Kameru mobilem nenahradíš – test dvou outdoor kousků
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Kameru mobilem nenahradíš – test dvou outdoor kousků

Kameru mobilem nenahradíš – test dvou outdoor kousků | Kapitola 3

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

16. 8. 2013 03:00 23

Seznam kapitol

1. Tři bojovníci 2. Canon Legria HF R36 – první pohled 3. Canon Legria HF R36 – v praxi 4. Evolveo SportCam X3 – první pohled
5. Evolveo SportCam X3 – v praxi 6. GoPro Hero3 Black Edition – první pohled 7. GoPro Hero3 Black Edition – v praxi 8. Resumé a videa

Pokud chcete opravdu kvalitní záběry z terénu, jistě uvažujete o pořízení nějaké outdoorové kamery. V dnešním článku srovnáme kvalitní, ale drahou GoPro Hero3 s levnějším modelem od Evolveo. Abychom mohli porovnat kvalitu optiky a senzorů, půjčili jsme navíc ještě standardní full HD kameru od Canonu. Obhájí GoPro svou cenu?

Reklama

Ergonomicky tvarované tělo kamery a intuitivní ovládání je teoreticky velmi příjemná věc, nicméně je třeba vyzkoušet, jestli tyto marketingové poznatky jsou pravdivé i při praktickém využití. Nastavení kamery není rozhodně nijak složité, tedy pokud ji chcete využívat ryze v automatickém módu. V podstatě stačí jen zvolit paměť, kam se bude ukládat. Veškeré nastavení je nutné provádět přes dotykový displej.

Kameru mobilem nenahradíš – test dvou outdoor kousků
i Zdroj: PCTuning.cz

Bohužel musím přiznat, že z citlivosti displeje jsem nadšený nebyl. Přesnost ovládání není nijak vysoká a při představě, že mám něco rychle nastavit a ještě hlídat záběr, není ovládání vůbec přátelské. Na druhou stranu je nastavení dotykem asi přirozenější, než využívat několik tlačítek pro pohyb v menu, pouze by bylo vhodné zlepšit přesnost a citlivost.

Kameru mobilem nenahradíš – test dvou outdoor kousků
i Zdroj: PCTuning.cz

Naopak velmi pozitivně musím hodnotit posuvný ovladač zoomování, který reaguje až neuvěřitelně přesně a lze tak přibližovat s maximální jemností a citem. Záběry tak působí přirozeně a nejde o typické skoky, které známe ze starších kamer. Pokud si tedy chce uživatel se záběrem pohrát a nenechat ho pouze stabilně na jednu vzdálenost, rozhodně zde má prostor. I při maximálním přiblížení lze navíc zachytit poměrně stabilní obraz, i když samozřejmě s použitím stativu by to bylo výrazně lepší.

Kameru mobilem nenahradíš – test dvou outdoor kousků
i Zdroj: PCTuning.cz

Právě s tím souvisí i optická stabilizace obrazu, kterou výrobce označuje jako inteligentní. A opravdu mohu potvrdit, že při natáčení je tento efekt velmi znatelný. Stabilizace výrazně eliminuje nejprudší pohyby při záběru a je schopna podpořit i přirozenou plynulost při natáčení za pohybu. Pokud stabilizaci vypnete, tak si teprve uvědomíte její efekt, takže za tuto funkci rozhodně palec nahoru a doporučuji v případě úvahy o koupi kamery trvat na optické stabilizaci. Záběry budou opravdu o hodně realističtější.

Kameru mobilem nenahradíš – test dvou outdoor kousků
i Zdroj: PCTuning.cz

Mimo natáčení videa lze samozřejmě také fotit. Za výhodu lze rozhodně považovat možnost focení přímo při pořizování videozáznamu. V podstatě stačí stisknout symbol na displeji. Nutno ale dávat pozor na stabilitu držení. Uvítal bych, kdyby součástí těla byla i mechanická spoušť pro fotoaparát. Fotografie je v rozlišení fullHD, tedy 1920 × 1080 pixelů, přičemž její kvalita je bohužel menší, než z digitálního fotoaparátu. Znatelný je poměrně výrazný šum a nepřirozené rozmazání pozadí. Kvalitativně bych fotografii přirovnal k průměrnému mobilnímu telefonu, takže jde opravdu spíše o doplňkovou funkci. 

Kameru mobilem nenahradíš – test dvou outdoor kousků
i Zdroj: PCTuning.cz

A nakonec ještě takřka to nejdůležitější - výdrž baterie. Bez ní totiž těžko můžeme pořizovat kvalitní záběry. A právě u kamery jsem se v tomto případě spálil nejvíce. Výrobce dodává Li-Ion baterii BP-709 a jako doplňkové příslušenství dále nabízí silnější variantu BP-727. U první zmíněné slibuje výdrž maximálně jednu hodinu, u druhé pak 3 hodiny 15 minut. V praxi jsem se základní baterií dosáhl maximální výdrže 39 minut při běžné zatížení s použitím zoomování. Bez zoomu by asi byla výdrž o něco delší, ale i přesto považuji tak malou výdrž za katastrofu. Pokud tedy nebudete mít někde v dosahu zásuvku, budete stále bojovat s indikátorem baterie a přemlouvat jej, aby ještě chvíli držel kapacitu.

Ideální pak je mít k dispozici stále druhou baterii s větší kapacitou. Bohužel dodávaná nabíječka umožňuje dobíjet pouze baterii vloženou v kameře, se střídáním baterií tak bude opět problém. Celkově mě tedy právě baterie na celé kameře zklamala nejvíce. A pak snad jen absence osvětlovacích LED pro noční záběry. Pak by ale výdrž byla ještě výrazně horší.

Kameru mobilem nenahradíš – test dvou outdoor kousků
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama