Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy

Petr Kupský

Petr Kupský

20. 12. 2017 15:00 51

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér – představení, stropní část 3. Exteriér – spodní a čelní strana 4. Interiér – vnitřní uspořádání, bočnice 5. Interiér – kabely, pozice pro disky, ventilátory
6. Interiér – konverze vnitřního prostoru, chlazení 7. Příklad montáže – deska, zdroj, disky 8. Příklad montáže – chlazení, grafická karta, kabely 9. Hodnocení a závěr

U světoznámé legendární modelové řady skříní Define dochází právě ke generační obměně vlajkové lodi R5. Předchozí etalon kvality, designu a užitných vlastností byl modernizován dle současných trendů a povýšen na další úroveň. Na trh přichází prakticky dokonalá skříň R6. Nezbývá, než zvolat: "Král je mrtev, ať žije král!"

Reklama

Úvod

Poznávacím znakem skříní výrobce Fractal Design je tradiční severský design, který je pohledný, obsahuje prvky luxusu a přitom není nijak výstřední. Proto ani po letech neztrácí na atraktivitě. Díky konstrukci z kvalitních materiálů s námi skříně potenciálně přežijí výměnu i několika generací počítačových sestav.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy
i Zdroj: PCTuning.cz

Skříně Fractal Design jsou aktuálně rozděleny podle jejich zaměření do šesti sérií. Nejjednodušší, ale zároveň relativně levné modely skříní najdeme v sérii CORE. Budou se hodit spíše pro pracovní a kancelářské sestavy. Série NODE je určena pro multimediální sestavy a umístění do obývacích pokojů. Součástí řady ARC jsou dva modely klasické koncepce s rozměrnými koši na disky a průduchy umožňující volný průchod vzduchu skříní. Přesto jim nechybí luxusní prvky a průhledné bočnice. Modelová řada FOCUS přináší již otevřenou koncepci vnitřního prostoru s moderním vzhledem a výhodnou cenou. Několik barevných provedení, průhledné bočnice a prosvětlené ventilátory zaujmou zejména mladší zákazníky. Série MESHIFY je zaměřena na design umožňující vysoký průtok vzduchu vnitřním prostorem skříně.

Nejvyšší řada DEFINE s početnými luxusními modely od velikosti mATX až po provedení XL-ATX je určena spíše pro náročné a spíše konzervativně založené uživatele. V této sérii najdeme to nejlepší, co Fractal Design nabízí. Promyšlené konstrukce, nejvyšší kvalitu, luxusní nadčasový vzhled. Samozřejmostí jsou prvky pro utlumení hluku a průhledné bočnice, nově je u nich používáno také temperované sklo. Součástí této legendární série je i dnes testovaná skříň Define R6.

V době přípravy této recenze, ještě před oficiálním vydáním skříně Define R6, zahrnovala nabídka výrobce Fractal Design v sérii DEFINE celkem 28 modelů počítačových skříní. Jsou zde zastoupeny všechny velikostní kategorie od nejmenšího formátu ITX u Define Nano S přes mATX formát Define Mini a Define Mini C, dále nejpočetnější ATX formát skříní Define C, Define S, Define R4 a Define R5 a konečně největší skříně Define XL R2 schopné pojmout základní desky plného formátu E-ATX a XL-ATX.

Fractal Design Define R6

Testovaná skříň Fractal Design Define R6 nyní přichází do nejpočetněji zastoupené kategorie skříní klasického formátu ATX v sérii DEFINE. S určitým omezením pojme také základní desku formátu E-ATX. Je prakticky evolucí a přímým následovníkem modelů Define R4 a R5, s nimiž má mnoho společných rysů.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy
i Zdroj: PCTuning.cz

Přestože jsem skříň Fractal Design Define R6 nazval evolucí, jedná se tentokrát o docela výrazný krok vpřed, který do modelové řady Define R přináší moderní prvky řady Define C a sjednocuje tak celkové designové pojetí nejnovějších modelů skříní Fractal Design.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy
i Zdroj: PCTuning.cz

Mezi hlavní inovační prvky modelu Define R6 patří celoplošná bočnice z temperovaného skla, zvýšení počtu pozic pro montáž pevných disků, zvýšení počtu pozic pro ventilátory skříně až na 9 kusů, možnost osazení radiátoru vodního chlazení rozměru až 420 mm, elektronický modul pro připojení ventilátorů, vylepšený kryt ventilace ModuVent třetí generace, podpora základních desek formátu E-ATX do šíře 285 mm, použití kartáčovaného hliníku na čelní ploše a v neposlední řadě zajímavé flexibilní řešení vnitřního prostoru šasi s možností konverze, kterou lze vytvořit zcela volný prostor uvnitř skříně. Fractal Design Define R6 tak do jednoho konstrukčního řešení slučuje vlastnosti předchozích modelů Define R5 a Define S. Získáváme tím prakticky dvě skříně v jedné.

Fractal Design Define R6
Velikostní kategorie skříně: Midi Tower
Rozměry (délka × šířka × výška): 543 × 233 × 465 mm
Barevné varianty: černá s bílými detaily, černá, tmavý kov, bílá
Materiál kostry (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 0,8 mm
Materiál bočnic (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 0,8 mm, temperované sklo tl. 3 mm
Materiál čela: plast + kartáčovaný hliníkový plech
Podporovaná velikost desek: Mini-ITX, Micro-ATX, Full-ATX, E-ATX (až 305 × 285 mm)
Počet pozic 5,25“: 1× interní
Počet pozic 3,5“: 6× interní
Počet pozic 2,5“: 2+6× interní
Maximální délka radiátorů vodního chlazení: 420 mm nahoře, 360 mm vpředu, 280 mm dole, 120 mm vzadu
Pozice pro ventilátory: 3× 120/ 2× 140 mm vpředu + 3× 120/140 mm nahoře + 2× 120/140 mm dole + 1× 120/140 mm vzadu
Standardně osazené ventilátory: 2× 140 mm vpředu + 1× 140 mm vzadu (3pin FAN konektor)
Konektory na čelním panelu: 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, sluchátka, mikrofon (USB 3.1 Type C možno přikoupit v rámci kitu)
Maximální výška chladiče procesoru: 185 mm
Maximální délka grafické karty: 440 mm
Hmotnost skříně: 12,40 kg

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy
i Zdroj: PCTuning.cz

Stejně jako v předchozí generaci jsou v nabídce výrobce dvě provedení skříně Fractal Design Define R6, a to s plnými plechovými bočnicemi, nebo s jednou z bočnic z temperovaného skla. Každé provedení je nabízeno ve čtyřech barevných variantách – Black, Blackout, Gunmetal a White. Tedy v černé s některými bílými prvky interiéru, v kompletně černém provedení, v odstínu tmavého šedivého kovu a kompletně v bílé barvě.

Balení

Skříň Fractal Design Define R6 nám zaslal přímo od výrobce ze Švédska. Přišla zabalená v anonymní krabici (není na obrázku) vytvořené na míru originální kartonové krabici s jednobarevným potiskem, která se nacházela uvnitř. Jednalo se o nadstandardní ochranu použitou z důvodu předpokládaného putování skříně přes půlku Evropy.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy
i Zdroj: PCTuning.cz

Z černého potisku originálního obalu zjistíme docela snadno, co se uvnitř nachází. Na čelní straně kartonu je zobrazena kresba skříně z perspektivního pohledu, označení barevného provedení a také důležité upozornění na přítomnost skla v balení, doplněné navíc o výraznou, barevně odlišenou nálepku.

Na zadní straně kartonu najdeme kresbu skříně, rozložené na jednotlivé díly a popis jedenácti nejdůležitějších vlastností skříně v pěti světových jazycích. Čeština podle předpokladu chybí.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy
i Zdroj: PCTuning.cz

Hlavní technické parametry skříně Define R6 jsou popsány výhradně v angličtině na boku kartonu. Na opačném boku kartonu pak vidíme kresbu interiéru skříně a pod ní štítky s výrobními čísly a čárovými kódy. V bocích kartonu jsou vystřiženy otvory pro snazší manipulaci s objemnou a poměrně těžkou krabicí.

Fractal Design Define R6 – dokonalý nástupce legendy
i Zdroj: PCTuning.cz

Proti poškození během přepravy a skladování je skříň zabalena do igelitového pytle a dvě protilehlé stěny (strop a dno skříně) jsou opatřeny výlisky z pěnového polystyrénu. Tyto výlisky jsou dostatečně robustní a zajišťují dokonalou ochranu i při hrubém zacházení s balíkem. Bezpečnostní mezera mezi skříní a papírovým kartonem je 5 cm široká.

Bok skříně, na němž je uchycena skleněná bočnice, je navíc chráněn 5 cm tlustou deskou z pěnového polyetylénu. Pro ochranu skříně se udělalo opravdu maximum a nemusíme mít obavy, že by došla k újmě ani při hrubším zacházení s balíkem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama