intel-dx58so-a-zhodnoceni-desek-pro-core-i7
PCTuning Článek

Intel DX58SO a zhodnocení desek pro Core i7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

7. 11. 2008 01:00 27

Seznam kapitol

1. Úvod ... 2. Intel DX58SO - balení 3. Intel DX58SO - specifikace 4. Intel DX58SO - bližší pohled 5. BIOS a zhodnocení
6. Desky pro Core i7 7. Výkonové testy a spotřeba 8. Přetaktování 9. Hodnocení a závěr

Dnes se podíváme na poslední produkt s čipsetem X58 Express, bude jím základní deska přímo od Intelu. Po její recenzi vás čeká zhodnocení všech desek, které jsme vám celý týden představovali. Podíváme se na jejich výkon, možnosti přetaktování a přínos uživateli. Závěrečná doporučení samozřejmě nevynecháme.

Reklama
Reklama

Nyní nás tedy čeká úplný závěr a zhodnocení všech vlastností desek, které už známe všechny. Podíváme se na každou desku zvlášť, a pokusíme se nějak celkově shrnout její výhody a nevýhody.

Intel DX58SO

Intel DX58SO a zhodnocení desek pro Core i7

Příslušenství je opravdu slabé, a vlajková loď Intelu pro novou platformu pro "majetné" by asi měla ukazovat kupujícímu, že své peníze neutratil nadarmo. Takhle to vypadá, že Intel šetří a zákazník jeho luxusní desky si nezaslouží nic navíc. Zpracování desky je netradiční, a nestandardní layout může mnoho zákazníků odradit. Jinak je deska vyrobena precizně, jenom na chlazení by se nemuselo tolik šetřit. Jižní můstek by potřeboval chladit lépe. Přetaktování je velikým překvapením, a od této desky jsem čekal horší výsledek. Tady můžeme s klidem prohlásit, že jde o desku vhodnou i náročným ladičům a taktovačům. Výkon se drží v rámci několika procent od všech ostatních desek, někde deska trochu zaostává, rozdíly jsou ale velmi malé. Cena není vzhledem k možnostem desky, přetaktování a výkonu, nějak extrémně vysoká. Při srovnání s konkurencí za podobnou cenu ale neobstojí. Pokud by deska stála o 2000Kč méně, byl by to možná prodejní hit pro Core i7. S motherboardem jsem neměl během testování žádný problém, a vše bylo stabilní.

Výhody: Dobré přetaktování, vysoký výkon, možnosti ladění v BIOSu, nízká spotřeba, CrossFire, vyjímatelný BIOS.

Nevýhody: Netradiční layout, napájecí konektor uprostřed desky, pouze jeden PCI, nepodporuje SLI, pouze čtyři sloty na paměti, nedostatečné chlazení, nemá Floppy a IDE port, vysoká cena (6700Kč).

Gigabyte EX58-UD5

Intel DX58SO a zhodnocení desek pro Core i7

Příslušenství je tradičně solidní, ovšem na mnohé desky testu nestačí. Nejde ale o nejvyšší model, takže to desku omlouvá. K krabici najdeme všechno důležité a chybět by nemělo uživateli nic. Zpracování desky je excelentní, kvalitní součástky a systém Ultra Durable 3 jsou špičkou na trhu základních desek. Chlazení také odpovídá segmentu high-endových desek a nemá žádné nedostatky. Layout má deska dobrý, ovšem několik chyb se najde. Nepoužitelnost prvního PCIe x1 výrobci neodpustím. Přetaktování je perfektní, a deska téměř dosáhla na 200MHz pro základní frekvenci. Výkon desky ji vynesl na pomyslné druhé místo ze všech testovaných. Ovšem rozdíly proti dalším deskám jsou malé, nijak výrazně deska další nepřekonává. Cena je sice vysoká, vzhledem k výkonu, přetaktování, kvalitnímu zpracování jde jasně o favorita pro přechod na Core i7. Nabízí nejlepší poměr cena/výkon ze všech testovaných. Ani s touto deskou jsem neměl žádný problém, jak při testech ani při přetaktování.

Výhody: Skvělé přetaktování, kvalitní součástky a layout, detailní ladění v BIOSu, vysoký výkon, CrossFire X a Tri-SLI, dvojí BIOS, kvalitní chlazení, nejnižší cena (6200Kč)

Nevýhody: Drobné chyby v rozložení komponent, slabší příslušenství, utilita Easy Tune 6 ještě nefunguje stoprocentně, plastové kolíky na chlazení.

MSI Eclipse

Intel DX58SO a zhodnocení desek pro Core i7

V tomto případě je příslušenství doslova luxusní, zde opravdu zákazník vidí, že za své peníze dostává nadstandard. Power Genie modul a mnoho dalších věcí prostě potěší. Zpracování a layout je v tomto případě témě bez chyb a podle mého názoru je rozmístění součástek nejlepší ze všech testovaných desek. Použití kvalitních součástek a moderního napájení je pouze "třešničkou na dortu". Přetaktování sice mírně zaostává za konkurencí, ovšem 10MHz na základním taktu není nic tragického. S dalšími BIOSy jistě deska své soupeře dožene i v tomto směru. Výkon byl ze všech desek nejvyšší, i když tady také platí, že rozdíly vůči ostatním jsou malé. Prvenství bychom ale desce nechtěli ubrat, má na něj právo. Cena této desky je velmi vysoká, a nejsem si jist zda zcela oprávněná. Cena pod 7000kč by jí slušela lépe, a pomohla jistě i v prodeji. Za luxusní desku se ale platí, a MSI si ji cení takto, nic s tím neuděláme. Kromě zmíněného problému s updatem BIOSu, jsem byl s deskou nadmíru spokojen, během testu neměla žádný problém.

Výhody: Nejlepší layout, kvalitní součástky, bohaté příslušenství, diagnostický displej, solidní přetaktování, kvalitní BIOS, nejvyšší výkon, CrossFire X a Tri-SLI, kvalitní a účinné chlazení.

Nevýhody: Vysoká cena (7600Kč), připájený čip BIOSu, slabší přetaktování než konkurence,  plastové kolíky na chlazení.

Asus P6T Deluxe

Intel DX58SO a zhodnocení desek pro Core i7

Příslušenství desky odpovídá dané kategorii produktu. Postrádat nebudeme téměř nic, externí zvukovou kartu bychom ale jistě ocenili více. Zpracování desky je tradičně perfektní, a nedá se mu nic vytknout. Deska není primárně určena hráčům, a tak je rozložení portů pro tento účel ne zcela vyhovující. Pokud se spokojíte se dvěma kartami v Multi-GPU, tak nebudete mít problém. Přetaktování je excelentní, a deska je v tomto směru jasný přeborník a favorit. Vyladěnost BIOSu a delší ladění výrobcem přineslo své ovoce. Výkon je také skvělý, deska spolu s Gigabyte obsadila druhé místo. Že výkon desek se liší jen málo, ale asi už nemusím připomínat. Cena desky není nikterak levná, ovšem ani neadekvátně předražená. Za své peníze dostanete skutečně hodně, a když oželíte OC Palm získáte stejně dobrý poměr ceny a výkonu jako u desky Gigabyte.

Výhody: Excelentní přetaktování, zpracování a použité součástky, bohatá výbava, SAS řadič, kvalitní chlazení, BIOS je vyjímatelný, vysoký výkon, CrossFire a SLI.

Nevýhody: Vyšší cena (6800Kč), nepodporuje CrossFire X a Tri-SLI, výkon SAS řadiče je otázkou, plastové kolíky chlazení.

Asus Rampage II Extreme

Intel DX58SO a zhodnocení desek pro Core i7

Příslušenství odpovídá nejvyšším edicím R.O.G. a je velmi bohaté. Jasné zaměření na extrémní přetaktování ale ustoupilo uživatelskému komfortu, a příbal i vzhled desky je tomu podřízen. Postrádat ale fyzicky nebudete nic. Zpracování je luxusní, a nemá v dnešních deskách konkurenta. Kvalitní součástky, kondenzátory a chlazení je připevněné šrouby dokazuje směřování do extrémních podmínek. Také layout je bezchybný, a kromě jediného PCI slotu není co kritizovat. Přetaktování je samozřejmě maximální, od druhé desky Asus se ale příliš neliší, narážíme na limity CPU, nikoli desek. Množství voleb v BIOSu a detaily, jako náhled napětí a frekvencí jsou bonusem navíc. Výkon desky je také velmi vysoký a od ostatních se liší opět jen málo. Nedá se ale říci, že by deska byla v tomto ohledu nejlepší. Cena desky je doslova astronomická, za částku přes deset tisíc je možné koupit celý počítač na platformě AMD, zde máme jen desku. Chlazení, napěťová karta, sondy, tlačítka a teplotní čidla něco stojí, a výrobce si to nechává řádně zaplatit.

Výhody: Zrozena k extrémnímu přetaktování, napěťová karta eliminuje problém s 1,65V na pamětech, vysoké přetaktování, teplotní čidla a napěťové sondy, tlačítka pro nastavování za chodu, kvalitní chlazení, možnosti BIOSu, dva BIOS čipy, spousta R.O.G. vychytávek, CrossFire X a Tri-SLI, solidní výkon,

Nevýhody: Cena (9500Kč), menší počet SATA, někde nepatrně nižší výkon než ostatní desky, pouze jeden PCI, karta X-Fi nemá čip Creative.

Asus nám sdělil, že cena desky nepřesáhne 10 000 a bude se proý prodávat s cenou kolem 9500Kč s DPH. Za mystifikaci se omlouváme.

Závěr a poděkování

Vyhlašovat dnes jednoznačného vítěze nelze. Každá deska má své pro i proti, a jednu vyzdvihnout nad ostatními by nebylo úplně možné. Nejlepší layout a výbavu má bezesporu deska MSI Eclipse, v přetaktování zase doslova "válí" Asus P6T Deluxe a Rampage II Extreme. Deska Gigabyte EX58-UD5 zase nabízí skvělou použitelnost, včetně trojice grafik za nejnižší cenu. Deska Intel DX58SO stojí trošku stranou a kam by se nejlépe hodila netuším. Výbavu má průměrnou, možnosti také a nepatří mezi nejlevnější. Zachraňuje ji pouze solidní přetaktování. Po stránce výkonu jsou si desky také vyrovnané, a vybrat je možné jakoukoliv. Při výběru té správné desky tedy spíše přihlédněte k vaším preferencím a budoucímu využití desky. Pokud budete chtít extrémně taktovat, nebo jen provozovat dvojici karet ve SLI, desku si z těchto pěti jistě vyberete. Z nabídky si zvolí náročnější zákazník, i skromnější.

Za půjčení desky Intel DX58SO děkujeme Intel CZ & SK

Za půjčení desek P6T Deluxe a Rampage II Extreme děkujeme Asus Computer CZ & SK

Za půjčení desky EX58-UD5 děkujeme Gigabyte CZ & SK

Desku Eclipse zapůjčilo MSI CZ & SK, a my také děkujemePokud chcete seriózně podiskutovat o dnešní recenzi, na našich

fórech

najdete příslušný odkaz

ZDE

.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning