Jak blízko je opravdová umělá inteligence?
PCTuning Článek

Jak blízko je opravdová umělá inteligence?

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 10. 2017 03:00 46

Seznam kapitol

1. Pro naše dobro 2. Pro maximální užitek 3. Cloud a nová éra 4. Změny ze dne na den 5. Poslušné stádo 6. Evoluční skok

O umělou inteligenci se snaží počítačová věda od svých samotných začátků. Vždy se objevil nějaký módní směr, jako funkcionální programovací jazyky, expertní systémy, automatické klasifikátory či neuronové sítě. A vždy se po čase narazilo na limity, které ta či ona metoda přináší, na scestí, na které může zajít. Jak blízko je skutečná umělá inteligence?

Reklama
Reklama

Hive mind AI může být nejen praktická, ale taky může přijít mnohem dřív, než si myslíme. Pozornost lidí je obrácena k technologické singularitě, ale mozek, který v singularitě vznikne, může být neprakticky obrovský. Vyrobit další anebo lepší mozek by bylo pracné. V případě hive mind singularity ale může inovace přijít velice rychle a velice rychle změnit podobu celé civilizace.

Nedávno jsem sledoval kritickou analýzu pádu Blockbusteru. Není pravda, že by si firma, která založila svoji existenci na půjčování DVD, nebyla vědoma nástupu streamingu. Naopak, před rokem 2000 se pustila do streamovacích experimentů spolu s Enronem, což ale spolu s ním zkolabovalo. Blockbuster se připravoval na přechod na digitální distribuci, ale předpokládal, že půjde o postupný proces, že to bude trvat minimálně patnáct let. Že budou mít dost času na to, aby změnili obchodní model založený na velkém množství půjčoven na ten digitální, že výnos z půjčování bude klesat postupně a že jim zaplatí změnu infrastruktury. Jenomže právě ta prudká změna, ten prudký nástup internetových technologií se mu stal osudný. Nedokázali reagovat dost rychle – a zbyl z nich jenom vtip v South Parkovském dílu „A Nightmare on Face Time“.

Dnes protestují řidiči taxi proti řidičům Uberu. Je možné, že za pár let budou společně protestovat proti tomu, jak je všechny jednoho dne nahradí robotická taxi, taxi, která nepodvádí, respektují předpisy, jezdí nepřetržitě 24/7, nabízí standardní a jasně měřitelnou službu? A že tato změna skutečně může přijít ze dne na den?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning