HWBOT, bašta overclockerů: jak se tam cítit jako doma
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek HWBOT, bašta overclockerů: jak se tam cítit jako doma

HWBOT, bašta overclockerů: jak se tam cítit jako doma

Michal Mikle

Michal Mikle

15. 8. 2016 03:00 16

Seznam kapitol

1. Kde bydlí overclockeři? 2. HWBOT 101 3. Body, týmy a soutěže 4. Právě běží MSI Godlike OC Season 2 2D Battle
5. World Tour 2016 6. Jak a co benchmarkovat 7. Fórum a komunita 8. Tak co, přidáte se?

Overclocking, jinými slovy, taktování. Pro někoho tabu, pro jiného vítaný způsob jak zvednout výkon svého stroje. Pro většinu to ale znamená najít nějaké vyšší stabilní takty, ale kam až se dá dostat, o tom nemají páru. Sport, kariéra, jméno, respekt, skvělá komunita, cestování po světě, a soutěže... Zrovna běží jedna s MSI, a ceny stojí za to.

Reklama

Kde bydlí overclockeři?

V každém koutě světa. Taktuje se z Něměcka, Polska, USA, Řecka, z Filipín ale i z Rumunska, z Británie, Austrálie nebo z Argentiny, nesmím zapomenout na Rusko a samozřejmě na Tchaj-Wan a na Čínu, Indii, Indonésii, Afriku, Norsko, Švýcarko, Francii a ve vší skromnosti se někdo najde i u nás, v České republice.

Jak vidíte sami, taktuje se po celé planetě Zemi. Pokud byste to všechno sesypali na jednu hromadu, výsledek bude ohromující. Ohromné množství znalostí hardwaru a softwaru, inženýrských dovedností, zkušeností, vývoje, brilantních nápadů, nepředstavitelný objem dat k analýzám a průzkumům, mraky zážitků a hlavně, hlavně parta super lidí tvořících celosvětovou a unikátní komunitu. Proč chcete být její součástí?

Historie a současnost

HWBOT původně vznikl jako školní projekt někdy v létě, léta páně 2005. Frederik Colardyn, alias Richba5tard, se dostal k overclockingu tak jako většina ostatních, i těch současně nejlepších. Neměl dost výkonné PC na hraní her, v jeho případě konkrétně na Warcraft 3. Nebylo to ovšem žádné menší taktování na vzduchu, Frederik spojil síly Peltierova článku a podomácku vyrobeného vodního chlazení. Výsledek nemohl být lepší, Warcraft 3 běžel, jak Frederik potřeboval. Taktování bylo v té době něco, co se řešilo ze stejných důvodů hlavně na diskuzních fórech. Fór se zkušenostmi bylo povíce a členové některých diskuzních komunit dosahovali i lepších výsledků než zakladatel HWBOTu. Frederik vystudoval programování, což dalo za vznik myšlence srovnávacího systému výsledků přetaktovaných systémů.

Logo HWBOTu
i Zdroj: PCTuning.cz
Logo HWBOTu

  

Za necelý rok se do tehdy jednočlenného týmu připojil fin, přezdívaný Mtzki, otec algoritmu, na kterém HWBOT běží. Ještě tentýž rok se k týmu přidal Belgičan, Pieter-Jan Plaisier, přezdívaný Massman, který řídí naplno celý projekt dodnes. Někdy v listopadu téhož roku vznikla první revize bodového systému (HWBOT HWBoints), připojil se Xtremesystems jako první tým a první overclocker, Vince Lucido alias K|ngp|n.

Za jedenáct let, po které se HWBOT vyvíjel souběžně s vývojem hardwaru a softwaru předních společností, vznikla obrovská databáze – srovnávací systém výsledků (nyní již brzy 7. revize) – a overclocking jako takový se transformoval na úplně jinou úroveň. Tak, jako ty největší projekty měly zrod u skromné myšlenky někde v garáži či v pokoji na koleji, tak se z HWBOTu stala společnost se sídlem v Belgii a Tchaj-Wanu, která dotáhla overclocking na nadnárodní sport, přesněji esport. HWBOT nyní aktivně spolupracuje se společnostmi jako Intel, ASUS, MSI, GIGABYTE, HyperX, G.Skill a další, které cítily potřebu se přizpůsobit trendu overclockingu a přijaly ho za reálnou věc, potřebnou při vývoji své pozice na trhu.

Ačkoliv si to člověk hned neuvědomuje, overclocking změnil svět. Má na trhu své místo, a ne malé. Výrobci procesorů produkují OC edice a modely s odemčenými násobiči, verze extreme pro ty, kteří chtějí bezkompromisní výkon a prostor pro běžné až extrémní taktování na tekutém dusíku. Segment grafických karet chrlí karty přetaktované oproti referenčním edicím až o desítky procent a vychází vstříc nárokům na taktování. I operační paměti a jejich výrobci jdou s dobou, například společnost G.Skill je známá především svými produkty pro overclockery a drží spoustu rekordů. Stejně tak divize Kingstonu HyperX je známá svými moduly a podporuje jak HWBOT, tak overclocking celkově.

Za zmínku jistě stojí společnost GALAX, která má dokonce pod vedením strýčka Mada Tse svou OC LAB, kde testují a navrhují speciální OC edice pamětí i grafických karet. V době psaní tohoto článku Mad Tse nabinnoval (tzn. našel výběrové kusy) pamětí, které zvládají to, co potřebujete k prolomení rekordů v SuperPI 32M, k dispozici bude v rámci této speciální edice pouze 100 kusů. Nesmíme zapomenout ani na výrobce desek, kteří overclocking už dlouhá léta podporují ve všech směrech, ale nejvíce hardwarem, který vyrábějí. Všichni asi známe zkratku ROG, Republic of Gamers od společnosti ASUS. Edice základních desek ROG nabízejí vše, co člověk k taktování potřebuje a je v podstatě skoro jedno, zda taktujete na vzduchu, na vodě nebo na tekutém dusíku. ASUS ROG vás kryje, ať máte v plánu cokoliv. Asi nejznámější řadou a držitelkou většiny světových rekordů je řada Rampage Extreme, která vždy zvládla s prstem v nose uspokojit i ty nejnáročnější požadavky těch největších extrémistů v overclockingu, např. taktování za pomoci tekutého hélia. A ASUS není sám...

 Někteří z nich pracují na plný úvazek pro uvedenou společnost jako fulltime overclockeři.
i Zdroj: PCTuning.cz
 Někteří z nich pracují na plný úvazek pro uvedenou společnost jako fulltime overclockeři.

 

Na obrázku můžeme vidět některé z nejznámějších legend. Nejenže mají výrobci hardwaru své OC laboratoře, mají i své overclockery, které zaměstnávají a platí za to, aby navrhovali ten nejvýkonnější hardware na světě. Téměř všichni výrobci od doby, kdy se zrodil HWBOT, zažili fázi, kdy si uvědomili, že potřebují svého vlastního extreme overclockera. Člověka, který půjde přes mrtvoly, aby dosáhl nejlepších výsledků. A právě díky těmto lidem a díky HWBOTu máme možnost koupit si, vlastnit a provozovat to nejlepší z nejlepšího.

Teď, když už máte trochu představu, jak hluboko sahá overclocking a HWBOT do vašich životů, pojďme se podívat na to, jak být větší a aktivnější součástí toho všeho...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama