jak-zapojit-domaci-sit-krimpovani-konektoru
Software Článek Jak zapojit domácí síť - krimpování konektoru

Jak zapojit domácí síť - krimpování konektoru

David Ježek

David Ježek

4. 1. 2007 01:00 53

Seznam kapitol

1. Teorie 2. Postup krimpování konektoru

Kompletní návod jak zapojit menší nebo domácí počítačovou síť tu již byl, ale pokud by si někdo chtěl místo kabelů kupovaných vyrobit své, může mu ke zdárnému výsledku dopomoci tento návod. Důvod je jasný - připravíte si otvory ve zdi pro kabel a následně, když si jej domů přinesete již s nakrimpovaným konektorem, zjistíte, že připravený otvor ve zdi je užší než konektor.

Reklama

Pro běžné sítě se používá kabel Twisted Pair (TP, kroucená dvoulinka) a zapojení konektorů RJ45 podle standardů T568A a T568B.

Jak zapojit domácí síť - krimpování konektoru
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak zapojit domácí síť - krimpování konektoru
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro sítě standardu 10BaseT/100BaseT (10Mbit/100Mbit) jsou pro komunikaci použity jen dva páry kabelu. Lze tak použít, pokud je to potřeba, tenčí kabel jen se dvěma páry (například telefonní kabel, ale jen na kratší vzdálenosti - kvůli velmi malé tloušťce kabelů bývá na delší vzdálenosti nespolehlivý až nepoužitelný).

Pro propojení počítače s aktivním síťovým prvkem (modem, switch, router, apod.) se používají přímé kabely, čili zapojení konektoru T568A-T568A nebo T568B-T568B.

Pro propojení dvou počítačů přímo bez dalších prvků se používá křížený kabel, tedy se zapojenými konektory podle T568A-T568B.

První
Poslední
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama