Jak na instalaci Windows 11 na vašich PC
Článek Jak na instalaci Windows 11 na vašich PC

Jak na instalaci Windows 11 na vašich PC | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 10. 2021 19:09 12

Seznam kapitol

1. Upgradovat hned nebo počkat 2. Windows 11 a požadavky na systém 3. Aktivace všech položek BIOSu 4. Windows 11 na nekompatibilním PC 5. Nastavení VBS a HVCI

Ukážeme si, jak nainstalovat Windows, i když vaše PC nesplňuje oficiální požadavky. Podíváme se i na základní nastavení ovlivňující výkon. Windows 11 smysl mají, v některých hrách je výkon vyšší i o desítky procent.

Reklama
Reklama

Poprvé v historii nám Microsoft hodně zúžil kompatibilní hardware, zejména procesory, které jsou pro běh Windows 11 potřeba. Všechny starší systémy Windows jely v podstatě na jakémkoliv CPU kompatibilním s x86, tentokrát je Microsoft hodně přísný. Než začnete plánovat upgrade, ještě chvilku ale vydržte. Podívejme se, co je pro Windows 11 potřeba:

  • Kompatibilní CPU, dvoujádro, 1 GHz a výš, podpora 64 bitů 
    • (seznam podporovaných procesorů AMD / Intelu)
  • 4 GB paměti RAM
  • 64 GB místa na disku (pro zapnutí specifických funkcí a aktualizace i více)
  • UEFI BIOS s možností Secure Boot
  • TPM modul 2.0 a vyšší
  • grafická karta kompatibilní s DirectX 12 s ovladači WDDM 2.0
  • Rozlišení displeje minimálně 720p, 8 bitů na barevný kanál

Podívejme se na požadavky detailně. Kompatibilní procesor musí být v produkce Intel, AMD a Qualcomm. Třeba VIA podporovaná není. U Intelu musí jít o 8 generaci architektury Core (Skylake), tedy Core i7-7000 a vyšší. Podporované jsou i poslední Atomy, Pentia a další levnější čipy (seznam zde). AMD je omezené na Ryzeny 2000 a vyšší (seznam zde). Pokud se ptáte na důvod těchto omezení, jde o nutnou hardwarovou podporu instrukcí MBEC. Pokud je CPU nemá implementované, stála by softwarová emulace této funkce značný výkon CPU. Některé testy ukazují až 40% ztrátu výkonu. Více se tématu budu věnovat v závěru této kapitoly.

Jak na instalaci Windows 11 na vašich PC

Počítač na obrázku neprošel, chybí mu aktivovaný čip TPM

Druhý podstatný požadavek je UEFI BIOS a možnost zapnout Secure Boot. UEFI je standard v desktopu už řadu let, na noteboocích také již dlouho, pouze u nějakých exotických a starých mobilních strojů by mohl nastat problém. Secure Boot je funkce, která znemožňuje během bootu spouštět rootkity a další škodlivé kódy. Zjednodušeně řečeno, pokud Secure Boot ověří klíč vašeho hardware, klíč vašeho systému a databázi podpisů jádra, systému a ovladačů, zavede operační systém. Pokud jeden z klíčů nebude validní, systém nenaběhne.

Další je požadavek na čip TPM. Ten má několik funkcí, umí generovat šifrovací klíče a bezpečně uchovávat řadu informací. Tuto funkci Windows 11 požadují. V TPM se uchovají data, které zajistí integritu platformy, tedy vašeho systému. Souvisí se Secure Boot, v něm se uchovají důležité klíče. Původně byl vyžadován čip verze 2.0, nyní prý postačí i 1.2.

VBS a HVCI

Teď vás možná napadne, proč je zde tolik bezpečnostních prvků. Je to kvůli VBS a HVCI. Zde je nutné říci,. že zabezpečení jádra virtualizací a HVCI není nové, už Windows 10 jej mají. Ve výchozím nastavení je v nich ale tato funkce vypnutá. Pokud Windows 11 nainstalujete „přes“ vaše Windows 10, zůstane i ve Windows 11 vše vypnuté. Pokud budete instalovat čistou instalaci, a splňujete všechny podmínky, bude defaultně zapnutá.

Podmínky jsou následující: Aktivní Secure Boot, aktivní TPM 2.0 je doporučeno (není striktní podmínka), aktivní Virtualizace, Windows nainstalované v režimu UEFI, žádný konflikt ovladačů. VBS používá hardwarovou virtualizaci k vytvoření zabezpečeného prostoru v paměti mimo operační systém. Tuto paměť pak může využít třeba HVCI, který dokáže izolovat jádro operačního systému před změnami, zabezpečí integritu dat na disku, umí kontrolovat ovladače a soubory na škodlivé kódy ještě před spuštěním.

Jak na instalaci Windows 11 na vašich PC

Problém na některých systémech je dopad na výkon. Aktivací VBS a HVCI (izolace jádra) může dojít k vyšším nárokům na procesor (včetně kompatibilních, moderních čipů) a tudíž ztrátě jeho výkonu pro další aplikace. Microsoft doporučuje VBS na počítačích, kde je výkon prioritou, paradoxně vypnout. Já zkusím dopad na aplikační výkon s VBS zapnutým i vypnutým.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning