Intel Core i7 950 a 975 Extreme - Náskok se zvyšuje
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i7 950 a 975 Extreme - Náskok se zvyšuje

Intel Core i7 950 a 975 Extreme - Náskok se zvyšuje

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 6. 2009 00:00 13

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Intel Core i7 975 a 950 3. Testovací systémy 4. Přetaktování a teploty 5. Syntetické testy - Paměti
6. Syntetické testy - Benchmarky 7. Praktické testy 8. 64-bitové testy a spotřeba 9. Shrnutí výkonu 10. Zhodnocení a závěr ...

V těchto dnech uvádí Intel dva nové procesory Core i7 ve vylepšené výrobní revizi D0. Jedná se o dva nejrychlejší "Nehalemy" na trhu, které přinášejí proti starším modelům několik procent výkonu navíc. Pojďme se v dnešním testu podívat, jak se mírné navýšení frekvence projevilo na výsledku a zdali se vyplatí uvažovat u upgrade.

Reklama

V době CeBITu jsme mohli vidět několik pečlivě vybraných procesorů AMD Phenom II X4, jak lámou v rukách přetaktovačů všechny možné rekordy v taktování. Intel tehdy krapítek "ostrouhal" a tak se Francois Pidnoel (duchovní otec procesorů Extreme Edition) nechal slyšet, že to tak Intel nenechá a má trumf v rukávě. Tím je právě revize D0, která si měla v taktování notně polepšit. Na začátku týdne jsem vám přinesl pohled na novou revizi u modelu Core i7 920, a schopnosti novinky jsou skutečně výrazně lepší. Tak se tedy zrodil nápad vytvořit ještě "extrémnější" model než je Core i7 965 a tím je dnes testovaný Core i7 975 Extreme.

Již za pár týdnů dodal Intel první Core i7 975 známému taktovači FUGGERovi, a ten s ním skutečně dosáhl úctyhodné frekvence 5,8 GHz. O onoho okamžiku do dnešního uvedení ale uběhlo několik měsíců a teprve nyní se největší nadšenci dočkali. Mohou si pro "svůj" extrémní čip jít a podrobit jej zkoušce ohněm, tedy spíše ledem. To, že tento procesor vznikl jen pro úzkou skupinu uživatelů nemusím připomínat, to je jistě všem zřejmé - cena procesoru začíná na 23 000 Kč s DPH.

Intel Core i7 950 a 975 Extreme - Náskok se zvyšuje
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud by běžný uživatel hledal u nejvyššího modelu nějak zajímavý poměr ceny k výkonu, měl by prostě smůlu. Nejvýkonnější desktop procesor na trhu se těmito měřítky neřídí, spíše naopak. Pokud jste extrémisté a nemáte hluboko do kapsy, je to procesor pro vás, vy ostatní se porozhlédněte jinde. Společně s vlajkovou lodí Core i7 975 Extreme ale uvádí Intel celou inovovanou řadu i levnějších čipů. Podívejme se společně, jak se nabídka Core i7 od této chvíle změní.

Nové modely

Do dnešního dne nabízel Intel trojici Core i7 procesorů. Jednalo se o modely Core i7 920, 940 a 965 Extreme. Všechny jsou vyrobeny v původní revizi C0/C1, která se ale přestala úplně vyrábět a jen se doprodává. S příchodem revize D0 se tedy mírně obměňuje i nabídka. Nejnižší model Core i7 920 zůstal zachován a nemění se ani jeho cena. Zcela zrušen byl model Core i7 940 s frekvencí 2,93 GHz, jeho náhradou je nový Core i7 950 s taktem 3,06 GHz. Cena středního modelu je také zachována, nyní ale získáte o kousek vyšší výkon. Třetí novinkou je samozřejmě nejvyšší model Core i7 975 Extreme s taktem 3,33 GHz. Ten tedy přejímá žezlo výkonového krále. Všechny vyjmenované procesory jsou již vyráběné v revizi D0, tedy předpokládejme lepší možnosti taktování a nižší teploty.

Intel Core i7 950 a 975 Extreme - Náskok se zvyšuje
i Zdroj: PCTuning.cz

Také se hovořilo o modelu Core i7 930, který měl mít parametry jako Core i7 940. Nakonec to ale vypadá, že jeho existence byla jen fáma kolující po internetu a nikdy se na trh nedostane. Vzhledem k brzkému nástupu Core i5 by to ostatně byl trošku zvláštní krok. V této souvislosti je nutné předložit další spekulaci, která ale vychází z důvěryhodného zdroje. Po uvedení platformy Core i5 prý Intel ukončí výrobu Core i7 920 a 950, které výkonem nahradí modely Core i5. Patice LGA 1366 a Core i7 bude nadále určená pouze pro Extreme čipy nadšenců. Jak dlouho je ale otázka, nová 32nm jádra Core i7 budou totiž možná vyžadovat nové desky. To už se ale pouštíme daleko za hranice dnešní reality, vraťme se na zem k dnešnímu testu.

Core i7 ve slajdech

Ano, marketingové slajdy to je moje. Ani v tomto případě vás o ně nepřipravím a podívejme se společně, co nám chce Intel o Core i7 a nových modelech říci. Obrázky jsou pouze tři, tedy vás před další kapitolou dlouho nezdržím.

Intel Core i7 950 a 975 Extreme - Náskok se zvyšuje
i Zdroj: PCTuning.cz

První slajd je obecného charakteru a říká nám, že Core i7 je nejvýkonnější procesor pro desktopy. Nadšenci a hráči by určitě měli o upgrade na procesor rodiny Core i7 přemýšlet, protože jen s ním získají ultimátní výkon v požadovaných aplikacích a využití.

Intel Core i7 950 a 975 Extreme - Náskok se zvyšuje
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhý obrázek připomíná hlavní vlastnosti a přednosti procesorů Core i7. Za vyzdvihnutí stojí Hyper-Threading technologie a navyšování výkonu v jedno-vláknových aplikacích Turbo Boost. Procesory jsou vybaveny 8MB paměti cache a řadič pamětí je integrován v CPU. Komunikaci procesoru se zbytkem systému obstarává rychlá sběrnice QPI s propustností až 25,6 GB/s.

Intel Core i7 950 a 975 Extreme - Náskok se zvyšuje
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední slajd popisuje vlastnosti dvou nových modelů, my už specifikace známe, na obrázku si je pouze připomeňme. Je škoda, že s novými modely a revizí, nepřišla i oficiální podpora pro rychlejší paměti DDR3. Všechny desky umožňují nastavit téměř jakoukoliv frekvenci pamětí, jen Intel stále uvádí oficiálních 1066 MHz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama