Krámy z Číny: nový život pro starý hardware
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Krámy z Číny: nový život pro starý hardware

Krámy z Číny: nový život pro starý hardware

Petr Šaroun

Petr Šaroun

24. 6. 2019 03:00 27

Seznam kapitol

1. Krámy z Číny 2. Když na desce chybí slot PCI 3. USB 3.0 pro staré skříně a externí box s větší výdrží 4. Redukce k mini PCIe: kam se starou Wi-Fi kartičkou
5. USB „fleška“ pro M.2 SSD 6. ESP32: Wi-fi kamera za dvě stovky 7. SpyPen a endoskop do USB za směšnou cenu

Z Činy dorazila další zásilka nejrůznějšího haraburdí. Pomocí redukcí zrecyklujeme nějaké přebývající díly ze starého notebooku, podíváme se na bezdrátový modul s kamerou ESP32 a špiónské pero, který můžete sledovat, co dělá váš domácí mazlíček po vašem odchodu z domu. A USB Endoskop vám pomůže s výměnou žárovky v autě.

Reklama

Dnes navážeme na nedávný článek o nákupech z Aliexpressu. Přišla kupa nových věcí, ale podtitul by mohl znít „Recyklujeme rozbitý notebook“, protože starší (třeba i nefunkční) notebook má doma kde kdo.

Nenáviděná i milovaná redukce pro pevný disk do notebooku, kterou můžete namontovat místo optické mechaniky obvykle slouží jako ubytování pro klasický HDD po jeho výměně za SSD. Při koupi je potřeba dávat pozor na tloušťku, jsou dvě základní. Cena 180,- Kč.

Náhrada za DVD mechaniku
i Zdroj: PCTuning.cz
Náhrada za DVD mechaniku

Odkaz na položku: Rámeček na HDD

Tyto redukce jsou Do-Do (dodělat doma). Obvykle vám nezbude nic jiného, než vzít krycí plast z původní DVD mechaniky a přilepit ho k novému rámečku. Nešikovní lidé se dosti navztekají.

mSATA (Mini-SATA)

Hned v úvodu jsem zmínil, že se podíváme na použití starších dílů z notebooku. První je redukce mSATA na SATA. mSATA disk oživíte v této redukci. Cena je ~80 Kč.

Redukce MSATA na SATA
i Zdroj: PCTuning.cz
Redukce MSATA na SATA

Daleko zajímavější je tato redukce do USB, která umožňuje připojit mSATA disk do USB. Cena je ~80 Kč.

MSATA do USB
i Zdroj: PCTuning.cz
MSATA do USB

mSATA disk nemám a redukce jsem nemohl vyzkoušet, teoreticky by to mohl být dobrý flashdisk.

POZOR!

Disky mSATA je možné fyzicky vložit do Mini PCIe, ale zapojení není elektricky kompatibilní. Z některých notebooků vyndáte disk, který se tvář jako mSATA, ale je pro Mini PCIe!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama