Intel Core i9-7980XE: Osmnáct jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i9-7980XE: Osmnáct jader Skylake-X v testu

Intel Core i9-7980XE: Osmnáct jader Skylake-X v testu | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 10. 2017 03:00 68

Seznam kapitol

1. Prémiový „Extreme“ procesor 2. Takty Core i9-7980XE 3. Intel Core i9-7980XE 4. Testovací systém
5. Spotřeba a teploty 6. Shrnutí výkonu a ceny 7. Zhodnocení a závěr...

Pokud vás počítač živí a využijete brutální vícevláknový výkon, je Core i9-7980XE vaší jasnou volbou. Jde o nejvýkonnější procesor v desktopu, který vyjde stále levněji než Xeony a nabídne bezkonkurenční výkon. Jde také solidně taktovat (4,6 GHz), ale bez výkonného vodního chlazení o tom vůbec neuvažujte. S vyšším napětím totiž prudce roste spotřeba.

Reklama

Zhodnocení a závěr...

Intel Core i9-7980XE: Osmnáct jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon

Pokud budeme na procesor pohlížet z pohledu vícevláknového výkonu, jde jednoznačně o nejvýkonnější „desktopový“ procesor na trhu. Nepřekoná jej nic, ani maximálně přetaktovaný Threadripper 1950X se šestnácti jádry. Ten má na frekvenci 4,1 GHz podobný výkon jako Core i9-7980XE na default (dle Cinebench R15). Co se týká jednovláknového výkonu a her, zde Core i9 svou jasnou převahu ztrácí. V obou těchto aplikačních nasazeních bude výrazně lepší Core i7-8700K, které nabízí významně vyšší frekvence. Tohle není herní procesor, ani cenou, frekvencemi nebo počtem vláken. Core i9-7980XE je čip pro profesionály, kteří potřebují co nejvíc vláken, a zrychlení jejich práce znamená zrychlení toku peněz na jejich bankovní konto. Za třicet šest vláken totiž zaplatíte sice hodně, ale stále méně než za podobnou stanici založenou na Xeonech. Pokud je tohle váš obor podnikání, Core i9-7980XE si kupte, nebudete litovat.

Přetaktování

Znovu připomínám, že výhodou proti Threadripperům je u Skylake-X slušné přetaktování. Druhá vlna čipů je založena na jiném křemíku než ta první končící desetijádrem. Ukázalo se, že původní HCC Xeony střední třídy jsou na tom lépe s napětím, které je měřitelně nižší než u LCC procesorů. To dává Core i9-7980XE výhodu v lepší spotřebě a teplotách.

Na základním napětí je přetaktování 4,4–4 GHz možné. S mírně navýšeným napětím 1,15–1,2 V se dá dostat až na frekvence 4,6 GHz u lepších procesorů, u těch nejlepších i výše. Problém jsou pak už teploty a spotřeba. Ta je extrémně vysoká (příkon PC až 560 W) a tento čip vyžaduje tu nejlepší desku na trhu, s maximálně silnou napájecí kaskádou. Na levné desky zapomeňte, stejně tak na chlazení vzduchem – pokud chcete taktovat, musíte mít vodu. Paměti jdou taktovat solidně, na první pokus jsem se bez jakéhokoliv ladění dostal na frekvenci 3800 MHz se čtveřicí modulů.

Subjektivní názor

Vlajková loď Skylake-X byla pro mne v několika ohledech překvapením. Vysoký vícevláknový výkon jsem čekal, ale nikoliv při takhle solidních teplotách a relativně normální spotřebě. Spotřeba se příliš neliší od desetijádra Core i9-7900X, a to je hodně luxusní výsledek. Také teploty s klidem zvládne na defaultu i vzduchové chlazení, což je dobrá zpráva. Velmi dobré je i přetaktování, kdy čip jen s mírně vyšším základním napětím dává 4,4–4,5 GHz. Problém nastane až při napětí nad 1,15 V. To spotřeba doslova vystřelí vzhůru o stovky wattů! Skok ze základního odběru 275 W na 565 W je masakr. V tento okamžik už dostane vaše deska, chladič i zdroj řádně zabrat. Pokud máte navíc třeba GeForce GTX 1080 Ti, jděte si koupit nový zdroj, protože 1 kW už bude málo.

Pro koho je tento procesor určen, už jsem probíral v prvním odstavci. Pokud jste hráči, dejte od něj ruce pryč, tohle pro vás není dobrý procesor. Za jeho cenu můžete mít špičkovou herní sestavu celou, pořídíte Core i7-8700K se skvělou deskou a ještě zbude na GeForce GTX 1080 Ti. V případě, že pro vás každé jádro navíc znamená posun a urychlení práce, není co řešit. Core i9-7980XE vás nemůže zklamat v žádném ohledu, s patřičnou deskou si vyrobíte skutečné vícevláknové monstrum. A pokud si někdy budete chtít něco zahrát, nebude vás tento čip výrazně brzdit, zejména ve 4K. Pokud ale chcete ušetřit a tuhle nehoráznou cenu neplatit, kupte Threadripper, a budete také spokojení.

Intel Core i9-7980XE: Osmnáct jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Intel Core i9-7980XE: Osmnáct jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejvýkonnější desktop procesor na trhu si zaslouží nejvyšší ocenění!

Intel Core i9-7980XE: Osmnáct jader Skylake-X v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Testovací základní desku zapůjčil ASUS Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama