Intel Core i9-9900X: Deset jader Skylake-X v testu
PCTuning Článek

Intel Core i9-9900X: Deset jader Skylake-X v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 1. 2019 03:00 49

Seznam kapitol

1. Zvoní osmijádrům hrana? 2. Frekvence Core i9-9900X 3. Představení Intel Core i9-9900X 4. Testovací systém a specifikace 5. Měření aplikačního výkonu
6. Měření herního výkonu (1080p) 7. Spotřeba a teploty 8. Přetaktování Core i9-9900X 9. Přetaktování pamětí 10. Hodnocení a závěr

Hovoří se, že rok 2019 může znamenat posun mainstreamu od osmi jader k vyššímu počtu. AMD možná uvede pro AM4 dvanáct i šestnáct, Intel se pokusí vyrobit deset jader Coffee Lake. Nebude tedy špatné výkon deseti jader změřit. Budeme mít alespoň základní měření, kdyby se zvěsti naplnily. 

Reklama
Reklama

Hodnocení a závěr

Intel Core i9-9900X: Deset jader Skylake-X v testu

Výkon

Výkon deseti jader mne příjemně překvapil, jelikož i přes nižší frekvence, než jsem čekal, byl solidní. Aplikační výkon je asi 15 procent nad osmijádro Core i7-9800X a herní výkon je o 8 procent vyšší. Větší kapacita a menší fragmentace cache se projevila pozitivně. Také je vidět, že některé herní tituly si umí s deseti jádry poradit a využít je. Tentokrát jsem celkem spokojen, po zklamání u Core i7-9800X si tentokrát Skylake-X krapet napravují reputaci. Pokud nějaký Skylake-X kupovat, tak začněte přemýšlet jako o minimu o tomto procesoru. Také to dává smysl, jelikož pokud osmijádro od Intelu, jedině Core i7-9700K nebo Core i9-9900K. Platforma X299 začíná dávat smysl až od deseti jader.

Přetaktování

Základní takt všech jader je 3,9 GHz. Mně se podařilo přetaktovat všechna jádra na 4,6–4,7 GHz. To odpovídá praxi i s jinými modely Skylake-X. Jde o nárůst výkonu cca 20 procent, což je už velmi slušené navýšení. Díky pájení je možné taktovat i se slabšími AIO vodními sety, máme vyšší rezervu. Teploty jsou totiž skvělé, přibližně o 10 °C nižší než u loňských čipů s pastou. Bez taktování je použitelný i vzduchový chladič. Velice dobře jdou taktovat i paměti, kdy není žádný problém s frekvencí 4000 MHz u všech čtyř modulů.

Subjektivní názor

V případě, že přeskočíme mainstream s osmi jádry, je prvním dalším krokem deset jader. AMD nabízí až dvanáct jader v Threadripperu, možná časem i jako Ryzen. V tuto chvíli má deset jader jenom Intel, a Core i9-9900X není špatný procesor. Má plnou výbavu, tedy plnou cache a plný počet PCIe linek. To z něj dělá i zajímavý pracovní procesor, který lze solidně využít i k hraní. Přetaktování je slušné, včetně pamětí. Brutální je ovšem cena. Za cenu 27 000 Kč, kterou Intel požaduje, můžete mít Threadripper se šestnácti jádry a s příplatkem sedm tisíc už jader dvacet čtyři. Cenová politika Skylake-X je zcela odtržená od reality. Uvidíme, zdali AMD donutí Intel letos jednat a zlevňovat. Zatím se to ještě nikdy nepovedlo, ale to ukáže až čas. Vše závisí na AMD a jejich nabídce a nebo dotažení 10nm výroby Intelu.

Intel Core i9-9900X: Deset jader Skylake-X v testu

Intel Core i9-9900X: Deset jader Skylake-X v testu

Za půjčení procesoru děkujeme obchodu Mironet

Intel Core i9-9900X: Deset jader Skylake-X v testu

Testovací základní desku zapůjčil ASUS Czech republic

Intel Core i9-9900X: Deset jader Skylake-X v testu

Paměti DDR4 poskytl Corsair

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning