Intel Core i7-12700K: Dostupnější Alder Lake v testu | Kapitola 2
Seznam kapitol
Procesor Alder Lake přináší svěží vítr na procesorový trh. Osm velkých a čtyři malá jádra, opravdu vysoký výkon nejen ve Windows 11, skvělý herní výkon, paměti DDR5 a PCIe 5.0. To vše při očekávané spotřebě a solidní ceně.
První zajímavá věc je výrobní proces. Intel ho sice nazývá Intel 7, aby se jevil jako rovnocenný k AMD a jeho 7nm výrobě, o skutečný 7nm proces nejde. Jde o původní 10nm Enhanced Super Fin (10ESF). Jsou na tom s AMD a TSMC 7nm stejně, ten má k opravdovým 7nm také daleko, spíše je bližší 10nm výrobě. Tedy velikostí tranzistorů.
Dva druhy jader jsme už zmínili v první kapitole. P-Cores je postavené na nové architektuře Golden Cove, která vychází z evoluce Sunny Cove a Cypress Cove. Přináší proti Rocket Lake několik zásadních vylepšení:
- Nový 6-wide instrukční dekodér (proti 4-wide)
- 32 bytů na instrukci (proti 16 bytům)
- 12 exekučních portů (proti 10)
- 512 položek reorder bufferu (místo 384)
- 6-wide microOP alokace (proti 5)
- větší microOP cache 4K (místo 2,25K)
- AVX-512, AVX-VNNI, AVX512-VNNI (u desktopu vypnuté)
- Podpora instrukcí AVX2, FMA, AVX-VNNI u E-Cores
Nová je i struktura pamětí cache. Jádra P-Cores a E-Cores jsou mezi sebou spojená sběrnicí s kapacitou 1 TB/s. P-Cores mají každé svou L2 cache, kdy E-Cores jí mají sdílenou pro 4jádrový cluster. L3 je přístupná a sdílená všem jádrům společně.
Velice důležitou součástí hybridní architektury je nový hardwarový Intel Thread Director. Jde o speciální scheduler na úrovni procesoru, ještě před vrstvou operačního systému. Dle prezentace Intelu v sobě obsahuje jakousi databázi aplikací a scénářů, které vytvořilo strojové učení. A dle tohoto schématu pak přiděluje úlohy P-Cores a E-Cores. Intel nejdřív uváděl, že je nutné mít pro ideální funkčnost Windows 11, sám jsem ale nenaměřil mezi výkonem v různých Windows skoro žádný rozdíl. Budeme tomu věnovat samostatnou kapitolu.
Další důležitý aspekt je teplovodivá vrstva. Alder Lake je vybaven pájkou (TIM). Ovšem její vrstva je menší, naopak IHS je tlustší. Přenos tepla na chladič by tedy mohl být lepší než u Rocket Lake. Na druhou stranu se jedná opět o menší čip, avšak s vysokým příkonem, takže odvést z něj teplo bude opět složitější. Trend začatý Ivy Bridge pokračuje a už se ho nikdy nezbavíme.