intel-canterwood-prichazi-a-s-nim-800-mhz-fsb
Hardware Článek Intel Canterwood přichází a s ním ... 800 MHz FSB

Intel Canterwood přichází a s ním ... 800 MHz FSB | Kapitola 5

Dudek Jan

Dudek Jan

14. 4. 2003 00:00 20

Seznam kapitol

1. Čipset i875P alias Canterwood 2. Layout 3. Osazení 4. Zdroj napájení aneb Prescott ready! 5. BIOS a Overclocking
6. Testy - Teoretické benchmarky 7. Testy - Praktické aplikace 8. Testy - 3D benchmarky 9. Závěr

Před týdnem jsme uvedli recenzi 800 MHz PEčka a dnes už tady máme plnohodnotnou recenzi desky s čipsetem Intel Canterwood neboli i875P. Nový čipset je už oficiálně určen pro 800 MHz sběrnici a hlavně je "ušit" na míru následníku současných Pentií - Prescottovi. Canterwood se sebou přináší četné inovace - nový southbridge ICH5, sběrnici CSA a tajemstvím opředenou technologii PAT. No nenechte se napínat a vrhněte se na recenzi ...

Reklama

Verze BIOSu neznáma

Deska má klasický "intelácký" BIOS bez možností overclockingu. Jediné menu, ve kterém můžete tweakovat výkon počítače je nastavení pamětí, které je i tak, trošku "zvláštní".

CAS Latency  2T / 2,5T / 3T
RAS to CAS Delay 2T / 3T / 4T
RAS Precharge 2T / 3T / 4T
RAS Active to Precharge  5T  / 6T / 7T / 8T

Nabídka časování je velmi konzervativní. Tři T u CAS či 8 T u RAC Active to Precharge jsou u desek od taiwanských výrobců desek neobvyklé. To z desky od Intelu dělá pravděpodobně nejstabilněji nastavitelnou desky pro Pentium 4 vůbec.

BIOS

50 %

Stabilita

Myslím, že o stabilitě na základní frekvenci nelze polemizovat, ale z důvodu, že Intel má na desce velmi dobrý zdroj napětí a možnost konzervativního nastavení pamětí, tak bude deska opravdu Rock Solid. Otázkou je o kolik jsou horší taiwanští výrobci jako je ASUS nebo Gigabyte a jestli je v běžném desktopu taková stabilita nutná (v serveru 100 %).

Dále bych pochválil velmi nízkou teplotu MOSFETů, northbridge, southbridgě a PLL. Všechny byly na dotek chladné až vlažné.

Náš testovací tým základních desek dospěl k názoru, že nemá cenu testovat stabilitu desek nějakým programem, ale nejlépe se provádí rovnou elektricky. Snad se nám tedy povede v brzké době měřit stabilitu počítače osciloskopem či teplotním čidlem na MOSFETech a čipech. Bude to mít mnohem větší vypovídací hodnotu než nějaké testy Primem, který o stabilitě desky nevypovídá.

Stabilita

100 %

Přetaktování

Zde říct pouze to, že deska žádné overclocking featurky nemá.

Overclocking

0 %

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama