Gigabyte GTX 980 WaterForce: Systém tří grafik za 70 000!
Článek Gigabyte GTX 980 WaterForce: Systém tří grafik za 70 000!

Gigabyte GTX 980 WaterForce: Systém tří grafik za 70 000!

Z. Obermaier

Z. Obermaier

7. 7. 2015 03:00 26

Seznam kapitol

1. Gigabyte WaterForce – extrémní rarita 2. Představení systému - Slajdy 3. Představení – Balení, systém, chlazení 4. Detail karty, GPUz, software 5. Instalace a zprovoznění 6. Specifikace a Testovací sestava
7. Výkon ve 4K (3840×2160) 8. Shrnutí výkonu 9. Spotřeba a teploty 10. Přetaktování 11. Závěr

Dnes se podíváme na skutečnou záležitost pro nadšence. Žádný kompromis, trojice highendových grafik v jednom balení pro extrémní výkon. Ten sice stojí nemalé peníze, ale stojí to za to – tohle je lahůdka pro maximální herní fandy a nás opravdu bavilo jej testovat. Vypadá totiž skvěle a skvěle také funguje. 

Reklama
Reklama

Představení systému - Slajdy

Gigabyte GTX 980 WaterForce: Systém tří grafik za 70 000!

Jako první se podívejme na několik slajdů systému. Výrobce tvrdí, že jeho systém „WaterForce“ je první „All-In-One“ balení tří grafických karet chlazených vodou se vším všudy na trhu. Myslím, že zde není sporu, a minimálně za výrobce grafických karet má Gigabyte pravdu. Na jiný podobný „kufr“ s podobným obsahem si nepamatuji. A pokud hovořím o kufru, tak vím co říkám...

Gigabyte GTX 980 WaterForce: Systém tří grafik za 70 000!

Celý systém totiž koupíte v kufru, normálním velkém kufru na kolečkách s vysouvací rukojetí. Obrázek ukazuje, jak se tam vše vešlo a jak je poskládané. V levé části jsou grafické karty číslo dva a tři. V pravé pak vidíte grafiku číslo jedna a chladící skříň. Druhý obrázek kufru ukazuje příslušenství k upevnění karet a další přibalené věci. Ukážeme si je později. Poslední, třetí obrázek ukazuje zabalené zavazadlo.

Gigabyte GTX 980 WaterForce: Systém tří grafik za 70 000!

Chlazení je velice povedené, každá grafika má svůj vlastní blok, čerpadlo a radiátor. Radiátory se poté vloží do speciálního boxu, který vidíte na tomto slajdu. Box je přímo vyroben aby šel upevnit na běžnou počítačovou skříň, má takové „packy“. V boxu jsou ventilátory, displej a ovládací prvky. Funkci si poté ukážeme v praxi, stejně jako ovládání.

Důležité jsou také specifikace jednotlivých karet. Nejde o žádná „ořezávátka“ ale o notně přetaktované modely. Základní takt je o 100 MHz vyšší než u referenční karty, Boost je o 110 MHz vyšší. Paměti přetaktované nejsou, což mnoho nevadí. U architektury Maxwell není s jejich propustnosti problém. Kapacita paměti je klasických 4 GB. Což je možná i škoda, 8 GB by bylo mnohem lepší (ale také významně dražší) volbou.

Gigabyte GTX 980 WaterForce: Systém tří grafik za 70 000!

Poslední obrázek ukazuje výkon, i když spíše nepřímo. Systém je díky nízkým provozním teplotám schopen udržet vyšší takty karet a tím samozřejmě zvýšit výkon. Slajd hovoří o 20 procentech vyšším taktu jádra, což není zcela korektní jelikož srovnává základní takt referenční karty a Boost takt této OC verze. Klasický "PR stunt". I přesto je navýšení taktů o 110 MHz zajímavých.

Gigabyte GTX 980 WaterForce: Systém tří grafik za 70 000!

Zde bych se ještě rád zamyslel nad konfigurací systému. Jelikož jde o starší produkt, a GTX 980 Ti je teprve čerstvá novinka, je jasné, že je využitá jen GTX 980 a nikoliv třeba trojice GTX 980 Ti. Otázkou je, jestli bude Gigabyte updatovat Waterforce na tři GTX 980 Ti. Já myslím, že to není vysloveně nutné a tři GTX 980 stačí. Trojici GTX 980 Ti totiž bude limitovat každý procesor na světě, a systém bude na výkonu velmi omezen. U relativně slabších GTX 980 to ještě nebude v takové míře pozorovatelné a systém bude solidně škálovat s Core i7.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning