emtec-movie-cube-multimedialni-centrum-za-pet-penez
PCTuning Článek

Emtec Movie Cube - multimediální centrum za pět peněz

Novák Radek
Novák Radek
7. 6. 2006 01:00 23 Sdílej:

Seznam kapitol

1. O ošklivém káčátku a 40GB disku 2. Kostka vystrkuje drápky 3. Technické specifikace a závěr

V poslední době se stávají poměrně oblíbenými multimediální počítače do obýváků, tzv. HTPC - Home Theater PC, o jejichž stavbě vyšel nedávno na našem serveru několikadílný seriál. Zajímavou alternativu vůči nim nabízí společnost Emtec ve své "filmové kostce" - Movie Cube, která proti HTPC bude bojovat zejména svou příznivou cenou začínající na pěti tisíci korunách.

Reklama
Reklama

Nejednoho uživatele PC již zajisté napadlo, že by bylo velmi příjemné mít možnost propojit svůj počítač se svou televizí a audio soupravou. Toto řešení není však vždy možné či bez problémů a tak se pomalu začínají do domácností prosazovat druhé počítače, jejichž destinací je obývací pokoj, ve kterém plní funkci kombinovaného přehrávače audia, videa a prohlížeče fotek. Druhý počítač však není zadarmo a tak se společnost Movice Cube rozhodla uvést na trh svůj výrobek Movie Cube, který nabízí sledování videa, poslech hudby a prohlížení fotografií v kompaktním balení založeném na zabudovaném disku a několika přidaných "švábů" - a to vše za rozumnou cenu.


Filmová kostka jest dodávána v papírovém kvádru

Filmová kostka jest dodávána v poměrně velké krabici, která dává tušit buď velké rozměry přístroje či bohaté příslušenství. V případě Emtecu jsme se dočkali varianty druhé, tedy rozsáhlé výbavy. Ta je přehledně shrnuta již na boku samotné krabice v podobě malých fotografií jednotlivých součástí balení doplněných o krátké textové popisky v anglickém jazyce.

Po úspěšném proniknutí dovnitř nás tedy již nemůže nic překvapit a z krabice jsme tak postupně vyndali kromě samotného přístroje i dálkové ovládání, uživatelskou příručky s CD, SCART redukci a sadu všemožných propojovacích kabelů


Obsah balení pěkně pohromadě

Filmová kostka

Nejdůležitějším členem osazenstva krabice je dozajisté podlouhlá černá krabička o rozměrech 14,8×8×2,4 cm. Ta ve svých útrobách skrývá 2,5 palcový pevný disk, používaný běžně například v noteboocích, o kapacitě 40GB (k dispozici je i verze s kapacitou dvojnásobnou) a veškerou další logiku nutnou k zajištění funkcionality přístroje. Bohužel již na první pohled je vidět funkcionalistické pojetí přístroje, tedy potlačenou estetickou stránku, projevující se ve velmi nudném a nevýrazném vzhledu, který by mohl i některé potencionální zákazníky odradit, což - jak si dále ukážeme - by byla poměrně velká škoda.


Vzhled Movie Cube evokuje vše možné, jen ne multimediální přehrávač

Kostka je vyrobena z kovu a po stranách opatřena jemným žebrováním, které se má starat o efektivnější výměnu tepla s okolím a udržováním nízké teploty přístroje. Jinak je celý povrch hladký, ozdoben pouze logem společnosti Emtec.


Žebra po stranách narušují jednolitost kostky a přispívají k jejímu chlazení

Zarovnaná je i přední strana, na které se usadila trojice diod signalizujících činnost kostky doplněná o čidlo pro infračervené dálkové ovládání.


Čelo přístroje s diodami a IR čidlem

Zadní strana nijak neporušuje tradici zařízení podobného typu a je určena přehršli vstupů a výstupů majících často vícero funkcí a je doprovázena napájecím konektorem.


Bez možnosti připojit různá zařízení všemožnými způsoby by to nebylo ono.

Konečně posledním možný způsobem, jak se lze na kostku podívat, je zespodu. Tato varianta nám nabídne pro změnu výhled na jednolitou stěnu, jejíž homogenita je narušena pouze přítomností čtyř gumových protiskluzových plošek.


Protiskluzové plošky na spodku kostky brání jejímu, ehm, skluzu.

Dálkové ovládání

Z předchozího popisu zjevu filmové kostky je zřejmé, že se na jejím těle nenacházejí žádné ovládací prvky. Přístroj je plně v moci dálkového ovládání, na kterém nalezneme veškeré základní a i pokročilejší funkce.


Dálkové ovládání, aneb tzv. "Tatranka"

Kabeláž

Bez dostatečné zásoby všerůzných kabelů a propojek nemůže existovat žádný multimediální přehrávač a nejinak je tomu v případě Movie Cube. Datové přenosy má na starosti klasický USB kabel.


Data se do přehrávače přenášejí prostřednictvím USB 2.0 rozhraní

K televizi je možno kostku připojit buď trojkombinací kompozitní kabel a 2×stereo cinch doplněnou případně o přiloženou SCART redukci.


Všechny konektory z jednoho kablíku pěkně pohromadě


SCART redukce

Další možností je použití kabelu pro jednotlivé obrazové složky Y, Pb, Pr umožňující připojení k HD televizím s podporou rozlišení 480p, 720p a 1080i.


Modrý, červený a zelený kablík vám zaručí požitek z vysokého rozlišení.

Konečně posledním zástupce ze skupiny přibalené kabeláže je koaxiální kabel sloužící k digitálnímu propojení s audio systémy, který přenáší prostorový 5.1 zvuk zakódovaný ve formátu DTS.


Až šest zvukových kanálů se vejde do tohoto kablíku

Manuál a instalační CD

V tištěné několikajazyčné verzi manuálu se setkáme i s českou jazykovou mutací. Dočteme se o základní obsluze výrobku a způsobu jeho propojení s ostatními spotřebiči. Zájemci o podrobnější informace budou muset sáhnout po kompletní uživatelské příručce, která je k dispozici na přibaleném CD, leč vystačit si budou muset pouze s anglickým jazykem - zato však nepřijdou o doplňkové informace včetně varování před úrazem elektrickým proudem, který může nastat budeme-li sahat na přístroj mokrými prsty.

Instalační CD pak kromě již zmíněné uživatelské příručky obsahuje i elektronickou verzi vytištěného manuálu a ovladač pro zprovoznění Movie Cube s Windows 98.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning