Gelid FlexMount Duo: Lepší ergonomie pro dva až 34" LCD
i Zdroj: Pctuning
Monitory Článek Gelid FlexMount Duo: Lepší ergonomie pro dva až 34" LCD

Gelid FlexMount Duo: Lepší ergonomie pro dva až 34" LCD | Kapitola 6

Adam Vágner

Adam Vágner

13. 2. 2020 12:00 8

Seznam kapitol

1. Představení a parametry 2. Montáž 3. Konstrukce ramen 4. Kam s kabely 5. Monitorová Kámasútra 6. Závěrečné shrnutí

Místo stojanu, který by nabídl aspoň základní možnosti polohování, má dnes už většina monitorů pevnou plastovou nohu. Pokud patříte k lidem, kteří kvůli tomu monitor podkládají vším možným, aby byl ve správné výšce, už jste asi uvažovali o nějakém lepším stojanu. Obzvláště pokud se u počítače střídáte s někým o hlavu menším...

Reklama

V ideálním světě by výrobci dodržovali aspoň nějaké zásady ergonomie a podstavec s nastavitelnou výškou by byl součástí každého monitoru. V době tenoučkých LCD to už jde udělat jednodušeji než v éře patnáctikilových CRT. Výrobci ale zjistili, že se i u monitorů za deset tisíc lidé spokojí i s tím, když stojí na plastovém výlisku, který vám v lepším případě dovolí panel aspoň trochu naklopit. A tak ušetří pár dolarů a vy, pokud chcete o něco lepší možnosti polohování, dáte tisícovku jen za stojan. K dokonalosti to dotáhl Apple, který vám k monitoru za sto čtyřicet tisíc neprodá ani tu plastovou nožku a za stojan si účtuje dalších 29 tisíc.

Většina lidí to řeší tak, že se buď nevědomky hrbí, nebo monitor něčím vypodloží, a u těch vyšších monitorů se zaklánějí. Podkládání monitoru je ale nepraktické, pokud chcete polohu displeje párkrát denně měnit třeba kvůli tomu, že se u počítače střídáte s někým o hlavu menším.

Nejlevnější stojany mají držák na nějaké středové tyči a můžete je snadněji natáčet všemi směry, jenom pro tu změnu výšky, co by člověk potřeboval asi nejčastěji, musíte za monitor, povolit šroub u ramene, zvednout, utáhnout, srovnat... U podstavců s plynovým pístem stačí chytnout displej, nastavit jej, kam potřebujete, pustit, on se trochu zhoupne, takže ho znovu nastavíte o kousek výš, a za pár sekund je tam, kde jste jej chtěli mít.

Stojan s plynovým pístem má výhodu i proti klasickým výškově nastavitelným stojanům dodávaným s monitorem, protože ty musí kvůli těžišti vyčnívat kus před monitor. Na stole zabere méně místa a pod monitorem je prázdno, takže pokud zrovna nepotřebujete dělat s počítačem, displej natlačíte k zadní hraně stolu, klávesnici šoupnete pod monitor a máte většinu stolu prázdnou.

Gelid FlexMount Duo: Lepší ergonomie pro dva až 34" LCD
i Zdroj: Pctuning
Gelid FlexMount Duo: Lepší ergonomie pro dva až 34" LCD
i Zdroj: Pctuning

Doporučená cena Gelid Flexmount Duo je 72,99 eur, u nás by se tedy měla prostým přepočtem pohybovat někde kolem 1900 korun. Stojan zatím v nabídce obchodů nenajdete, poptal jsem se jak u Gelidu, tak u Bostaru, který u nás produkty Gelid distribuuje, uvidíme, jestli se dozvím, kdy by se mohl dostat do prodeje (z Gelidu mi poslali odkaz na Amazon, kde je momentálně vyprodaný, ale na další dodávce se pracuje).

Cena necelé dva tisíce je ve srovnání s obdobnými produkty přinejmenším solidní. Levnější stojany se dvěma rameny a plynovými písty, na které v obchodech narazíte, jsou jen pro monitory do úhlopříčky 27" s hmotností omezenou na 6 kg, takže pokud máte menší monitory a nákup větších neplánujete, můžete pár stovek ušetřit. Ale pořídit i pro malé monitory větší stojan není na škodu, delší ramena mají větší dosah a umožní vám větší rozsah nastavení. Pokud máte doma dva monitory za tři tisíce, nejsou dva tisíce zanedbatelná položka, na druhou stranu takový stojan přežije i několik monitorů.

Při letném procházení nabídky e-shopů jsem narazil jen na dva levnější produkty, které mají k tomu testovanému blízko. Prvním je Connect IT CMF-3207-BK twinArm, který zvládá až 32" monitory, ale jen do hmotnosti 6,5 kg na rameno. Jaké má proti tomu testovanému další výhody nebo nevýhody, vám neřeknu, protože jsem jej viděl jen na fotkách, ale stojí o poznání méně – seženete jej už za nějakých 1400 korun s daní. A druhý byl AlzaErgo Arm AR2, což je... zřejmě tentýž produkt ze stejné čínské továrny opatřený jinou nálepkou.

Na závěr už můžu jen konstatovat, že sám bych o nákupu podobného stojanu uvažoval... někdy před dvanácti lety coby multimonitorář začátečník. Dnes už bych i na dvou 34" monitorech trpěl klaustrofobií, protože coby pokročilý uživatel více obrazovek mám před sebou místo monitoru 43" televizi s rozlišením 4K a po stranách další tři odkládací 24" panely s full HD. A na takovou konfiguraci už seženete cenově dostupné držáky asi jen v prodejně s hutním materiálem, ale výsledek se stojanu od Gelidu neblíží ani vzhledem, ani možnostmi polohování.

Gelid FlexMount Duo: Lepší ergonomie pro dva až 34" LCD
i Zdroj: Pctuning

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro hodnocení a psaní komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama