klavesnice-razer-tarantula-kousne-a-nepusti
Hardware Článek Klávesnice Razer Tarantula - kousne a nepustí?

Klávesnice Razer Tarantula - kousne a nepustí? | Kapitola 3

Michal Mitrega

Michal Mitrega

30. 11. 2006 01:00 34

Seznam kapitol

1. Balení a specifikace 2. Ovládací program 3. Kvalita, ergonomie a design 4. Rozmístění prvků 5. Závěr

Docela dobře se pamatuji na svou první novinku na PCT, která se týkala právě této klávesnice Razer. Tato novinka vyšla zhruba před rokem, takže si Razer dal s uvedením finálního produktu celkem na čas. Celý koncept je překopaný, z původního návrhu toho mnoho nezbylo. Pojďme se tedy podívat na Tarantuli v dnešní podrobné recenzi.

Reklama

Razer Tarantula se svým vzhledem vymyká valné většině dnes prodávaných klávesnic. Černá barva je všude a kontrastují s ní jen bílé popisky a modré podsvětlení. Klávesnice tak vypadá jednolitě a přitom elegantně, čímž na sebe zaslouženě strhává pozornost. Povrch klávesnice je až na tlačítka celý lesklý, což samo o sobě působí výjimečně. Drobnou nevýhodou budiž fakt, že jsou po celé ploše vidět otisky prstů. I kdyby jste klávesnici každou chvíli čistili, tak Vám to moc nepomůže. Modré podsvětlení je dobře vidět když se na klávesnici podíváte z ptačí perspektivy, ale při běžném psaní se díky náklonu vzdálenější klávesy (L1, R1, Profile a diody nad numerickým blokem) jeví méně výrazně oproti klávesám, které jsou blíže k uživateli. Tvar Tarantule je příliš kompaktní, určitě by neuškodilo zakomponovat pár zpestřujících prvků.

Klávesnice Razer Tarantula - kousne a nepustí?
i Zdroj: PCTuning.cz


Razer Tarantula (pro zvětšení klepněte)

Pokud se podíváte na recenze, které již na PCT vyšly, tak zjistíte, že mají všechny klávesnice něco společného. Tím něčím jsou oproti běžným klávesnicím takřka gigantické rozměry. Nejinak je na tom Razer Tarantula. Místo tentokrát zabraly hlavně speciální a programovatelné klávesy po stranách. BattleDock zase výrazně zvětšil šířku. Zbytek klávesnice je naopak vyřešen velmi úsporně a funkčně. Podpěrka pro zápěstí má oproti předchozímu návrhu Tarantuly tu nevýhodu, že je z plastu. Je samozřejmě dobře, že nechybí a dokonce je i velmi dobře začleněna do rozvržení klávesnice, ale pokud vezmeme v úvahu cenu MS Natural Ergonomic Keyboard 4000, tak nám jasně vyjde, že Tarantula mohla mít podobně komfortní opěrku pro zápěstí. To už by byl jiný luxus v porovnání s tvrdým plastem. Výtečnou vlastností klávesnice je malá výška, která pokud odečteme výšku opěrky pro zápěstí, netvoří ani jeden centimetr v psací části. Pro zápěstí je tedy psaní vyřešeno velmi ergonomicky, podobně jako psaní na Logitech Ultra-Flat Keyboard.

Klávesnice Razer Tarantula - kousne a nepustí?
i Zdroj: PCTuning.cz


jedna z podstavných nožiček

QWERTY část klávesnice zůstala vzhledem k běžně prodávaným klávesnicím v podstatě nezměněna. Drobnějším změnám se i přesto neubráníme. Asi nejvíce diskutovanou změnou je zmenšení klávesy Enter. Místo si opět bere skoro nepoužívaná (pokud neprogramujete) klávesa zpětného lomítka. Tato změna se již stává standardem, referenční design klávesnice se začíná rok od roku pomalu ale jistě měnit. Méně podstatnou změnou je zmenšení klávesy Caps Lock. Naprosto logicky byla vyhozena pravá klávesa Windows, aby zbylo místo pro směrové šipky. Klávesa kontextové nabídky byla přeměněna na klávesu Razer, která funguje obdobně, ale lze ji přepnout na spuštění konfigurační utility. Mezerník je veliký tak akorát a lze ho bez problémů mačkat oběma prsty i z kraje. Klávesy F1 - F12 a Escape jsou velmi úzké a přitom dlouhé. Nezabírají mnoho místa a mačkají se stejně dobře jako jejich tlustší předchůdci.

Klávesnice Razer Tarantula - kousne a nepustí?
i Zdroj: PCTuning.cz


psací část (pro zvětšení klepněte)

Na spodní straně klávesnice se nachází čtyři velké protiskluzové nožičky. Ty se ale vyklopením dvou podstavných sníží na dvě. Klávesnice se tak po stole sice nepohybuje, ale při náruživějším hraní má tendence mírně vibrovat. Krom toho je na spodní části klávesnice celkem 21 šroubků, po jejichž odšroubování se Tarantula rozpadne na dvě části a odhalí nám tajemství svého úspěchu. Pomineme-li nezajímavé informace (odkud kam vedou kabely), měli bychom se zaměřit na "(r)evoluční" membránový způsob stisku tlačítek tak, jak jej Razer propaguje. Ve skutečnosti se jedná o dvouvrstvou plastovou fólii, do které jsou z obou stran nacvaknuty součásti. Ze strany ke tlačítkům to je miniaturní gumový "špunt", který má uvnitř malý tupý bodec. Ten se po stisknutí dotkne oné "membrány", což není nic jiného než velmi slabá kovová destička. Ta se prohne a elektricky spojí (vyzkratuje) dvě části "šneka" (na obrázku jako hodně malých "zavináčů"). Fólii jsem ponechal na okrajích obrázku klávesnice, na středu chybí. Výhodu tohoto řešení si popíšeme v následujícím odstavci.

vnitřnosti pavouka (pro zvětšení klepněte)
i Zdroj: PCTuning.cz
vnitřnosti pavouka (pro zvětšení klepněte)


spodní strana klávesnice

Všechny klávesy mají velmi malé žlábky, takže se na nich píše relativně pohodlně. I přesto by ale žlábky (hlavně na F klávesách) nemusely být tak výrazné. Razer Tarantula se všude chlubí speciální technologií stisku kláves. Jak tato technologie funguje jsme si popsali v předchozím odstavci. Ve skutečnosti je toto malé vylepšení stávajících postupů výroby naprosto geniální. Klávesy jdou dolů ani ne o dva milimetry a stisk se sestává jen z počátečního "zlomení odporu". Dál už jde klávesa dolů sama a Vy můžete prstem vystartovat vstříc další klávese. Prsty tak v podstatě jen tančí nad jednotlivými klávesami bez sebemenší námahy. Co se týče stisku je Tarantula zatím nejlepší klávesnicí na trhu, uvidíme jak na tento troufalý počin odpoví konkurence. Zvuk kláves není úplně optimální, ale nevadí ani zdaleka tolik jako u konkurenčních modelů. Místo nepříjemného klapání uslyšíte spíše takové slabší klapnutí a zašustění.

Klávesnice Razer Tarantula - kousne a nepustí?
i Zdroj: PCTuning.cz

Popisky jsou zřetelné na všech klávesách. Bílá dobře kontrastuje s černým podkladem a font je čitelný i z větší vzdálenosti. Písmenka nelze seškrabat, což znamená, že nějakou dobu vydrží. Klávesnici chybí české popisky. Pokud se nějaký obchod nerozhodne udělat verzi i s českými popisky, což by bylo dost obtížné (stávající popisky jsou uprostřed kláves), tak česká verze Tarantuly pravděpodobně nikdy nebude.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama