Je pájený rozvaděč tepla na CPU lepší než pasta?
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Je pájený rozvaděč tepla na CPU lepší než pasta?

Je pájený rozvaděč tepla na CPU lepší než pasta?

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 6. 2017 05:00 129

Seznam kapitol

1. Zlý Intel chce ušetřit dva dolary na pájení... 2. Struktura procesoru 3. Jak spojit křemík a měď 4. Pájení CPU v reálu
5. Problémy po pájení 6. Pokus – připájení IHS na Core i7-6700K 7. Závěr

Když se objevily fotky rozlousknutého procesoru Skylake-X, začalo se debatovat o tom, že nemá pájený heatspreader, což v mnohých očích tento procesor deklasuje. Pojďme si říci, jak se to má s pájením CPU k heatspreaderu a proč je pasta někdy lepším (a často i jediným) řešením. S pastou totiž v zásadě není problém. 

Reklama
Reklama

Zlý Intel chce ušetřit dva dolary na pájení...

Už od první „kauzy“ s pastou mezi heatspreaderem (IHS) a jádrem procesoru jsem tvrdil, že pasta není takový problém, jak se mnohde zveličuje. Posledním mainstreamem, který byl pájený, byl Sandy Bridge (Core i7-2600K). Každý, další už měl mezi IHS a jádrem jen teplovodivou pastu. Ivy Bridge byl první generací, která měla problémy s teplotou čipů, ovšem zde se sešlo několik faktorů.

Problém není jen v pastě

První byl zcela nový (tehdy hodně neodladěný) 22nm výrobní proces. Společně s novými 3D (FinFET) tranzistory Intel vypustil něco, co zkrátka nebylo dotažené technicky do konce. Kvůli horším čipům a jejich vlastnostem musel Intel nastavit celkem vysoká napětí. Třetí, možná nejdůležitější aspekt, bylo výrazně zmenšení jádra CPU. Křemík se zmenšil o 35 procent, a jak se dozvíte v dnešním článku dále, padlo tím jádro do hranice velikosti, kdy se už pájení nevyplatí a ani to není snadné technicky provést. Čtvrtý problém je zřejmý – menší plocha zkrátka předává teplo dále hůře než větší, jelikož k tomu má menší styčnou plochu. To vše dalo dohromady problém – teplo se hromadí uvnitř čipu, který je žhavý, ale rozvaděč CPU je podstatně chladnější.

Je pájený rozvaděč tepla na CPU lepší než pasta?
i Zdroj: Pctuning

Já ale s Ivy Bridge neměl zásadní problém, maximální taktování Core i7-2600K (Sandy Bridge) bylo kolem 5 GHz, Core i7-3770K (Ivy Bridge) šlo bez potíží na 4,8 GHz. Díky vyššímu TcaseMax čip i přes vyšší teploty jel stabilně a nesnižovat výkon kvůli přehřívání (nethrottloval). Zklamán v závěru recenze jsem byl jen z nižších taktů, jelikož jsme u Sandy Bridge bylo na 5 GHz zvyklí a čekali jsme spíše posun nahoru než dolů. Přesto jsem vyslyšel hlasy čtenářů, kteří chtěli abychom pastu vyměnili, tak jsem to zkusil u další generace Haswell, která na tom byla s takty a teplotami ještě hůře než Ivy Bridge.

Je pájený rozvaděč tepla na CPU lepší než pasta?
i Zdroj: Pctuning

V testu jsem vyměnil pastu o Core i7-4770K a získal tím o 12 °C nižší teploty a dalších 100–200 MHz přetaktování navíc. Ve výsledku byla ale nárůst výkonu tak malý, že jsem usoudil, že to nemá smysl vzhledem k porušení záruky procesoru a tuto akci nedoporučil. V dalších letech jsem už delid nikdy nezkoušel, jelikož si stále myslím, že nemá smysl. Provozuji bez delidu jako Core i7-6700K i Core i7-7700K a nemám problém ani s teplotami, ani finální frekvencí. Za tu námahu a ztrátu záruky to nestojí, lepší je investovat do lepšího (ideálně vodního) chlazení.

Skylake-X má pastu!

Nyní ale k náplni dnešního článku. Je to tu každý rok, a je zajímavé, že tato informace opět přichází z webů, které se netají přízní ke značce AMD. Čteme titulky typu : Skylake-X má jen levnou pastu, Intel chce ušetřit i v nejvyšší třídě CPU, AMD je lepší, jelikož IHS stále pájí. U AMD Threadripperů si tím ale nejsem jistý, jelikož zde se už mohou projevit parazitní jevy, o kterých si řekneme v dnešním článku.

Ano, Intel u Skylake-X jádra už zřejmě nepájí, ale mají teplovodivou pastu mezi IHS a jádrem. Jak se to projeví na reálných teplotách uvidíme až po recenzích, ale vzhledem k použitelnosti Skylake a Kaby Lake s pastou to nevidím jako velký problém. Jestli je opravdu Intel zlý a chce šetřit, anebo ho ke změně systému spojení jader a IHS vedly jiné důvody, to vše se pokusíme objasnit v dnešním článku. Originální text je z webu Overclocking Guide, ze kterého jsem se svolením autora vycházel.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning