Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát

Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 6. 2017 07:00 66

Seznam kapitol

1. Intel Optane – první 3D XPoint disk 2. Disky Intel Optane (16/32 GB cache) 3. Jak funguje Optane Memory 4. Důležitost výkonu 4K čtení 5. Kde lze použít Intel Optane
6. Testovací sestava a specifikace 7. Instalace Software Optane Memory 8. Syntetické testy 9. Reálné aplikace, hry a systém 10. Závěr

Název článku opravdu nelže, pomocí malého disku SSD Intel Optane s novými pamětovými čipy s technologií 3D Xpoint můžete zrychlit váš starý mechanický HDD několikanásobně. Na úroveň nejrychlejších SSD na trhu. Díky levné diskové cache, je možné mít rychlost SSD a kapacitu HDD najednou. Má to však i svá „ale“... 

Reklama

Závěr

Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát
i Zdroj: PCTuning.cz

Ze všeho nejdříve zhodnoťme výkon a funkčnost. Optane Memory skutečně funguje, a dělá přesně to, co má dle prezentace. Urychluje klasický HDD několikanásobně, sice ne 14× v praxi, jak měl Intel v prezentaci, ale i tak je rychlost a odezva většiny aplikací na úrovni rychlých SSD disků. Zrychlení systému je i subjektivně ohromné, start systému rychlý, načítání aplikací bleskové, je až neuvěřitelné jak systém ožije. Jak se bude systém chovat po roce používání nevíme, ale díky automatické optimalizaci po nějakém čase snad nebude ve výkonu větší rozdíl ani po delší době.

Ke správné funkci si ale musíte systém vycvičit, což se ale děje automaticky, jak svůj počítač používáte. Nemusíte se o to tedy starat, jen je jisté, že spuštění (třeba Office) bude poprvé pomalé, druhý den rychlé a za měsíc, pokud jej nespustíte ani jednou, opět pomalé. To už je dané funkcí Optane Memory. Start systému ale bude od prvního spuštění rychlý vždy.

Položená otázka je jasná: vyplatí se investovat do Optane Memory, nebo je lepší koupit samostatný SSD disk? Podívejme se na odpověď ze všech úhlů a možných řešení. Uvažujme, že máte v počítači starší HDD s vyšší kapacitou, kterou potřebujete, a nehodláte ze svých TB slevit. Systém ale samozřejmě není z nejrychlejších. Možnosti jsou tři: pořízení systémového SSD SATA disku, pořízení SSD NVMe disku a pořízení Intel Optane Memory.

Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát
i Zdroj: PCTuning.cz

Nic menšího než 240-256 GB není rozumné pořizovat, v této kapacitě a s dobrým výkonem lze mít SATA SSD už kolem částky 2500 Kč. Na výběr je z disků Toshiba, Adata, Kingston, Crucial i WD. Těchto značek bych se určitě nebál. Druhá možnost je výrazně výkonnější NVMe disk do slotu M.2 (nebo do PCIe s redukcí). Kolem 3000 Kč můžete vybírat z disků Intel, WD, Adata se čtením od 1,6-2 GB/s a zápisem až 700 MB/s. Vyzdvihnout musím hlavně disk Patriot Hellfire se čtením i zápisem 3 GB/s a 2,3 GB/s. To je na úrovni nejvýkonnějších Samsungů, ovšem za 3500 Kč je to bomba. Samsung 960 Evo začíná na 3800 Kč. Třetí možnost je Intel Optane s cenou 2500 Kč za 32GB verzi a nebo 1300 Kč za 16GB.

Je zde vidět nepoměr mezi cenami, za 32GB Optane zaplatíte jako za desetkrát větší SATA SSD, a jen za příplatek v řádu stokorun už můžete mít NVMe disk a jste výkonem zcela jinde. Pokud by Intel Optane fungoval bez omezení na nejnovější platformu, doporučím jej jako snadné urychlení starších počítačů. V současné situaci je ale jasné, že pořízení samostatného SSD (SATA nebo NVMe) vyjde stejně draze a nabízí víc. Pokud máte opravdu napjatý rozpočet a pouze HDD, kupte si 16 GB verzi a váš počítač dostane adrenalinovou injekci, a jeho odezva vás ohromí. V případě, že máte 2500 Kč (nebo víc) na nový disk, kupte si nějaké současné NAND SSD, Optane Memory pro vás nemá smysl.

Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát
i Zdroj: PCTuning.cz

Intel Optane 32 GB v testu: zrychlete starý disk až pětkrát
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení disků do testu děkujeme obchodu Alza.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama