Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
Hardware Článek Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence | Kapitola 19

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

11. 6. 2013 13:00 47

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. BIOS – nový vzhled UEFI 8. BIOS – další screenshoty 9. Software – konečně v novém kabátu 10. Software – další utility
11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – Výkon procesoru 14. Benchmarky III. – Grafický výkon 15. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 16. Spotřeba a Teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Extrémní přetaktování a dosažené výsledky 19. Závěrečné hodnocení

Gigabyte uvedl již třetí model základní desky, který je určený pro nadšence a taktovače. Barevné schéma zůstalo zachováno, stejně jako excelentní provozní vlastnosti. Výrazně nižší je ale cena. Všechny vlastnosti nás ve výsledku ohromily, záporů je minimum. Deska tak od nás získává výjimečné ocenění PCT Golden Award!

Reklama
Reklama

Komplexní hodnocení ve formě procentuálního vyjádření berte prosím s jistou rezervou. Je totiž jasné, že ne každý využije množství USB 3.0 portů nebo například eSATA port. Pro někoho může být také důležité bohaté příslušenství, ale to hodně souvisí s cenovou kategorií desky okolo 5000 Kč. Stejně tak ne každý vyžaduje CrossFireX / SLI zapojení nebo dodatečné navýšení výkonu sestavy přetaktováním. Pro někoho nemusí být zase důležitá cena, ale raději preferuje určitou značku apod.

Gigabyte Z87X-OC

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence

Gigabyte Z87X-OC je atraktivně vyhlížející základní deska, která poskytuje celou řadu funkcí nejenom pro overclocking. Na desce je nepřeberné množství různých tlačítek a přepínačů, které mohou pomoci vyždímat ze sestavy maximum. Musíme pochválit kvalitní zpracování a plně digitální napájení procesoru a pamětí. Vyzdvihnout také musíme grafické zpracování nového UEFI BIOSu a softwarový balík, který konečně působí konzistentním dojmem. Chlazení je dostatečně dimenzované i pro následné navýšení výkonu přetaktováním. Důsledkem toho jsou velmi dobré teploty napájecích obvodů a PCH čipu. Spotřebu však prozatím posoudit nemůžeme. Z obsahu balení musíme vypíchnout praktický držák přídavných karet OC Brace nebo kablíky pro měření napětí. Přídavnou Wi-Fi kartu nebo jiné další vymoženosti však v balení nenajdete. To se ale vhledem k poměrně solidní ceně dalo očekávat. Nemůžeme však tvrdit, že Z87X-OC je deska bez kompromisů. Výrobce neosadil na PCB PLX čip, a tak dává smysl osazení maximálně dvojice grafických karet. V opačném případě bude výkon limitován. Stejně tak taktovací tlačítka vyhostila POST displej na ne zcela ideální pozici. Díky tomu je čtení stavových hodnot ztíženo. Sečteno podtrženo. Z87X-OC je velmi dobrým pomocníkem při extrémním přetaktování, ale své místo si jistě najde i v sestavě hráče nebo hardwarového nadšence.

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence

Redakce PCTuning uděluje základní desce Gigabyte Z87X-OC ocenění Golden Award (doporučeno nadšencům), za podpůrné funkce a možnosti pro přetaktování a solidní provozní vlastnosti.

Za zapůjčení základní desky Z87X-OC a procesoru Intel Core i5-4670K děkujeme českému zastoupení společnosti Gigabyte.

Také děkujeme společnosti Kingston Technology za zapůjčení DDR3 pamětí Kingston HyperX Predator 2400 MHz, SSD disků HyperX 120 GB, HyperX 3K 480 GB a USB 3.0 Flash disku DataTraveler HyperX 64 GB do testovací sestavy. Stejně tak poděkování patří i firmě Futuremark, která dodala bezplatné licence ke grafickým testům 3DMark11 a 3DMark. Za poskytnutí grafických karet AMD Radeon HD 7970 musíme rovněž poděkovat firmě Asus a Gigabyte.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning