Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence | Kapitola 7

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

11. 6. 2013 13:00 47

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. BIOS – nový vzhled UEFI 8. BIOS – další screenshoty 9. Software – konečně v novém kabátu 10. Software – další utility
11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – Paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – Výkon procesoru 14. Benchmarky III. – Grafický výkon 15. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 16. Spotřeba a Teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Extrémní přetaktování a dosažené výsledky 19. Závěrečné hodnocení

Gigabyte uvedl již třetí model základní desky, který je určený pro nadšence a taktovače. Barevné schéma zůstalo zachováno, stejně jako excelentní provozní vlastnosti. Výrazně nižší je ale cena. Všechny vlastnosti nás ve výsledku ohromily, záporů je minimum. Deska tak od nás získává výjimečné ocenění PCT Golden Award!

Reklama
Reklama
Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: Pctuning

Základní deska je vybavena dvěma 128Mb BIOS čipy a má UEFI rozhraní. Valná většina testování probíhala na beta BIOSu F5b z 20. května 2013. Jak si můžete všimnout na screenshotu z programu CPU-Z výše se deska se hlásí jako Z87X-OC-CF.

Ve znamení změn

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: Pctuning

Nový vzhled UEFI – FullHD režim (pro zvětšení klikněte)

Gigabyte s uvedením nových základních desek pro čtvrtou generaci procesorů od Intelu připravil také nový vzhled uživatelského prostředí UEFI. Vše vypadá na první pohled velmi efektně a našlapaně. Naštěstí však ne na úkor celkové funkčnosti nebo použitelnosti. Nové GUI je dostupné ve dvou režimech zobrazení, přesněji rozlišeních. GUI se ve FullHD režimu (rozlišení 1920×1080) skládá ze čtyř panelů, hlavní oblasti s nastavením a informační lišty s nápovědou. Panely poskytují interaktivně souhrnné informace (frekvence, napětí, apod.) o osazeném procesoru, operačních pamětech nebo samotné základní desce. Stejně tak je možné sledovat teploty nebo rychlosti ventilátorů na grafech. Do druhého režimu s nižším rozlišením (1024×768) se vměstnala pouze hlavní oblast. Možnosti nastavení jsou však totožné (přijdete pouze o informační panely).

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: Pctuning

Nový BIOS je zpracován poměrně přehledně. Komu by však nevyhovoval oranžový vzhled, tak může volit ještě mez dalšími dvěma barevnými schématy. Tím ovšem možnosti přizpůsobení zdaleka nekončí. Nově je možné si dle libosti navrhnout rovnou šestici obrazovek s nastavením v sekci Home a mít vše potřebné hned po ruce – říkáme bravo! Stejně zajímavě se jeví možnost změny některých nastavení jako například frekvence procesoru nebo napětí v reálném čase (pouze u položek s přepínači on/off). U nastavení pamětí rovněž přibyly, pro vzoru OC desek od Asusu a ASRocku, přednastavené profily pro nejznámější moduly, které mohou usnadnit jejich ladění a taktování. To je ze zásadních novinek nejspíše vše a ostatní sekce netřeba nijak zvláště popisovat – opět v nich najdete vše potřebné nejenom pro přetaktování sestavy.

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: Pctuning

Nechybí ani klasický režim UEFI, který ocení spíše konzervativně smýšlející uživatelé. Pro jeho podrobnější popis a další screenshoty můžete například nahlédnout do starší recenze Z77X-UP7. Rozložení je totiž shodné, pokud pomineme nějaké speciality platformy Intel Z87.

Gigabyte Z87X-OC – špičková volba pro všechny nadšence
i Zdroj: Pctuning

Klasický režim UEFI (pro zvětšení klikněte)

Rozsahy napětí a inkrementy

  • CPU VRIN External Override: 1,0 – 2,905 V (0,01 V)
  • CPU Vcore: 0,5 – 1,8 V (0,001 V) – nastavení napětí CPU (pro více nutný LN2 BIOS)
  • CPU Graphics Voltage (VAXG): 0,5 – 1,7 V (0,001 V) – nastavení napětí iGPU
  • GPU RING Voltage: 0,8 – 1,8 V (0,001 V)
  • CPU Systen Agent Voltage: -0,3 až +0,4 V (0,001 V) – zvýšení pomáhá v přetaktování DDR3 pamětí
  • CPU I/O Analog Voltage: -0,3 až +0,4 V (0,001 V) – zvýšení pomáhá v dosažení vyššího BCLK taktu
  • CPU I/O Digital Voltage: -0,3 až +0,4 V (0,001 V)
  • PCH Core: 0,65 – 1,3 V (0,005 V) – nastavení napětí PCH čipu
  • PCH IO: 1,05 – 1,9 V (0,005 V)
  • DRAM Voltage: 1,150 – 2,1 V (0,005 V) – nastavení napětí DDR3 pamětí
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning