kávovaru s ochranou proti vaření necertifikované kávy se objevily žaloby společností, které vyráběly vlastní náplně. Argumentovaly hlavně „možností svobodné volby pro zákazníky“. Během dvou měsíců se objevilo čtrnáct žalob, z nichž některé obviňovaly výrobce ze snahy de fakto získat monopolní postavení na trhu a z porušení antitrustového zákona, což je v USA docela velká věc.

DRM nefunguje, i kdybyste jen kafe vařili
i Zdroj: PCTuning.cz

Ne, že by podobný přístup nebyl normální například u náplní do tiskáren, jenomže tam výrobci tiskáren argumentují, že náhradní inkoust s nesprávnou technologií může tiskárnu poškodit. U jídla a pití ovšem nejsme na DRM zvyklí, což jedna z nespokojených zákaznic, Lisa Smits, okomentovala slovy „je to to samé, jako by prodávali toustovač, u kterého by bylo malým písmem dodáno, že vyžaduje jen náš exkluzivní patentovaný Super Chleba“. Internet byl rychle plný hněvu a negativních reakcí a zdálo se, že jediný, kdo je s novým DRM systémem spokojen, je samotné vedení Green Mountain Coffee Roasters.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama