Intel Core i7-2700K – nejrychlejší Sandy Bridge v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i7-2700K – nejrychlejší Sandy Bridge v testu

Intel Core i7-2700K – nejrychlejší Sandy Bridge v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

1. 11. 2011 03:00 32

Seznam kapitol

1. Proti Bulldozeru? 2. Intel Core i7-2700K 3. Testovací systém 4. Syntetické testy – paměti 5. Syntetické testy – výpočetní operace 6. Praktické testy I. – komprese, multimédia 7. Praktické testy II. – PS, Excel, šifrování disku, JS
8. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 9. Systémový test – PC Mark 7 10. Herní testy – hry, Dos Box, PhysX 11. Měření spotřeby 12. Shrnutí výkonu 13. Přetaktování 14. Zhodnocení a závěr

Několik dní před příchodem zcela nové high-end platformy SNB-E nám Intel nabízí upgrade i ve vyšší střední třídě. Nový model pro patici LGA 1155 nabízí vyšší frekvence při stejné spotřebě a jen o několik dolarů vyšší ceně. V recenzi kromě výkonu také zkusíme, zdali se nezlepšily možnosti přetaktování a proč Intel nyní tento model uvádí.

Reklama

Pozadí uvedení procesoru Core i7-2700K je celkem zajímavé a já ho hned v úvodu popíši. Vše začalo s oznámením AMD, že Bulldozer (FX-8150) bude uveden v srpnu / září a jeho výkon bude soupeřit s Core i7-2600K. AMD usilovně přesvědčovalo, že výkon bude slušný a dokonce vydalo komiks, kde AMD FX „drtí“ zkostnatělý Intel Sandy Bridge. V tu chvíli se zřejmě v Intelu někdo avizovaného výkonu AMD FX krapet zalekl (nečetl zřejmě správné zdroje) a vymyslel plán na udržení pozice lídra i v případě, že by FX-8150 skutečně Core i7-2600K porazil. O tom svědčí fakt, že v oficiální srpnové roadmapě Intelu není o modelu Core i7-2700K ani slovo. Paradoxně jsou v ní desítky modelů na tento i příští rok, ale o 2700K opravdu nic. První zmínka o tomto nejvyšším modelu se objevuje až v září, kdy jde možná o rychlé řešení potenciálního problému s FX.

Intel Core i7-2700K – nejrychlejší Sandy Bridge v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud si ale myslíte, že Intel tento model ušil narychlo, je to omyl. Procesor se stejnými parametry je na trhu už několik měsíců. Nejmenuje se Core i7-2700K, ale Xeon E3-1280. Má odemčený násobič a jeho česká cena je kolem 13 000 Kč s DPH. Intel tedy tento procesor dávno vyrábí a má k dispozici, stačilo jen vyrobit nové krabičky a změnit potisk na chladiči čipu. Také musel dost výrazně snížit cenovku procesoru, což se mu asi dvakrát nechtělo. Jak vidíte z obrázku, ani procesorem Core i7-2700K s taktem 3,5 GHz nevytáhl Intel své poslední eso z rukávu. K dispozici je totiž i model s frekvencí 3,6 GHz a Turbem na pěkných 4 GHz. Ten se zatím prodává pouze pod názvem Xeon E3-1290 za 17 000 Kč s DPH. Potenciální Core i7-2800K tedy existuje a možná bude časem i vydáno. Spíše myslím, že nikoliv, ale uvidíme. Do této třídy již brzy přijdou nové čtyřjádrové procesory platformy SNB-E s vysokými frekvencemi a budou zde LGA 1155 zdatnými konkurenty.

Intel Core i7-2700K – nejrychlejší Sandy Bridge v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak nakonec výkon AMD FX dopadl víme, a nejvyšší model není v žádném případě konkurentem pro Core i7-2600K. V tuto chvíli tedy Intel výše taktovaný model ani nepotřebuje, když už jich ale pár tisíc vyrobil, tak jej uvést musí. Uvedení proběhlo v tichosti bez větší pozornosti médií i veřejnosti. Také výroba bude jistě hodně omezená, raději jádra Intel použije do dvakrát dražších Xeonů. Intel svou další dominanci na trhu oslavil a už se nyní plně soustředí na uvedení strategického produktu v high-endu. I když má novinka X79 Express mnoho kompromisů a řada slíbených věcí byla nakonec z platformy odstraněna (vypnuta), půjde o základ, který bude high-end definovat minimálně příští tři roky. Patice by měla být stejná i pro 22nm nástupce už brzy uvedených procesorů.

Frekvence modelu Core i7-2700K se proti staršímu modelu zvýšily jen o 100 MHz v základu i Turbu. To znamená, že výkon narostl maximálně o několik procent úměrně zvýšeným taktům. Výkon tedy nebude žádným překvapením. Test přesto není zbytečný, jelikož až budeme testovat nižší modely SNB-E, může se nám srovnání s nejvýkonnějším SNB-DT hodit. Uvidíme, jak moc si Intel se svými platformami „leze do zelí“. Důležitou částí testu pak budou možnosti přetaktování. Zde nemá Sandy Bridge konkurenci, i přesto, že AMD FX se dá velmi slušně přetaktovat. Bude potenciál Core i7-2700K vyšší než u současných modelů? Jde o výběrový křemík s lepšími provozními vlastnostmi, nebo o zcela běžný čip? To jsou otázky, které nás zajímaly nejvíc. Pojďme si na ně odpovědět testem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama