PCTuning Článek

Intel Core i5–11400F: Nejzajímavější Rocket Lake

Z. Obermaier
Z. Obermaier
27. 4. 2021 10:00 22 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Šestijádro v roce 2021 2. Představení Intel Core i5–11400F 3. Testovací systém a specifikace 4. Měření aplikačního výkonu
5. Měření herního výkonu (1080p a 4K) 6. Spotřeba procesorů 7. Hodnocení a závěr

Nestává se často, aby tím nejlepším procesorem dané generace nebyl některý z nejvýkonnějších modelů. U Rocket Lake je ale paradoxně nejzajímavějším čipem z poslední generace Intelu pro LGA1200 levné šestijádro za 4100 korun.

Reklama
Reklama

Spotřeba procesorů

Spotřebu měřím nyní jinak než dříve. Jelikož mají všechny moderní procesory vypracovanou metodu na hlídání všech svých elektrických veličin, jako je proud všemi obvody a napětí, které lze pomocí nástrojů monitorovat. Ono to souvisí s Boostem, který tyto údaje potřebuje velmi přesné. Rozhodl jsem se měřit spotřebu právě tímto způsobem.

Aplikace hwinfo dokáže velmi přesně sledovat hodnoty napětí a proudu procházejícím procesorem a vypočítat jeho spotřebu. Stačí jen zatížit CPU v jiné aplikaci a odečíst spotřebu v hwinfo. Měříme takhle čistě jen procesor bez vlivu kaskády a dalších obvodů. Na Wattmetru jen kontroluji poměrnou spotřebu, jestli to sedí. A sedí to perfektně. Jde nyní o velmi přesné měření spotřeby, což dříve neplatilo.

Měřím maximální spotřebu během první minuty testu, tedy v čase Tau a v režimu PL2, krátkodobé maximálně povolené spotřeby. V případě procesorů s odemčenými limity, zaznamenávám také maximální hodnotu během první minuty testu.

Rocket Lake Core i5 se chová stejně jako vyšší modely. V zátěži nejprve nastaví PL2: 140 W a na této hodnotě vytrvá Tau: 28 sekund. To procesor pracuje na taktu 4,2 GHz pro všechna jádra. Během tohoto okamžiku má příkon 103 W. Po daném čase Tau pak klesne takt na 3,8 GHz a spotřeba se už drží hodnoty PL1: 65 W. Pokud odemkneme limit PL1 na maximum, procesor celou dobu drží frekvenci 4,2 GHz a má příkon 105 W. V běžné zátěži se žádné 200 W orgie nekonají. S AVX zátěží to je jinak, ale tu nikdo nepoužívá. Zajímavé je znatelné zvýšení spotřeby při režimu paměťového řadiče 1:1. Ryzen 5 5600X je výrazně úspornější čip, rozdíl 30 W ale už není nic extrémního.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning