PCTuning Článek

Fortron Blue Storm 500 80plus Bronze – výkon za dobrou cenu

michal-castka
Michal Částka
21. 7. 2010 01:00 66 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Představení zdroje 2. Balení a příslušenství 3. Vnitřní konstrukce a provedení 4. Pájení, DPS, ventilátor 5. Naměřené hodnoty a režim Stand-by 6. Zátěžová charakteristika pro +12V větve
7. Zátěžová charakteristika pro +3.3V a +5V 8. Zvlnění napěťových větví 9. Průběh účinnosti 10. Vstupní a výstupní teploty 11. Otáčky ventilátoru - hlučnost 12. Celkový závěr - konečné hodnocení

Zdroje značky Fortron mají na našem trhu dobré jméno díky velice dobrému poměru výkonu a ceny. Výjimkou není ani dnes testovaná nová verze tradičního modelu Fortron Blue Storm 80plus Bronze v provedení 500 W. O tom, jestli i poslední model řady dosahuje podobné úrovně jako jeho předchůdci se dočtete v naší recenzi.

Reklama
Reklama

Zdroje společnosti FSP (Fortron) byly vždy dominantou dobrého poměru kvalita/cena. Dnes se na zoubek podíváme trochu luxusnějšímu modelu s certifikací 80Plus Bronze a výstupním výkonem 500W, který mimo jiné disponuje standardem ATX12V v2.3.

Při zakoupení zdroje dostanete krabici o velikosti 240x190x120mm. Krabička je hezky barevně zpracovaná, najdete na ní informace o počtu konektorů, účinnosti, použitém ventilátoru apod. Také tu je vidět nálepka Meet WEEE & RoHS Standard. Normě WEEE bych i věřil, ale jak to bude s RoHS se přesvědčíme, jakmile zdroj rozebereme.

Při rozbalení na vás vykoukne modře oplechovaný zdroj standardních ATX rozměrů 150x140x85mm. Jak je vidět z obrázků, tak tento model disponuje všemi pevnými napájecími kabely s modrým opletením.

Na zadní straně je umístěný standardní napájecí konektor a vedle něho vypínač, který je při sepnutém stavu modře podsvícený.

Základní parametry udávané výrobcem

Tato verze Fortronu by měla disponovat dvojicí +12V větví s maximálním proudovým zatížením 18A pro každou větev. Pro +3.3V a +5V je maximální zatížení dostatečných 24A.

Na co se ale musím zaměřit, tak je nálepka RoHS - Restriction of the use of certain Hazardous Substances, neboli směrnice, která omezuje použití toxických látek v elektrotechnickém průmyslu, jako je olovo, kadmium, rtuť apod. U těchto výrobků se jedná především o olovo, které se dříve používalo v pájkách. Jsem moc zvědavý, jestli výrobce použil opravdu bezolovnatou slitinu pájku.

Chlazení a ventilátor

O chlazení součástek se stará jeden 120mm ventilátor značky Yate Loon Elektronics. Ventilátor je modré barvy s označením D12SH-12. Výrobce zdroje o tomto ventilátoru neudává žádné parametry a tak jsem musel hledat. Našel jsem, že maximální rychlost otáčení rotoru je 2200 ot./min při produkci hluku 40dB a maximálním toku vzduchu 88CFM.

Při hledání typu ventilátoru jsem narazil na několik zajímavých odkazů a to, že je tento typ  "hlučný" i při běhu na napájecím napětí 3V, jestli to je pravda se přesvědčíme.

Účinnost a účiník

Protože FSP Blue Storm Bronze 500 je ohodnocen certifikací 80Plus Bronze, tak by se jeho celková účinnost měla pohybovat nad hranicí 82%. Jestli to je pravda zjistíme hned v kapitole věnující se zátěžovým testům.

Kromě poměrně vysoké účinnosti je už standardem aktivní PFC účiník, který především zajišťuje nízkou deformaci sinusového průběhu v rozvodné síti.

Kvalita a bezpečnost

FSP Blue Storm Bronze 500 disponuje základními bezpečnostními funkcemi. První je standardní Over-Voltage, neboli ochrana vůči přepětí. Od jakých hodnot reaguje tahle ochrana se můžete podívat do následující tabulky.

Další bezpečnostní prvek je Over-Current, neboli ochrana vůči přetížení, kdy se zdroj automaticky vypne a je ho potřeba restartovat hlavním vypínacím spínačem.

No a nakonec ochrana proti výstupnímu zkratu Short-Current. Tahle ochrana zareaguje, pokud na jakýkoliv výstup (+3.3V, +5V, +12V(-12V)) připojíte menší odpor, jak 0.1 ohmu. Pokud se ochrana spustí, je potřeba vypnout hlavní spínač zdroje aspoň na 2 sekundy.

Pro tuhle kapitolu je to asi vše. Na stránkách výrobce se o tomto konkrétním modelu v podstatě nic nedočtete, až na základní parametry, které jsou uvedeny na krabičce produktu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning