Intel Pentium G4400, AMD Athlon x4 950 a Ryzen 3 1200 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Pentium G4400, AMD Athlon x4 950 a Ryzen 3 1200 v testu

Intel Pentium G4400, AMD Athlon x4 950 a Ryzen 3 1200 v testu

Vít Komínek

Vít Komínek

29. 11. 2017 03:00 33

Seznam kapitol

1. Úvod, Pentium G4400 2. AMD Athlon x4 950, Ryzen 3 1200, shrnutí 3. Testovací sestava 4. Metodika testování a přetaktování 5. Luxmark, Cinebench R15, x246 benchmark, Photoshop CS6 6. Truecrypt, WinRAR, Kraken Browser Benchmark 7. Futuremark – PCMark 10, 3DMark TimeSpy
8. Counter Strike Global Offensive, DOTA 2 9. Ashes of the Singularity, Rise of the Tomb Raider 10. Deus EX Mankind Divided, Battlefield 1 11. Spotřeba 12. Herní výkon s iGPU 13. Cena, průměrný výkon a cena/výkon 14. Závěrečné shrnutí

Procesorové testy jsou většinou zaměřené na nejvýše taktované modely z jednotlivých modelových řad. Pro ně je ale typické, že za nevelký nárůst výkonu oproti levnějším modelům výrazně připlatíte. My se dnes podíváme další trojici z těch „obyčejnějších“ procesorů, které i přes nízkou cenu stačí na spoustu běžných činností.

Reklama

Výrobci procesorů se snaží propagovat hlavně modely, na kterých vydělávají nejvíc. Proto se u procesorů, které běžně najdete v testech, nedá moc často říct, že by zrovna vynikaly dobrým poměrem cena/výkon.

V obchodech ale okupují většinu pozic na předních místech prodejnosti naopak ty nejlevnější modely z každé modelové řady, mezi kterými sem tam svítí nějaký model odemčený pro přetaktování nad rámec toho, co výrobci procesorů nabízejí.

Oproti špičkovým modelům se ty levnější obvykle odlišují nižší pracovní frekvencí, rozdíl bývá ale jen pár stovek megahertz. Jejich výkon tedy není dramaticky nižší, zato rozdíly v ceně jsou značné. V základu pak nabízejí lepší poměr cena/výkon, a pokud vám na přetaktování zase tolik nezáleží a nemusíte mít vždy jen to nej, jsou o poznání výhodnější.

Vedle klasických velkých testů, ve kterých se i nadále budeme věnovat těm „nejatraktivnějším“ a nejsledovanějším modelům v době jejich uvedení, se v sérii testů chceme soustředit i na zmapování procesorů z „šedé“ zóny v sortimentu výrobců, které se v recenzích zase tak často neobjevují.

V každém z článků se budeme věnovat procesorům v nevelkém cenovém rozpětí a porovnáme v něm produkty, které si konkurují obdobnou cenou. Postupně tak nabudujeme databázi pokrývající velkou část nabídky cenově dostupných procesorů.

V testech nepůjdeme až tak do hloubky, bude v nich o něco méně benchmarků či her, ale zato půjdou více do šířky a pokryjí větší množství modelů – především těch, které se prodávají nejvíce, anebo jsou atraktivní z nějakého jiného důvodu. A nemusí to být vždy jen jejich maximální výkon.

U procesorů, které umožňují přetaktování, se podíváme i na to, kolik výkonu navíc z nich při nějakém rozumném přetaktování na cenově dostupných chladičích dostanete a kam se potom v grafech výkonu posunou.

Minule jsme se zaměřili na Celeron G3930, Pentium G4600, Core i3-7100 a Athlon X4 860K a dnes jejich výsledky doplníme o další tři levné kousky.

Intel Pentium G4400

Pentium G4400 nemáme v testu ani tak kvůli tomu, že by byl v dnešní době nějak zvlášť atraktivní, ale hlavně abychom ve výsledcích měli naměřeno, nakolik je, anebo není HyperThreading u novějších Pentií přínosem. Jedná se totiž o procesor postavený na dnes již starší 14nm architektuře Skylake, který je tvořen dvěma jádry bez podpory HyperThreadingu, a současně na něm tedy mohou běžet jen dvě programová vlákna.

Jádra G4400 jsou taktována na 3,3 GHz a na této rychlosti končí, nemá TurboBoost a nelze jej ani přetaktovat – tedy pokud nevlastníte některou ze základních desek s čipsetem Z170, které s upravenými BIOSy umožňovaly taktovat uzamčené procesory. Dále pak disponuje 3 MB L3 SmartCache a integrovaným grafickým jádrem Intel HD Graphics 510. TDP procesoru je pak stanoveno na 54 W, což je o něco málo více než u Intel Pentium G4600, které podporu HyperThreadingu má.

Intel k procesoru dodává v balení i jednoduchý chladič.

Intel Pentium G4400
i Zdroj: PCTuning.cz
Intel Pentium G4400

Intel Pentium G4400, AMD Athlon x4 950 a Ryzen 3 1200 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama