Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena
Článek Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena

Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena

Adam Vágner

Adam Vágner

22. 4. 2014 07:00 8

Seznam kapitol

1. Fractal Design Arc XL – představení a parametry 2. Fractal Design Arc XL – dodávané příslušenství 3. Fractal Design Arc XL – exteriér a detaily 4. Fractal Design Arc XL – interiér
5. Fractal Design Arc XL – instalace komponent 6. Fractal Design Arc XL – teplotní testy 7. Fractal Design Arc XL – záverečné hodnocení

Pokud stavíte výkonnou sestavu, obvykle to znamená především dostatek prostoru pro rozměrnější komponenty, zejména velké chladiče, dost místa pro kabeláž výkonného zdroje a dobře řešené proudění vzduchu. To vše spolu s kvalitním dílenským zpracováním, variabilním interiérem a přívětivou cenou nabízí big tower Arc XL.

Reklama
Reklama

Fractal Desing Arc XL využívá spoustu prvků společných s dříve testovanou Define XL R2. A ani její hodnocení se nemůže výrazně lišit. Oproti ní působí jednodušeji, méně „krabicoidně“, elegantněji a moderněji.

Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena

Nabízí kvalitní plasty i lakování, díky kterému nepůsobí lacině i přesto, že jde o jeden z nejlevnějších big towerů, který můžete při ceně kolem 3200 korun s daní pořídit. Za přímou konkurenci se s přihlédnutím k ceně dá označit jen pár produktů (včetně těch z vlastní stáje).

Celkový dojem kazí jen drobnosti jako primitivní regulátor otáček ventilátorů, trny pro podepření zdroje upevněné jen pomocí oboustranné lepící pásky nebo scházející průchodky pro hadice vodního chlazení pro jedince, kteří chtějí vodu v okruhu prohánět i vně skříně.

Jinak jde o univerzální řešení. I přes velký vnitřní prostor nevypadá ve srovnání s moderními miditowery nijak obrovská. Osadíte do ní největší základní desky, hodně dlouhé grafické karty (i několik), klidně i dvojici radiátorů vodního chlazení nebo rozměrný chladič CPU. Asi stěží byste hledali něco, co by vám skříň neumožňovala.

Nabízí na současné poměry už luxusní počet externích pozic pro mechaniky. Scházela snad jen redukce pro 3,5" pozici, ne pro disketovou mechaniku, ale pro tolik populární interní čtečky. Dále je tu velký počet pozic pro pevné disky, dokonce dvě „skryté“ pozice pro SSD pod pravou bočnicí a obrovský prostor pro úklid kabeláže, kterou snadno rozvedete i díky štědře dimenzovaným průchodkám.

Zajímavé je, že oproti odhlučněným skříním nedopadne co do hlučnosti počítače v zátěži o mnoho hůře. Velký podíl na tom nejspíš má výkonný chladič grafické karty, proti kterému centimetrová vrstva tlumící hmoty odhlučněných skříní stejně nemá šanci.

Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena

Nejde o řešení pro každého, ale spíše pro extrémisty, přesto ji s ohledem na segment pořídíte za velmi příznivou cenu. Pár nedostatků, které najdete, není kritických ani neřešitelných, proto jsem se rozhodl udělit jí ocenění – stříbrnou hvězdu.

Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning