Exkluzivní test Intel SSD 320 – vyplatilo se počkat na 25 nm?
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Exkluzivní test Intel SSD 320 – vyplatilo se počkat na 25 nm?

Exkluzivní test Intel SSD 320 – vyplatilo se počkat na 25 nm?

Jan Černý

Jan Černý

20. 4. 2011 03:00 29

Seznam kapitol

1. Labutí píseň z Postvillu 2. Jaký je uvnitř, nepoznáte navenek 3. Srovnání detailů jednotlivých modelů 4. Testovací metodika 5. Intel SSD 320 Series 40 GB, SATA 3 Gb/s, RST v9.6 6. Intel SSD 320 Series 120 GB, SATA 3 Gb/s, RST v9.6 7. Intel Elmcrest 510 250 GB, SATA 6 Gb/s, RST v10.1 8. Intel SSD 320 Series 300 GB, SATA 3 Gb/s, RST v9.6
9. Testy propustnosti (AS SSD, ATTO, HD Tune) 10. Sekvenční testy (AS SSD, HD Tach, HD Tune) 11. Počet operací za sekundu (AS SSD, HD Tune) 12. Přístupová doba (AS SSD, HD Tune) 13. Bodové hodnocení (PCMark Vantage, AS SSD) 14. Iometer – počet operací za sekundu 15. Cena / výkon, spotřeba a cena za 1 GB 16. Starý řadič + 25nm čipy. Koupit? Rozhodně ano!

Intel zkusil napodobit Apple. Nejprve oznámil novou řadu SSD disků, poté mlžil okolo specifikací a nakonec pustil na trh omezené množství kusů. I když se davové šílenství nekonalo, stojí za pozornost. Mírně se zvýšila spotřeba, výrazně se zlepšily rychlosti zápisu. Celkově patří Intel SSD 320 Series mezi nejvýhodnější disky na trhu.

Reklama

Přestože každý měsíc roste výkon nových SSD disků mílovými kroky, málokterý uživatel pozná rozdíl mezi jednotlivými modely SSD disků (tedy pokud nepočítáme netbooky Acer, které každoročně rozdává Mountfield k drtičkám odpadu sekačkám na trávu). Odezva počítače založeného na moderním SSD disku vyrobeném v roce 2010 je několikanásobně lepší, než při použití klasického disku. Toho také využil Intel. Proč zbytečně vymýšlet další „hyper-super“ vylepšení? Stačí přece udělat dílčí změny, které se například pozitivně projeví v delší životnosti a příznivější ceně.

Přední experti z Intelu vás ve zkratce seznámí s přednostmi nové řady disků Intel SSD 320 Series

Tyto inovace však měly jednu podstatnou vadu – čekalo se na ně až příliš dlouho. Ať už za půlročním zpožděním stálo cokoliv, šest měsíců je opravdu dlouhá doba, během které se situace na trhu velice změnila. Na podzim 2010 kralovaly trhu SSD disky založené na řadičích SandForce SF-1200/1500, pak ale Toshiba vylepšila Daikoku 2, začaly prosakovat střípky o nové rodině SandForce SF-2000 a nový Intel G3 stále nikde. Dá se pouze spekulovat, zda chtěl Intel „vyprášit“ sklady od starších zásob 34nm NAND flash čipů, nebo ho zdržely potíže spojené s druhou revizí čipové sady „Cougar Point“ (P67 / H67 / H61 etc.). V každém případě se druhý týden v dubnu dostala na trh tak trochu jiná hi-endová řada „ElmcrestIntel SSD 510 Series založená na konkurenčním řadiči Marvell.

Vytvořeno z oceli, hliníku a pevné vůle

Jenže o třetí generaci (G3) s 25nm čipy se mluvilo jako o nástupci střední třídy Intel „PostvilleX25-M G2, tedy „Postville Refresh“. Dlouho se spekulovalo, co všechno bude vylepšené a co ne. Navenek jsou rozdíly minimální: retailové balení (s příslušenstvím) změnilo pouze rozměry a barevné zpracování, bulk balení (holý disk v kartónu) je stále stejný. Ani fyzické zpracování se výrazně nezměnilo. Stejné šasi z hliníkového odlitku s plastovým rámečkem a ocelovou krytkou, na kterém je bílá samolepka s parametry a modelovým označením.

Exkluzivní test Intel SSD 320 – vyplatilo se počkat na 25 nm?
i Zdroj: PCTuning.cz


Podle statistiky společnosti Intel patří řada SSD disků X25-M G2 mezi nejspolehlivější na trhu – v roce 2010 se jich prodalo více než 1 milion kusů, ze kterého se porouchalo necelé 1 %

Předcházející model X25-M G2 se opravdu povedl. Jeho výkon sice nebyl nejvyšší, ale jak jsem psal, běžný smrtelník při běžném použití nepozná, zda SSD čte data rychlostí 150 MB/s nebo 250 MB/s. Vzhledem ke srovnatelně nízkým latencím u všech současných SSD disků reaguje operační systém vždy výrazně rychleji než s klasickým diskem. Uživatele mnohem více zajímá cena za 1 GB diskového prostoru a v neposlední řadě vysoká spolehlivost. Tu patronuje ověřený řadič Intel PC29AS21BA0. Je dost možné, že tohle je jeho labutí píseň a během vydání čtvrté generace bude na trhu ještě výkonnější řadič.

Exkluzivní test Intel SSD 320 – vyplatilo se počkat na 25 nm?
i Zdroj: PCTuning.cz


Parametry jednotlivých modelů. Všimněte si, že i starší řada X25-M G2 má kromě maximální propustnosti lepší papírové parametry než Intel SSD 510 Series. Procentuální nárůsty jsou přepočteny v následující tabulce. Chybí pouze rozdíly mezi X25-V a 320 Series v kapacitách 40 GB

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama