Intel Core i7-9800X: Osm jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i7-9800X: Osm jader Skylake-X v testu

Intel Core i7-9800X: Osm jader Skylake-X v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

17. 1. 2019 03:00 31

Seznam kapitol

1. Staré procesory s novým názvem 2. Frekvence Core i7-9800X 3. Představení Intel Core i7-9800X 4. Testovací systém a specifikace 5. Měření aplikačního výkonu
6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování Core i7-9800X 9. Přetaktování pamětí 10. Hodnocení a závěr

Můžeme s klidem říci, že osm procesorových jader se stalo běžnou výbavou počítačů. AMD Ryzen 7 2700X i Core i9-9900K mají osm jader a jejich výkon známe. Jaký ale nabídne výkon osmijádro Core i7-9800X z druhé generace Skylake-X určené do nejvyšší desktopové platformy Intelu LGA 2066, se podíváme v tomto testu.

Reklama

Staré procesory s novým názvem

Intel Core i7-9800X: Osm jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Na procesorech do patice LGA 2066 je vidět, jak je Intel v nesnázích a neví kam se posunout. První generace Skylake-X byla poznamenána několika excesy. Jako první vyšlo desetijádro, pak dlouho nic. Na nejvyšší modely jsme čekali několik měsíců, na trh se ale nakonec přeci jen dostaly. Zajímavé nebyly a prodávaly se opravdu špatně. Co jsem hovořil se zástupcem největšího českého prodejce, prodeje Skylake-X byly v řádu kusů měsíčně. Předražený a pro mnoho z nás zbytečný produkt. Ani tak ale Intel cenu nesnížil, raději procesory přestal vyrábět, než by je udělal dostupnější.

AMD tlačí na Intel ze všech stran, a i samotný Intel na sebe tlačí problémy s 10nm výrobou, problémy s kapacitou 14nm výroby, a i přesto druhou generaci procesorů opět zdražil. Jako by AMD a jeho nabídka neexistovala, přitom mu prodeje v Retailu zcela jsitě AMD ukusuje, a to celkem významně. Intel je ale jak vzdorovitý zabedněnec, prostě nepovolí, je to věc cti jeho představitelů – „přeci neustoupíme firmičce, která je menší než naše kantýna“. A tak se stalo. Druhá generace Skylake-X je k pláči. Téměř nulová inovace, nulová invence. Prostě vezmeme staré procesory, uděláme na ně jiný potisk a pustíme je se zpožděním tří měsíců na trh. Stejně je nikdo nebude kupovat, tak je to jedno. Přesně takhle mi uvedení Skylake-X druhé generace připadá.

Intel Core i7-9800X: Osm jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Aby se neřeklo, zvýšil Intel mírně frekvence všech procesorů a z nabídky odstranil šestijádro. Tím nejdůležitějším je ale konečně opuštění nesmyslu s omezením PCIe linek. Všechny procesory Skylake-X mají nyní plných 44 PCIe linek. To považuji za zajímavý posun. Kdo měl například první šestijádro s 28 linkami PCIe, může pro něj být osmijádro nebo desetijádro s 44 PCIe dobrým upgradem. Dále Intel nahradil pastu pájením takže teploty mohou být teploty lepší. To mne dost zajímá. Osobně se Skylake-X druhé generace zabývat moc nechci, nepřináší nic zajímavého. Otestuji pouze jeden, nejlevnější a tudíž nejzajímavější model, který je použitelný také pro hráče. Vše ostatní je už spíše pro profesionální využití. Na všechny modely se podívejme v tabulce:

Skylake-X 2019

Intel Core i7-9800X: Osm jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už jsem zmínil, tentokrát už není dostupné nic pod osm jader. Žádá šestijádra nebo čtyřjádra se nekonají. To je dobře. Zajímavé je ale použití LCC die pro jediný procesor, nejnižší Core i7-9800X. Divím se, že se to Intelu vyplatí. Cena základního modelu je 17 000 korun. Následují dvě desetijádra. Model Core i9-9820X za 25 000 korun má menší cache a nižší takty. Smysl tohoto modelu nechápu. Plné desetijádro Core i9-9900X stojí 27  000 korun a nabízí plnou výbavu včetně cache. Dále pokračují modely s dvanácti, čtrnácti a šestnácti jádry. Ceny jsou od 33 000 korun do 46 000 korun.

Nejvyšší model Core i9-9980XE s osmnácti jádry je za 55 000 korun. To jsou vskutku brutální ceny. Za zmínku stojí podpora pamětí DDR4-2666 u všech modelů a stejné TDP 165 W. Kromě výše zmíněného přichází na trh i Xeon W-3175X, 28jádrový procesor za cenu 120  000 korun. Budete k němu potřebovat jinou desku s paticí LGA 3647. Ten má TDP 255 W. U Intelu ale TDP neznamená spotřebu jako u AMD, ale minimální výkon chladiče potřebného k uchlazení CPU.

Základ Xeon

Intel Core i7-9800X: Osm jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Připomeňme si ještě základ Skylake-X. Na obrázku vidíme všechna křemíková jádra, které Intel používá do Skylake-X a Xeonů. Modré jádro v rohu je čtyřjádrový Kaby Lake, a je zde jen pro srovnání velikostí se Skylake-X. Zcela vlevo je křemík LCC s fyzickými deseti jádry, na něm jsou postavené všechny čipy nižších řad Skylake-X (6,8,10 jader). Uprostřed je křemíkový čip označený jako HCC s osmnácti fyzickými jádry. Ten slouží všem ostatním Skylake-X procesorům (12,14,16,18 jader). Na něm je postavený nejvyšší model Core i9-9980XE. V záloze je pak ještě masivní XCC křemíkový základ. Ten nese dvacet osm jader. Ten využívá monstrózní Xeon W-3175X. Pokud ho Asus dostane půjčený, test vám přineseme. Jako další meta, je pak párování těchto jader do jednoho procesoru, jako to dělá AMD. Také Intel uznal, že půjde touto cestou. Ovšem jen ve velmi omezeném počtu produktů.

Osm jader = standard

Upřímně si myslím, že osm jader je pro střední třídu, herní počítač nebo domácí stroj naprosto dostatečný počet jader. Když jsem tvrdil, že Ryzeny 3000 budou maximálně osmijádra, byl jsem za škarohlída, ale potvrdilo se. AMD umí vyrobit víc než osm jader v Ryzenu, ale proč by to dělali? K čemu je v herním stroji deset jader a více, když paradoxně výkon slábne kvůli špatnému scheduleru ve Windows. AMD to ví, proto jsou Ryzeny stále osmijádra, a víc jader bude patřit Threadripperům. Také Intel by byl blázen, kdyby na 14 nm vyráběl desetijádro Coffee Lake. Takový čip nepůjde uchladit a spotřeba by byla extrémní.

Intel Core i7-9800X: Osm jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jaká je tedy situace na trhu osmijader? Můžeme si vybrat ze tří nejvyšších produktů. Nejdražší je Core i7-9800X za 17  000 korun, Core i9-9900K je za 15  000 korun a Ryzen 7 2700X pořídíte za 8800 korun. Jak vidíme, Intel drží ceny vysoko, naopak AMD pořídíte za skoro polovinu. Všechny tři procesory mají osm fyzických jader a vlastní SMT režim (šestnáct logických vláken). Nejvýhodnější je AMD, ale má také nejnižší výkon. Také základní desky jsou pro něj nejdostupnější. Co si zvolíte, je na vás, my dnes prozkoumáme to nejdražší osmijádro, a porovnáme ho hlavně s výkonem dvou zmíněných.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama