PCTuning Článek

Exkluzivní test Intel SSD 320 – vyplatilo se počkat na 25 nm?

Jan Černý
Jan Černý
20. 4. 2011 01:00 29 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Labutí píseň z Postvillu 2. Jaký je uvnitř, nepoznáte navenek 3. Srovnání detailů jednotlivých modelů 4. Testovací metodika 5. Intel SSD 320 Series 40 GB, SATA 3 Gb/s, RST v9.6 6. Intel SSD 320 Series 120 GB, SATA 3 Gb/s, RST v9.6 7. Intel Elmcrest 510 250 GB, SATA 6 Gb/s, RST v10.1 8. Intel SSD 320 Series 300 GB, SATA 3 Gb/s, RST v9.6
9. Testy propustnosti (AS SSD, ATTO, HD Tune) 10. Sekvenční testy (AS SSD, HD Tach, HD Tune) 11. Počet operací za sekundu (AS SSD, HD Tune) 12. Přístupová doba (AS SSD, HD Tune) 13. Bodové hodnocení (PCMark Vantage, AS SSD) 14. Iometer – počet operací za sekundu 15. Cena / výkon, spotřeba a cena za 1 GB 16. Starý řadič + 25nm čipy. Koupit? Rozhodně ano!

Intel zkusil napodobit Apple. Nejprve oznámil novou řadu SSD disků, poté mlžil okolo specifikací a nakonec pustil na trh omezené množství kusů. I když se davové šílenství nekonalo, stojí za pozornost. Mírně se zvýšila spotřeba, výrazně se zlepšily rychlosti zápisu. Celkově patří Intel SSD 320 Series mezi nejvýhodnější disky na trhu.

Reklama
Reklama

Vzhledem k tomu, že výkonnostním králem roku 2010 byly SSD založené na řadiči SandForce, byl Intel nucen uvést na trh řadu 510, založenou na řadiči Marvell s obdobným výkonem. Zatímco původní Intel X25-M a disky s řadiči SandForce patří mezi nejlevnější na trhu, Marvell je pravý opak. Je sice výkonnější, ale na druhou stranu, špičkových hodnot dosahuje pouze při sekvenčních operacích (v praxi málo využitelné) a pouze po zapojení na nerozšířené rozhraní SATA 6 Gbit/s. Mnohem důležitější je schopnost zvládnout zpracovat více požadavků současně. To je vyjádřeno hodnotou iops neboli počtem operací za sekundu. Nejhůře si v této oblasti vede nultá a první generace SSD disků bez vyrovnávací paměti cache s podřadnými řadiči JMicron JMF601/JMF602 a Phison. U nich mimo jiné docházelo k zahlcení již při otevření okna internetového prohlížeče a po kliknutí na nabídku Start (hodně v tomto případě záleželo na firmwaru disku, ale to není předmětem tohoto článku). Naopak v kategorii počtu přístupů zároveň kralují disky s řadičem Intel.

Jak je vidět, díky dalším optimalizacím firmwaru a přechodu na modernější a rychlejší 25nm NAND flash čipy došlo ke zvýšení počtu operací, které je disk schopný zpracovat. Velkou měrou se na tom také podílelo zdvojnásobení vyrovnávací paměti cache z 32 MB na 64 MB. Pro uživatele přenosných počítačů je bezesporu nejdůležitější, že se Intel rozhodnul implementovat (přidat) podporu pro 128bitové AES šifrování, které nemá vliv na výkon disku. Každý disk Intel SSD 320 Series má unikátní klíč. Pokud jej uživatel chce změnit, stačí provést příkaz Secure Erase nebo Enhanced Secure Erase a změnit jej.

Za sebe si dovolím k šifrování SSD jednu poznámku – pokud disk šifrujete v notebooku nebo netbooku, ujistěte se, zda podporuje připojení externí klávesnice. Šifrování SSD je totiž dvojsečná zbraň. Nedávno se mi u mého notebooku (obdrženého darem k prodloužení smlouvy u mobilního operátora) porouchala klávesnice. Disk Patriot Inferno (SandForce SF-1200, 128bit AES šifrování) není možné jinde odheslovat (respektive je, ale pouze ve stejném modelu netbooku). Z kusu drahého hardwaru se tak dočasně stalo drahé těžítko.

  
Rozdíly jsou oproti minulé generaci Intel X25-M G2 minimální. Změnou prošel firmware, který umožňuje pokročilé šifrování a zvýšila se vyrovnávací paměť cache

Bezpečnost na prvním místě

Pokud u vás občas dochází k nečekaným výpadkům a kolísání elektrické sítě (ke kterým teď díky solárním panelům v rozvodné soustavě bude docházet stále častěji) a nejste vybaveni záložním zdrojem (tzv. UPSkou), může dojít k nečekané ztrátě dat. K tomu by ale u nové řady SSD disků Intel 320 Series nemělo dojít. Po vzoru řadičů SandForce SF-1500 obsahují disky 320 Series záložní napájecí okruh. Ten se skládá z monitorovacího obvodu komunikujícího s řadičem a v případě výpadku napájení zajistí čtveřice kondenzátorů elektrickou energii nezbytnou pro vyprazdňování vyrovnávací paměti do NAND flash čipů. Nemělo by tedy dojít k poškození systému souborů a ztrátě dat, které obvykle způsobuje nezapsání dat nacházejících se ve vyrovnávací paměti.

Posledním bezpečnostním prvkem je způsob zápisu dat. Ty jsou zapisovány do jednotlivých buněk po 8kB blocích podobným způsobem, jako v málo rozšířených diskových polích RAID4.

Ovladače řadiče disku
  • AMD: doporučujeme ovladač Microsoft msahci.sys
  • řadič Intel P55/ICH10R nebo starší + disk SSD Intel: Intel RST v9.6
  • řadič Intel P67 a novější: Intel RST v10.1
  • řadič Intel P55/ICH10R nebo starší + SSD disk se SandForce SF-1200/1500: Intel RST v9.6
  • ostatní: ovladač Microsoft msahci.sys

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning