Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence | Kapitola 17

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

11. 6. 2013 13:00 47

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. BIOS – nový vzhled UEFI 8. BIOS – další screenshoty 9. Software – konečně v novém kabátu 10. Software – další utility
11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – Výkon procesoru 14. Benchmarky III. – Grafický výkon 15. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 16. Spotřeba a Teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Extrémní přetaktování a dosažené výsledky 19. Závěrečné hodnocení

Gigabyte uvedl již třetí model základní desky, který je určený pro nadšence a taktovače. Barevné schéma zůstalo zachováno, stejně jako excelentní provozní vlastnosti. Výrazně nižší je ale cena. Všechny vlastnosti nás ve výsledku ohromily, záporů je minimum. Deska tak od nás získává výjimečné ocenění PCT Golden Award!

Reklama

Měření napětí

Měření napětí skrze monitorovací software (například CPU-Z, HWiNFO) nebo BIOS je pouze orientační a často velmi nepřesné. Rozhodli jsme se proto měřit reálné napětí multimetrem UNI-T UT61D. U základních desek tak využíváme měřící body anebo napětí měříme rovnou na samotných napájecích obvodech. Měření napětí v idle probíhá po ustálení operačního systému. Zátěž je vytvořena programem OCCT (stejně jako u přetaktování).

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro měření napětí jsme deaktivovali veškeré úsporné funkce a nastavili jsme takt procesoru v BIOSu na rovné 4 GHz při napětí 1,3 V. Postupně jsme se snažili nastavit LLC (Load-Line Calibration) tak, abychom kompenzovali Vdroop a hodnota napětí v zátěži pokud možno byla větší nebo rovná té v idle – toto však nebylo u této desky zapotřebí a stačilo vše ponechat automatice.

Bez zátěže oscilovala hodnota na multimetru okolo 1300 až 1301 mV. Software CPU-Z přitom četl o něco nižší napětí – 1296 mV. V zátěži se napětí mírně zvýšilo na 1303 mV. CPU-Z přitom ukazovalo stále 1296 mV. Dá se však prohlásit, že regulace napětí na Z87X-OC funguje velmi dobře a nedochází k propadům napětí v zátěži. V případě potřeby se při manuálním nastavení LLC se dá ještě reálná hodnota napětí v zátěži ještě o nějaký ten mV snížit / zvýšit. Pouze je zapotřebí brát na zřetel, že CPU-Z ukazuje o něco málo nižší napětí, než skutečně teče do procesoru. I tak se podle něj dá v tomto případě s přimhouřením oka orientovat.

Přetaktování

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro otestování „stability“ přetaktování posloužil známy zátěžový burn-in benchmark OCCT ve verzi 4.4.0, který byl vždy spuštěn po dobu 30 minut v jeho 64bitové verzi s velkým Data Setem. Ventilátor byl během celého testu nastaven již na 1600 RPM.

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: PCTuning.cz

Frekvence BCLK hodně závisí na kvalitě konkrétního kousku procesoru. I přes to existují mezi základními deskami měřitelné rozdíly. S napětím procesoru 1,15 V se nám bez problémů postupně zprovoznit vyšší BCLK Strapy ×1.25 a ×1.66. Mírným navýšením BCLK jsme se dostali až na stabilní frekvenci 168,1 MHz. S nejvyšším ×2.5 Strapem deska již odmítala postovat. Není ovšem problém provozovat sestavu i na daleko nižší frekvenci BCLK (105, 110, 125 MHz apod.).

Musíme také zmínit vynikající přetaktování pamětí, na kterém se mimo jiné podílel také nový paměťový řadič (IMC) procesoru architektury Haswell. Po chvíli ladění jsme byli schopní najet do operačního systému s frekvencí 3300 MHz. Maximální frekvence (pouze validace s jedním modulem) se vzduchovým chlazením činila 3390 MHz. To je zhruba o 400 MHz více, než u Ivy Bridge (záleží však na kvalitě IMC konkrétního kusu CPU). Stabilní frekvence DDR3 pamětí se pohybovala okolo 3000-3200 MHz v závislosti na kvalitě osazených čipů, časování a napětí.

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: PCTuning.cz

Přetaktování jsme měřili s testovacím vzorkem procesoru Intel Core i5-4670K (ES), který docela slušně hřál. Pro testy jsme proto museli zvolit o něco nižší napětí – 1,15 a 1,3 V (jinak se teplota procesoru vyhoupla přes 100 °C a zasáhla jeho teplotní ochrana). Pokud to bude možné, tak již další desky budeme testovat s prodejním a doufejme méně topivým kusem. Při nastaveném provozním napětí na 1,15V a jsme se postupem času dostali až na násobič 44, kterému odpovídá takt procesoru 4400 MHz. Teplota napájecích obvodů se přitom držela na solidních 35 °C.

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: PCTuning.cz

S napětím 1,30 V a ventilátorem rotujícím 1600 otáček za minutu se plně stabilní frekvence zastavila na metě 4550 MHz. Zda se jedná o dobrý nebo spíše podprůměrný výsledek zatím těžko posuzovat. Jasné je prozatím pouze to, že zvýšené napětí desce nečinilo problém a teplota VRM obvodů se pouze mírně zvýšila a pohybovala se okolo 38 °C.

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: PCTuning.cz

Prověřili jsme rovněž i možnosti navýšení frekvence integrovaného grafického jádra Intel HD Graphics 4600 (GT2), i když na této desce tuto možnost nejspíše nevyužijete. Maximální stabilní takt iGPU s napětím nastaveným na 1,1 V činil 1650 MHz. Tím bychom měli za sebou konvenční přetaktování. Pojďme se nyní podívat, jak si vede Z87X-OC v extrémních podmínkách.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama