Gigabyte GTX 580 SuperOverClock – rekord v 3DMarku11
Hardware Článek Gigabyte GTX 580 SuperOverClock – rekord v 3DMarku11

Gigabyte GTX 580 SuperOverClock – rekord v 3DMarku11 | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 6. 2011 03:00 27

Seznam kapitol

1. Nejvyšší liga 2. Představení 3. Detaily karty 4. Pohled do nitra karty 5. Aplikace Gigabyte OC Guru 6. Porovnání karet a specifikace
7. Testovací sestava 8. Několik herních testů... 9. Spotřeba a teploty 10. Přetaktování 11. Závěr

Výrobci budou po zbytek roku už jen „ždímat“ možnosti současných GPU a vydávat stále lepší a lepší edice. Žádné nové karty už se nechystají. Dnes si otestujeme nejrychlejší továrně taktovanou GeForce GTX 580 na trhu. Nabídne vysoký výkon, tichý chod a také solidní potenciál k taktování. Udělali jsme na ní dokonce světový rekord!

Reklama
Reklama
Gigabyte GTX 580 SuperOverClock – rekord v 3DMarku11

Výkon a taktování

Pokud se podíváme na výkon, nárůst vůči referenční kartě je díky o pár procent vyšším taktům také jen kolem deseti procent. Srovnávat s referenční kartou je ale scestné. Referenční karta se dá sehnat o dva tisíce levněji a dá se také taktovat, i když asi ne tak dobře jako karta od Gigabytu. My musíme srovnávat s konkurenčními GeForce GTX 580 ve svých vylepšených edicích. Vůči oběma soupeřům v podobě karet MSI a Asus podává Gigabyte nejvyšší výkon. Sice jen v řádu procent, ale nejvyšší. Také chlazení je tiché a účinné, srovnávat jej v klidu můžeme s oběma konkurenčními řešeními. Po stránce (domácího) taktování také není mezi kartami větších rozdílů, karta Gigabyte má ale krapet horší paměti jež nejsou k vysokému taktování zrovna nakloněny.

Z pohledu extrémního taktování ale u mne vyhrává korunu karta Gigabyte. Nemá tolik vychytávek jako MSI, ani dva 8pinové napájecí konektory, a přeci jsem na dosáhl na brutální takty a výkon s frekvencí 1540 MHz. O tom se kartě MSI může většinou jen zdát. Jak na tom bude Asus a jeho Matrix se dozvíte brzy. Zatím ale v tomto směru jasně zvítězila karta považovaná většinou za „outsidera“, karta Gigabyte série SOC.

Provozní vlastnosti

Super je spotřeba na základních frekvencích. Je nižší než u referenčních karet, razantně stoupá až po přetaktování, kdy dosáhne na spotřebu duální GeForce GTX 590. To je ale u Fermi známá věc a majitel s ní musí počítat před koupí karty i zdroje. Naopak potěší samozřejmě chladič, jež je v základu téměř neslyšný, a i v zátěži je stále solidně tichý. Dokáže také uchladit jádro GF110 těsně nad 65 stupňů, a to je skoro zázrak. Tento chladič je společně s řešením Asus DirectCu II a TwinFrozr III od MSI, to nejlepší a nejtišší na trhu.

Osobní názor

Měl jsem možnost zatím otestovat všechny vylepšené GeForce GTX 580, jež zmiňuji v článku. Karta Asus je skvělá, taktuje se parádně a je tichá, ale zabírá tři sloty. To nadšencům uvažujícím i o SLI může vadit, co mně tedy vadilo. Poskládat tuto kartu do skříně se dvěmi dalšími byl náročný úkol. Skvělé dojmy z první karty pak zcela zničila karta od MSI, jež první testovaný model ve všem překonala.
 

Taktování je skvělé, zabírá dva sloty (i když je řádně dlouhá), jen ten chladič je o kousek hlučnější, než má Asus. I tak jsem zvolil kartu od MSI jako vítěze. Nyní vstoupil do hry třetí hráč Gigabyte. Jeho karta se stejně dobře taktuje, má tichý chladič i v zátěži, je rozměrově nejmenší a má nejvyšší základní frekvence. A tuhle kombinaci vlastností zdobí navíc nejnižší cena ze všech zmíněných karet (jen o 1500 Kč vyšší než referenční model). Zde není co řešit, pokud jste náročný hráč a uvažujete o nějaké vylepšené verzi GeForce GTX 580, máte na výběr ze tří skvělých karet, ale nejvýhodněji vychází karta Gigabyte. Společně s třemi roky záruky jde opravdu o hodně slušnou nabídku, jež si zasloužila i ocenění.

PS: Příští týden nás čeká poslední z vylepšených GeForce GTX 580. Půjde zřejmě o nejvybavenější ze všech – Asus GeForce GTX 580 Matrix Platinum. Jak dopadne v souboji se stávající trojicí už otestovaných karet, se dozvíte opět v naší exkluzivní recenzi.

Výhody a nevýhody

Gigabyte GTX 580 SuperOverClock – rekord v 3DMarku11

Graf ceny produktu Gigabyte GV-N580SO-15I poskytuje server Heureka.cz

Gigabyte GTX 580 SuperOverClock – rekord v 3DMarku11

Zlatá hvězda PCTuningu za nejrychlejší GeForce GTX 580 na trhu za dobrou cenu

Gigabyte GTX 580 SuperOverClock – rekord v 3DMarku11

Grafické karty a desku do testu zapůjčil Gigabyte Czech republic

Gigabyte GTX 580 SuperOverClock – rekord v 3DMarku11

Monitory pro testování grafik poskytlo HP Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning