evga-nforce-680i-lt-sli-temer-high-end-pro-intel
PCTuning Článek

(eVGA) nForce 680i LT SLI - téměř high-end pro Intel

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 4. 2007 01:00 20

Seznam kapitol

1. nForce 680i LT SLI - úvod 2. Testovací sestava 3. Základní deska - layout 4. Základní deska - bližší pohled
5. BIOS a přetaktování 6. Výkonové testy 7. Zkušenosti a závěr

Pokud jste měli zájem o špičkové základní desky pro procesory Intel Core 2 Duo, mohli jste si dosud vybrat z typů osazených firemními čipsety i965P / i975X, nebo jste mohli sáhnout po deskách s nForce 680i SLI z dílen nVidie. Bohužel, desky osazené nForce 680i SLI nejsou zrovna lidovou záležitostí a levnější 650i SLI nenabízí tolik funkcí jako její dražší sestra. A právě tuto cenovou a výkonovou díru mají zacelit desky s "light" nForce 680i LT SLI.

Reklama
Reklama

BIOS této desky je zcela totožný se starší deskou a nebudu se jím proto podrobněji zabývat. Pokud se chcete podívat na obrázky a popis jednotlivých obrazovek nahlédněte do starší recenze - tady. Abych vám ale nezůstal nic dlužen, všechny možnosti nastavení všech klíčových parametrů najdete pod obrázkem v krátkém výpisu.

(eVGA) nForce 680i LT SLI - téměř high-end pro Intel

  • Nastavení frekvence FSB: V krocích od 100MHz do 650MHz.

  • Nastavení poměrů děličky pamětí: Auto, Linked, Unlinked, Sync, 1:1, 5:4, 3:2.

  • Frekvence pamětí: Od 400MHz do 1400MHz po různých krocích.

  • Takt PCI sběrnice: 100MHz až 200MHz po krocích 1MHz.

  • Napětí procesoru: Od 0.8V až do 1.6V po krocích 0,0625V.

  • Napětí pamětí DDR2: Od 1,8V až do 2,5V v krocích 0,10V.

  • Napětí severního můstku: 1,2V až do 1,4V.

  • Napětí jižního můstku: 1,2V až do 1,4V.

Přetaktování

Po zkušenostech s posledními deskami s čipsetem nForce jsem byl na přetaktování skutečně zvědav. S posledními revizemi se možnosti přetaktování tohoto čipsetu  značně zvýšili a rekordní takt FSB přes 500MHz jsem dosáhl právě na tomto čipsetu, ale s jinou deskou. Začal jsem tudíž hned "zostra" a nastavil frekvenci FSB rovnou na 400MHz, toto nastavení deska zvládla bez jediného problému a bez zvyšování napětí. Zkusil jsem tedy troufale nastavit rovnou frekvenci 500MHz, tam jsem ale nepochodil a deska už nenajela. Po několika pokusech se maximální FSB v mém případě zastavila na slabých 440MHz. Přimhouřím ale oko, a obligátně svedu tento slabý výsledek na před-produkční revizi desky a prvotní BIOS.

(eVGA) nForce 680i LT SLI - téměř high-end pro Intel

V době mého testu ještě neexistoval jiný než první BIOS a proto se nyní s novějším mohou dosažené výsledky značně lišit. Osobně si ale myslím, že hranice této desky bude díky použitým součástkám a stejnému návrhu PCB velice podobná starší desce eVGA s nForce 680i SLI a maximální stabilní takt FSB zůstane někde kolem 450MHz.

(eVGA) nForce 680i LT SLI - téměř high-end pro Intel

I přestože je z pohledu jiných desek výsledek té dnešní slabší je nutné objektivně říci, že frekvence FSB 440MHz je dostatečně vysoká pro všechny skupiny overclockerů a i s procesory s nízkými násobiči lze dosáhnout na pěkné reálné takty těchto procesorů - což dokládá i druhý obrázek z programu CPUz.

Přetaktování pamětí je doménou čipsetů nForce a ani tentokrát tomu není jinak. I s horšími paměťmi si můžete dovolit skutečné "psí kusy". Já s testovacími moduly bez problému dosáhl frekvence 1250MHz při časování 15-5-5-5, což je jejich maximální strop. Deska by mi s lepšími moduly dovolila jít výše zcela určitě. Zkoušel jsem i všechna možná nastavení CAS CL4 i CL3 při různých taktech a deska byla stabilní fungovala naprosto příkladně. Čipset zvládá i velmi agresivní časování CPC 1T což je na výkonu pamětí velmi znát. Ale při testování právě s CPC 1T jsem narazil na nestabilitu při určitých agresivních nastaveních časování, kde stejná nastavení na jiných deskách fungují bez potíží.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning