Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy
Skříně, zdroje, chladiče Článek Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Petr Kupský

Petr Kupský

20. 12. 2017 15:00 51

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér – představení, stropní část 3. Exteriér – spodní a čelní strana 4. Interiér – vnitřní uspořádání, bočnice 5. Interiér – kabely, pozice pro disky, ventilátory
6. Interiér – konverze vnitřního prostoru, chlazení 7. Příklad montáže – deska, zdroj, disky 8. Příklad montáže – chlazení, grafická karta, kabely 9. Hodnocení a závěr

U světoznámé legendární modelové řady skříní Define dochází právě ke generační obměně vlajkové lodi R5. Předchozí etalon kvality, designu a užitných vlastností byl modernizován dle současných trendů a povýšen na další úroveň. Na trh přichází prakticky dokonalá skříň R6. Nezbývá, než zvolat: "Král je mrtev, ať žije král!"

Reklama
Reklama

Úvod

Poznávacím znakem skříní výrobce Fractal Design je tradiční severský design, který je pohledný, obsahuje prvky luxusu a přitom není nijak výstřední. Proto ani po letech neztrácí na atraktivitě. Díky konstrukci z kvalitních materiálů s námi skříně potenciálně přežijí výměnu i několika generací počítačových sestav.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Skříně Fractal Design jsou aktuálně rozděleny podle jejich zaměření do šesti sérií. Nejjednodušší, ale zároveň relativně levné modely skříní najdeme v sérii CORE. Budou se hodit spíše pro pracovní a kancelářské sestavy. Série NODE je určena pro multimediální sestavy a umístění do obývacích pokojů. Součástí řady ARC jsou dva modely klasické koncepce s rozměrnými koši na disky a průduchy umožňující volný průchod vzduchu skříní. Přesto jim nechybí luxusní prvky a průhledné bočnice. Modelová řada FOCUS přináší již otevřenou koncepci vnitřního prostoru s moderním vzhledem a výhodnou cenou. Několik barevných provedení, průhledné bočnice a prosvětlené ventilátory zaujmou zejména mladší zákazníky. Série MESHIFY je zaměřena na design umožňující vysoký průtok vzduchu vnitřním prostorem skříně.

Nejvyšší řada DEFINE s početnými luxusními modely od velikosti mATX až po provedení XL-ATX je určena spíše pro náročné a spíše konzervativně založené uživatele. V této sérii najdeme to nejlepší, co Fractal Design nabízí. Promyšlené konstrukce, nejvyšší kvalitu, luxusní nadčasový vzhled. Samozřejmostí jsou prvky pro utlumení hluku a průhledné bočnice, nově je u nich používáno také temperované sklo. Součástí této legendární série je i dnes testovaná skříň Define R6.

V době přípravy této recenze, ještě před oficiálním vydáním skříně Define R6, zahrnovala nabídka výrobce Fractal Design v sérii DEFINE celkem 28 modelů počítačových skříní. Jsou zde zastoupeny všechny velikostní kategorie od nejmenšího formátu ITX u Define Nano S přes mATX formát Define Mini a Define Mini C, dále nejpočetnější ATX formát skříní Define C, Define S, Define R4 a Define R5 a konečně největší skříně Define XL R2 schopné pojmout základní desky plného formátu E-ATX a XL-ATX.

Fractal Design Define R6

Testovaná skříň Fractal Design Define R6 nyní přichází do nejpočetněji zastoupené kategorie skříní klasického formátu ATX v sérii DEFINE. S určitým omezením pojme také základní desku formátu E-ATX. Je prakticky evolucí a přímým následovníkem modelů Define R4 a R5, s nimiž má mnoho společných rysů.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Přestože jsem skříň Fractal Design Define R6 nazval evolucí, jedná se tentokrát o docela výrazný krok vpřed, který do modelové řady Define R přináší moderní prvky řady Define C a sjednocuje tak celkové designové pojetí nejnovějších modelů skříní Fractal Design.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Mezi hlavní inovační prvky modelu Define R6 patří celoplošná bočnice z temperovaného skla, zvýšení počtu pozic pro montáž pevných disků, zvýšení počtu pozic pro ventilátory skříně až na 9 kusů, možnost osazení radiátoru vodního chlazení rozměru až 420 mm, elektronický modul pro připojení ventilátorů, vylepšený kryt ventilace ModuVent třetí generace, podpora základních desek formátu E-ATX do šíře 285 mm, použití kartáčovaného hliníku na čelní ploše a v neposlední řadě zajímavé flexibilní řešení vnitřního prostoru šasi s možností konverze, kterou lze vytvořit zcela volný prostor uvnitř skříně. Fractal Design Define R6 tak do jednoho konstrukčního řešení slučuje vlastnosti předchozích modelů Define R5 a Define S. Získáváme tím prakticky dvě skříně v jedné.

Fractal Design Define R6
Velikostní kategorie skříně: Midi Tower
Rozměry (délka × šířka × výška): 543 × 233 × 465 mm
Barevné varianty: černá s bílými detaily, černá, tmavý kov, bílá
Materiál kostry (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 0,8 mm
Materiál bočnic (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 0,8 mm, temperované sklo tl. 3 mm
Materiál čela: plast + kartáčovaný hliníkový plech
Podporovaná velikost desek: Mini-ITX, Micro-ATX, Full-ATX, E-ATX (až 305 × 285 mm)
Počet pozic 5,25“: 1× interní
Počet pozic 3,5“: 6× interní
Počet pozic 2,5“: 2+6× interní
Maximální délka radiátorů vodního chlazení: 420 mm nahoře, 360 mm vpředu, 280 mm dole, 120 mm vzadu
Pozice pro ventilátory: 3× 120/ 2× 140 mm vpředu + 3× 120/140 mm nahoře + 2× 120/140 mm dole + 1× 120/140 mm vzadu
Standardně osazené ventilátory: 2× 140 mm vpředu + 1× 140 mm vzadu (3pin FAN konektor)
Konektory na čelním panelu: 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, sluchátka, mikrofon (USB 3.1 Type C možno přikoupit v rámci kitu)
Maximální výška chladiče procesoru: 185 mm
Maximální délka grafické karty: 440 mm
Hmotnost skříně: 12,40 kg

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Stejně jako v předchozí generaci jsou v nabídce výrobce dvě provedení skříně Fractal Design Define R6, a to s plnými plechovými bočnicemi, nebo s jednou z bočnic z temperovaného skla. Každé provedení je nabízeno ve čtyřech barevných variantách – Black, Blackout, Gunmetal a White. Tedy v černé s některými bílými prvky interiéru, v kompletně černém provedení, v odstínu tmavého šedivého kovu a kompletně v bílé barvě.

Balení

Skříň Fractal Design Define R6 nám zaslal přímo od výrobce ze Švédska. Přišla zabalená v anonymní krabici (není na obrázku) vytvořené na míru originální kartonové krabici s jednobarevným potiskem, která se nacházela uvnitř. Jednalo se o nadstandardní ochranu použitou z důvodu předpokládaného putování skříně přes půlku Evropy.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Z černého potisku originálního obalu zjistíme docela snadno, co se uvnitř nachází. Na čelní straně kartonu je zobrazena kresba skříně z perspektivního pohledu, označení barevného provedení a také důležité upozornění na přítomnost skla v balení, doplněné navíc o výraznou, barevně odlišenou nálepku.

Na zadní straně kartonu najdeme kresbu skříně, rozložené na jednotlivé díly a popis jedenácti nejdůležitějších vlastností skříně v pěti světových jazycích. Čeština podle předpokladu chybí.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Hlavní technické parametry skříně Define R6 jsou popsány výhradně v angličtině na boku kartonu. Na opačném boku kartonu pak vidíme kresbu interiéru skříně a pod ní štítky s výrobními čísly a čárovými kódy. V bocích kartonu jsou vystřiženy otvory pro snazší manipulaci s objemnou a poměrně těžkou krabicí.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Proti poškození během přepravy a skladování je skříň zabalena do igelitového pytle a dvě protilehlé stěny (strop a dno skříně) jsou opatřeny výlisky z pěnového polystyrénu. Tyto výlisky jsou dostatečně robustní a zajišťují dokonalou ochranu i při hrubém zacházení s balíkem. Bezpečnostní mezera mezi skříní a papírovým kartonem je 5 cm široká.

Bok skříně, na němž je uchycena skleněná bočnice, je navíc chráněn 5 cm tlustou deskou z pěnového polyetylénu. Pro ochranu skříně se udělalo opravdu maximum a nemusíme mít obavy, že by došla k újmě ani při hrubším zacházení s balíkem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning